Bing'den küçük ama emin adımlar!

Microsoft bu işe al attığında, kısa sürede bu kadar ileriye gideceğini herhalde kimse beklemiyordu!

  • Gökay Özbudak
Bing pastadaki payını genişletti!
Bing açıldığı günden bu yana çok yol geldi...

Microsoft'un arama motoru Bing büyümeye devam ediyor. Çıktığı ilk günden bu yana arama motoru piyasasından iyi bir pay almayı hedefleyen Microsoft, adım adım ilerlemeye devam ediyor.

Hitwise'ın açıkladığı rakamlara göre; Birleşik Devletler'de Bing'in Mart ayı içerisinde yüzde 30.01'lik bir oranı bulunuyor. Bu oranın yüzde 14.32'si Bing.com'dan gelen sonuçlar, yüzde 15.69'u ise Yahoo Search'ten gelen sonuçlar. Hatırlayacağınız gibi Ağustos 2010'dan beri Yahoo Search'ün arkasında da Bing bulunuyor. Google'ın oranı ise yüzde 66.69'dan 64.42'ye gerilemiş durumda.

Tabii ki halen Google'ın egemen olduğu bu piyasada, Bing'in yakın bir tarihte arama sonuçlarında Google'ı geçmesi beklenmiyor ancak Ağustos 2010'dan bu yana Google'ın yüzde 71.59'dan yüzde 64.42'ye gerilediğini de hatırlatmakta yarar var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

abi bu bing in neyini kullanıyorlar anlamış değilim arattırdığım birşeyi bulamıyor ama google ile arattırdığım zaman bir sürü şey buluyor kim nederse desin lider herzaman google

ilginç.google +1 like düğmesini ondan koydu o zaman.google patlarsa şaşmam ilerde.microsoft olcak demiyorum.yalnız baidu gibi ülkeler kendi arama motorlarını oluşturduğunu düşünün.ilginç olurdu doğrusu...

google yinede birinci olur bing'te neymiş yhaa gogle amca onu sollar geçer :D

bu yüzdelerin sadece amerikada olduğunu unutmayalım lütfen.

yuh 71 den 64'e düşmüş google!!!
bing'i tr içerik yok diye kullanmıyorum çok eksik, yabancı aramalarda kullanıyorum gerçekten isabetli ve ek bir sürü özelliği var direk youtube yorumlarını görmek ,izlenme sayısını görmek gibi.
üstelik bing maps ile twitter da kim nerede ne yazmış görebiliyosunuz, arama olayı henüz google kadar kullanışlı değil ama bir senede inanılmaz bir başarıya imza attılar.

bing chrome tarayıcıdan hızlı yükseliyor bilginize !

o muhtemelen ülke farkı
yani adamlar abd ye ve ingilizce olark daha iyi çalışıyor

bu bing kullanım oranının internet explorer kullanım oranı ile çok yakından bir ilgisi olmasın?
istatistikleri gerçekçi bulmuyorum dolayısıyla.

Boş boş yorum yapmayın! Adamlar türkçe içerik aramıyorlar ingilizce sonuçlar için mükemmelleştirilmiş bing, microsoftta bunun için çalışıyor zaten. Bing Türkçe içeriklerde başarısız şimdilik ama ilerde değişecektir bu durum.

bir çok programla beraber bing otomatik olarak varsayılan arama motoru haline getiriliyor ve ayrıca yeni yüklenmiş pclerde bing üzerinden aratıyor. çoğu kullanıcı daha bunu nasıl değiştireceğini bilmiyor ya da farketmiyor ama google'ın oranlarını düşüren faktörler bunlar bence.

bence uzun bir süre daha google lider

En iyi arama motoru google gerisi hikaye bing'i ming yaramaz en iyi arama sonucunu veren google bing ming kullanmam google'dan şaşmam.

:D mıcrosoft zorla ıenın ıcıne flln ıkıde bı bıng barı yukle dıyıp duruo ondandır o buyume. bıngın neresı kullanılcak anlamıs degılım yahoo bıle yetersız turkcede bende mıllı bır arama motoru lazım :) bıng den bı halt olmaz bıll gates afrıkala ılgılenceggıne su vıstalada bı ılgılense :D

Google daha iyi anasayfam bile google çünkü neden en iyi arama sonucunu google veriyor bulamadığım herşeyi google'dan arayıp buluyorum bing çoğu şeyi bulamıyor yetersiz

Bing'in başarısı aslında tamamen pazarlama stratejisinden kaynaklanıyor. Internet Explorer ile birlikte varsayılan arama motoru olarak gelince, haliyle deneyimsiz kullanıcılar standart olarak bu arama motorunu kullanıyor.

