Binanızdaki seçmenleri kontrol edin!

Yaklaşan yerel seçimlerde binanızda kimler oy verecek? Bu uygulamayla her şeyi görmeniz mümkün!

Binanızdaki seçmenleri cepten kontrol edin!

Seçmen listeleri bir süredir Adrese Dayılı Nüfus Kayıt Sistemi ile yapılıyor. Sahte seçmenlerin bu sistem kullanılmaya başlandıktan sonra ortaya çıktığı tartışmaları ise devam ediyor.

CHP Bilgi İşlem Dairesi tarafından geliştirilen e-Seçmen isimli  Android uygulaması ise oturduğunuz dairede ve binada kimlerin oy vereceğini kontrol etmenizi sağlıyor.

Android'li cebinize e-Seçmen uygulamasını indirdikten sonra tek yapmanız gereken, TC kimlik numaranızı ve baba adınızı girmek. Bunun ardından oturduğunuz dairede kayıtlı seçmenlerin listesi ve ayrıca tüm binanızdaki seçmenlerin listesi ekrana geliyor.

Bu listede sahte bir seçmene rastlamanız durumda gerekli itirazları hemen yapmanız gerekiyor.

Google Play bağlantısı: E-seçmen uygulaması

Alternatif olarak http://bilisim.chp.org.tr/esecmen/ESecmen.aspx adresinde de bu kontrol yapılabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Mevcut iktidarın işine geldiği için seçmen sayısı 4-5 milyon kadar artar nasılsa

Tavsiyem Kılıçdaroğlu da bu uygulamayı kullansın ve nerede oy kullanacağını iyice öğrensin!

Teşekkürler. Oturduğum apartmanda 60 daire var ama oy kullanan sayısı 48. Belki adres değişikliğini henüz yapmayan var ve bunun için gözükmüyor.

Bir siyasetiniz eksikti, teknoloji hariç herşeye el attınız helal size...

Siyasi amaçlı bir uygulama. 12 yıldır iktidar değişmeyince tabi ilginç yöntemler de ortaya çıkıyor. Vatandaşa hizmet amacıyla yapılmasa da, vatandaşa faydası olacak bir uygulama. Amaç siyasi de olsa bilgilendirmeler değerli. Bizim önceki kirada durduğumuz evdeki eski kiracı, başka bir şehre gitmiş ve nüfusa bunu bildirmemiş. Ben bildirmek için gittiğimde, bizim dairede 3 kişi yaşıyorken, ADNKS sisteminde 7 kişi yaşıyor gözüküyordu. Uygulamayı kullanarak yapılacak bilgilendirmeler sayesinde tembellik edip, başka illerde oturan ve adreslerini bildirmeyenlerin kayıtları, öldüğü halde maaşını almak için öldüğü bildirilmeyenlerin kayıtları vs. ADNKS içinde güncellenmiş olur. Uygulamayı kullanıp yanlışları düzeltmekte fayda var.

çok şaşırdım ch-i-p ? ama helal olsun

iyi hoş ta, kişilerin güvenliği ne olacak.adres bilgilerine başkaları da çok rahat ulaşabilir. tcno ve babadı ile herhangi birinin adresini öğrenerek onun adına iş ve işlemler yapılabilir. zaten memleketteki dolandırıcılar bir araya gelseler şehir kuracaklar. bir de siyaset uğruna fırsat oluşturuluyor. sadece tcno ve baba adı yetmez ki. cilt no, doğum yılı vs falan da sorması gerekir. güvenliği eksik olmuş, derhal düzeltilmelidir.

@24 Tem 2013 19:29 kendi tc numaranı kullanacaksın elalemin kini değil...

e-Sandık kullanın bu program e-Sandığın yanında mum ışığı kalır.

adresi de verselermiş keşke diyecem de, o apartmanda oturan birinin adresini bulduktan sonra o da kolay

Birde site açılsa?????? Benş kendşmş biliyorum Yöneticiyim bos daireler var nasıl kontrol edeceğm????

bu kadar da alçalabileceklerini düşünemiyorum ey türk milleti uyanmanın zamanı geldide geçiyo birey olarak sandıga gitmemiz gerekiyo vede bunlara hak ettiklerini oylarımızla vermeliyiz demeyelimki oy kullanmayacagım veya rast gele partiye oy ziyan etmeninde anlamı yok anlayan anladı kolay gelsin

ineklerin kaldıgı ahıra bile seçmen yazıp oy kullanmış gibi göstermeleri korkunun işaretidir ama korkunun ecele faydası yok rabbim inş yaptıkları oyunları kendi başlarına ve ellerine dolaştırır inş saygılar

Kiraya verdiğim daireyi, boş tuttuğum daireyi, yazlık evim gibi ikametgahları da görebilmem gerekir.Yani tüm hisse sahibi olduğum gayrimenkullerimdeki oturuyor gözükenleri görebilmem gerekir.

sahte olarak kaydedilen kişilere itirazın nerelere ve nasıl yapılacağınıda yazarsanız daha bilgilendirici bir haber olur.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play