Bing'i sevdik ama Google'a devam!

Kaçınılmaz son: MS'in arama motoru Bing'i daha çok sevdik, ama Google kullanmaya devam ediyoruz...

Bing'i sevdik ama Google'a devam!
Bing bir arama motorundan çok karar alma motoru...

Son zamanlarda en ilgi çekici gelişmelerden birisi de Microsoft'un geliştirdiği yeni arama motoru Bing. Google gibi bir deve kafa tutacak olması gerçekten kullanıcı beklentilerini yükseltiyor. Microsoft'un, Yahoo gibi işte tecrübeli bir şirketi ve arama motorunu da satın almaktan vazgeçmesini göz önüne alırsak, Microsoft tarafından Bing'e yüklenilen önemi ve duyulan güveni çok daha iyi anlıyoruz.

Yeni yapılan bir araştırmada 12 internet kullanıcısından yararlanıldı; hepsi de Google'ı tercih eden ve daha önce Bing'i hiç denememiş olan kullanıcıların Bing deneyimi gözlemlendi.

Yerel otel arayan ve dijital bir fotoğraf makinesi almak isteyen kullanıcılar her iki hizmeti de test ettiklerinde birbirine yakın sonuçlar buldular. Bununla birlikte Bing'in arayüzünü çok daha sıcak buldular ve Google'ın arayüzünden daha çok sevdiler. Sonuçta merak ettiğimiz şey şu: Bu arayüzü seven kullanıcılar tekrar Bing kullanmayı düşünüyorlar mıydı?

Google'a bağımlı mı olduk?

Kullanıcılar alışkanlıklarından kolay vazgeçmiyor

İşte bizim için bu önemli: 12 kullanıcıdan dördü Bing'i tercih edeceğini belirtirken, sekizi Google kullanmaya devam edeceklerini söyledi. Neden mi? Alışık olduklarından, işte bu kadar basit. Müşterinin marka sadakati, kullandığı üründen, araçtan memnun olması. Yine de yeni bir arama motoru için Google'a rakip olup da kullanıcıların üçte birini kendine bağlayabilmesi büyük bir olay.

Bunun üzerine bir de teste katılanların gözlerinin sayfada daha çok durduğu alanlar kıyaslandı. Microsoft Bing'deki reklam alanlarının çok daha fazla dikkat çektiği ortaya çıktı. Anlaşılan Bing, Google'dan koparabildiği kullanıcılara daha güzel bir yüz ve daha dikkat çekici reklamlar sunma imkanına sahip; ancak önündeki en büyük engel, kullanıcıların Google'a olan sadakati.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

bing türkiyede beta aşamanı bitirince yani amerika sistesinde olan tüm özellikler gelince bing e geçeceğim ama google a sadece 1 yıllık devam

google da sayfasına bir renk katmalı yıllardır aynı insan bıkıyor ama çokta önemsenmiyor. google bir numara kalacaktır

TABİKİ GOOGLE BİNG DE NE Kİ:) SİLİNİP GİDECEK

Ben binge geçmem çünkü googlede google preview var ne güzel önizlemeleri gösteriyor ama bingte iş yok

bende 5 browser de bulunuyor 3 ünde google 2 sinde bing kullanıyorum ie8 i pc de tutmamın sebebi alışkanlık google kullanmamda sadece alışkanlık ama google da alışkanlık olmayı hak ediyor

12 kullanıcı mı? Saçmalık. İyiki 1 kullanıcı ile denememişler. Adam ne dese o olacaktı yani. %100 Bing ya da Google kullanılacaktı. Böyle araştırmalar 12 kişi ile olur mu yaw?

Arayüzü için daha iyi performans veren şeyi kullanmamazlık etmem. Sırf hoş görünümü var diye birçok codeci desteklemeyen bir medya oynatıcıyıi tipsiz fakat her codeci oynatan medya oynatıcıya tercih edermisiniz? Tabiiki hayır. O yüzden Google. Her zaman da Google olarak kalacak.

internet'in giriş kapısı olmak istiyorsanız arayüzden çok daha fazlasına ihtiyaç vardır ülkemiz insanının çoğu interneti google olarak biliyor bu sektörün markası google ve artıl tahttan indirmeleri imkansıza yakın.

millet her alanda microsoft a karşı çıkmak için bahane arar, bing çıkınca da ...

Google ın tercih sebeplerinden biriside bu yalnız. Reklamları gözümüzün içine sokmadan siteye entegre bir halde sunması. Bu sayede aradıklarımıza ulaşabiliyoruz. Reklamlar arasında kaybolmadan.

Google'a bağımlı mı olduk?