Şu an google çok iyi ve başarılı ama Bing'in daha iyi olması benim temennim. Google'ı Türkiye'ye olan tutumundan dolayı google kullanmak istemiyorum.
Bing kendisini Türkçe arama konusunda geliştirmeli, ingilizce aramalarda gayet başarılı ike türkçe aramada çok zayıf.

bıngmı aman allah korusuun :D yahoo bıle ytersız mıcrozoft yakında bıng ıcınde yenı ısletım sıstemı alın demeye baslar :D pardusdan daha ıyı bısıy yapsakda onu kullansak :=)

microsoft deneyimsiz kullacıların bilgisizliğinden faydalanıyor google gibi bir devle arama motoru alanında baş edemez...

demek oluyorki işallah google bitecek bing gelecek. googleden artık nefret etmeye başladım.

bing in artmasının tek sebeb, microsoftun çok para yediriyor olması , deneyimsiz kullanıcılar bir progra kurunca anasayfa otomatik bing oluyor.IE de anasayfa bing. yoksa bing çok kötü.çok yetersiz.ne ararsam saçma sapan şeyler çıkıyor.google ise ülkeye göre çıkarıyor

Bing Türkçesi yok.

Bing Microsoft programlarıyla varsayılan olarak geliyor o yüzden yükseliyor diyenler hangi dünyada yaşıyor anlamış değilim. En cahil bilgisayar kullanıcıları bile ilk iş anasayfasını direk Google olarak ayarlar ve tüm aramalarını ordan yapar. O yüzden sandığınızın aksine bu işi bilmeyenler Bing'i asla tercih etmez tanıdık be bilindik olduğu için Google cezbeder onları. Gerçekleri kabullenmek gerekirse yerel aramalarda Google, ingilizce ve yerel olmayan aramalarda Bing başarılı.

her bilgisayarla zorla windows satıldığından ve her windowsla zorla ie her ie ilede zorla bing konduğundandır yoksa bing'in adam gibi sonuç bulduğu falan yok

benim teknoloji özürlüsü babam bile google kullanıyor...gerisi boş benim için

"Microsoft bu işe al attığında, kısa sürede bu kadar ileriye gideceğini herhalde kimse beklemiyordu!" yazım hatası var.al değil el olacak bir hatırlatayım dedim.

sırf önüne hazır geldiği için internet explorer kullananlar standart olarak geldiği için tabi ki bing i kullanacaktır.bunda şaşıracak bir şey yok.geçende google a girmedi bir şey aramam gerekiyordu.ne yapacağımı şaşırdım bir an.aa dedim bing e gireyim bari. bing de aradım.ne aradığımı hatırlamıyorum ama sonuçlar pek tatmin edici olmadı.sonra google ı tekrar denedim google geri gelmişti o zaman google ın önemini daha çok anlamıştım.

Microsoft turkiye de bir eğitime gittim orada ki bir mvp ci sunumda ve soyleminde google kelimesini soyleyip google ile arama yaptı. Bir dinleyici de Neden bing'i kullanmıyorsunuz dedi adamın cevap bing turkce değil ayrıca zorunluda değil gibi bir şey söyledi. Adam Microsoft localinde açtı googldan arama yaptı :D

Google sizin babanız mı ki bu kadar zorunuza gitti Bing'in yükselişi... Microsoft gibi bir şirketi bile hafife almanız kadar saçma bir durum söz konusu olamaz... Sadece eleştirmekle yetiniyor ve üstüne saçma sapan mantıksız yorumlar yapıyorsunuz...

Internet Explorer pazar payını şuan en yavaş arrttıran tarayıcı, diğerleri içinde bazı tarayıcıların anasayfası bile google olmak kaydıyla, varsayılan arama motoru google olarak geliyor. Hala her türlü yazılımın içinden çıkan ve inatla yüklenen google toolbarı düşünün. Trojanların bile içinden çıkıyor artık :D

Bütün bunları hesaba katınca Bing'in düşmesi Google'ın yükselmesi gerekiyor nedense durum tam tersi, bir senede rekor düşüş yaşamış google.

Boş boş konuşanlar, sadece şunu söylüyorum deneyin görün haritalardaki ezici Bing üstünlüğü (kontrol ve kullanım kolaylığı):
www.bing.com/maps/explore
maps.google.com

Google nasıl babamızın oğlu değilse Bing'de öyle bar iyi olanı seçin kalın kafalılıktan kurtulun!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play