Bing'deki büyük tehlike!

Eğer internet aramalarında sık sık Microsoft'un Bing'ini kullanıyorsanız, bu haber canınızı sıkacak.

  • Mehmet Ali Bahıt
Bing'deki büyük tehlike!

Arama motorlarına yapılan "zehirleme" saldırıları, sonuçları etkileyerek kullanıcıları şüpheli sitelere yönlendirmeyi amaçlıyor. Bu saldırılar bazen o kadar başarılı oluyor ki, örneğin kötü niyetli yazılım içeren siteler aramalarda birinci sırada bile çıkabiliyor. Bu sitelerin arkasındaki kişiler, şimdi de resim arama sonuçlarını hedef aldı.

SophosLabs, bu girişimleri engellemek için çalışıyor ve bu sayede zehirleme saldırılarını sürekli gözetleyebiliyor. Geçtiğimiz iki hafta içinde Sophos tarafından engellenen zehirli arama sonuçlarının yüzde 65'i Bing, yüzde 30'u Google üzerinden geldi (kalan yüzde 5, çeşitli arama motorlarına ait). Sophos'un bloke ettiği şüpheli yönlendirmelerin yüzde 92'si resim aramalarında, %8'i metin aramalarında ortaya çıktı.

Arama motorları, arama endekslerinden kötü niyetli siteleri çıkarmak için sürekli çaba harcıyor ancak her zaman başarılı olamıyorlar. Sophos virüs araştırmalarının başkanı Fraser Howard şöyle diyor: "Arama motoru zehirlemesi internet kullanıcıları için çok tehlikeli olabilir çünkü kullanıcılar şüpheli bağlantıların filtre edilmesi konusunda arama motorlarına güveniyor. Diğer bir deyişle Bing, kullanıcıların beklentisini karşılamakta eksik kaldı."

Fraser, her arama motorunun zehirleme girişimlerini gözden kaçırabileceğini, ancak asıl sorunun site hakkında neredeyse hiç ipucu içermeyen ve bilinçli kulanıcıları bile kandırabilecek potansiyele sahip resim aramaları olduğunu belirtiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Yorumları tahmin edebiliyorum şimdiden. -Sanki bing kullanıyoruz. -Google varken kim kullanır bunu V.b. yorumların olması kuvvetle muhtemeldir. Microsoft derhal izahat vermelidir. -Tez kesin kellesini..

bing i bırakın firefox 16 ile ilgili haberi okuyun

yandex yada google bing başarılı değil...

Google bir sürü özel bilgilerimizi elaleme satmışken, Bing çaba sarfetse bile Google kadar zarar veremez kullanıcıya.

Google eskilerden beri alışkanlığım bırakamıyom

Bu bing in resim aramalarında, daha fazla kullanıldığı anlamına geliyor diye düşünüyorum. Ben bing kullanıyorum istediğim sonuca ulaşamayınca google kullanıyorum. Sebebi rekabet ortamının güçlenmesi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play