Ben tarayıcımın giriş sayfası google. En az günde ortalama 10-40 defa bir şeyler arattığımıda düşünürsek gerisini siz düşünün bakalım. Sanırım ben ciddi derecede bağımlıyım. Kurtarın beni imdat :):):)

benim şahsen ve çoğu kişinin de öyledir internetle tanışmam explorer ile oldu... explorer kullanmama ma rağmen exlorer simgesi çok sempatik görünüyor gözüme... internet =explorer gibi aslında... google de aynen böyle diye düşünüyorum insanlar alışkanlıklarından çok zor vazgeçiyor... bu gerçek yaşamda da sanal yaşamda da böyle...

valla ben şahsen şimdilik googleyi başkabir arama motoruyla aldatamam

Ben kullanıcıların sadakatinin devamlılığına inanmıyorum. Ms getireceği daha birçok özgün yenilikle google kullanıcılarını kendine çekmeye devam edecektir. Ayrıca google ödün vermediği basitlik ilkesini değiştirmedikçe ms bu savaşı kazanacaktır. Google artık değişmeli

ie 8 de kelimeyi secip cıkan hızlandırıcıda live searc yazıyor direk bing de aratıyor burda google itiraz etmesilazım ie tekelçilik yapıyordiye millet yazmayıp kelimeyi direkt bingi bu şekil kullanıyordur dogrusu ben böle kullanıyom

Kullanıcılar en iyi hizmeti kim sunarsa ona sadık olurlar. Bing'i denedim. Bence alması gereken daha yol var. Arayüzün sıcak olması, aradığımı ilk linkte bana sunmuyorsa hiç birşey ifade etmiyor.

bing bana göre hala çok kötü durumda google zararlı siteleri bile ayırabiliyor çok gelişmiş özellikleri var çeviri bile yapabiliyoruz google ile o yüzden bing in şimdilik 40 fırın ekmek yemesi lazım google ulaşabilmesi için bir kere kullanayım dedim bing i ama inanın istediğim arama sonucuna ulaşamadım fakat google ile arama yaptığımda en ince detayına kadar bütün seçenekleri önüme getiriyor peki bing i bundan sonra kullanırmısınız diye sorarsanız elbette neden olmasın google ile aynı seviye ve aynı özelliklere geldiğinde tabiki bing i kullanırım ama şu anda kesinlikle kullanmam isteklerimi karşılamıyor FOREVER GOOGLE

Bing'in şu anda en sevmediğim yanı yanlış yazımları düzeltmiyor olması. Beta olduğu için affediyorum :)

Googleye bağımlı olduk evet doğrudur. ayrıca bu binq ne işe yarar biri açıklayabilirse sevinicem bu zımbırtıyla ilgili birçok haber var ama ne işe yarar nedir neyin nesidir diye bir bilgi yok...

alışkanlıklardan çabuk vaz geçilmezki google elinden gelen herşeyi yapıyor o yüzden biraz zor...

bing google yanında yetersiz kalıyor.

Ben Bing Diyorum.

alışkanlıkları yenmek kolay olmasa ;?

kesinlikle Bing...

ikisinide test ettim bing google un yanından bile geçemez gooooooooooooogle :D

ben bing kullanmaya başladım.. sonuçta kimse babamın oğlu değil..memnunumda...!! hele arka planı gerçekten göz almakta..

ne alışkanlıgı kardeşim alt tarafı araştırma kısmına aradıgını yazacaksın..!! bu mu lem alışkanlık?! tamamen tembellik, üşengeçlik, öğrenmeme yeniliğe açık olmama durumu.. olay bu kardeşim..

"bir dizi rakamdan oluşan eren" demiş bing ne işe yarar diye.. buyrun cenaze namazına.. ne diyeceksin kardeşim..?! sahi şu kafada ki adama ne diyeceksin ki..!!

o bing denilen zımbırtı, kendisi nestle'nin çıkardıgı bir tip çikolata olmakta.. sütlüdür.. kemiklere iyi geliyor.. calsiyum deposudur...

hehehe ne zaman nokia cep telefonu kullanmayı bırakırsam o zaman google ıda bırakırım alışkanlıklardan vazgeçmek zordur.bing biz bağımlıları kazanmak istiyorsa daha ilgi çekici şeyler yapmalı mesela aramayı düşündüğümüz şeyi klavyede yazmadan arasın :D:D bu biraz abartılı oldu ama bunun gibi bişey yapması lazımki bing kullanalım bize googledan vazgeçecek önemli bir fark sunmadıktan sonra niye alışkanlığımızı değiştirmeye çalışalım??

google aramada daha başarılı internet üzerinde kullandığınız bir nickinizi arayın bakalım hangisinde daha çok ve iyi sonuçlar çıkıyor.yada adınızı soyadınızı arayın :)) aradım googleda facebook ve diğer sitelerde olan adım soyadım çıktı bing de aradım tek sonuç oda facebooktan bi arkadaşımın sayfası çıktı aradaki farkı görmek için kişisel bilgileriniz gibi yaygın olmayan aramalardan bile sonucu görebiliyorsunuz :))

Bing'i etrafımda bilen hiç kimseye rastlamadım.Anca hotmail hesabını açar kapatır Msn sayfasına geldiğinde.. yoksa Bing'i tanıyan yok..

test ettim bing güzel ama tam aradığım sonuçlara götürmüyor dolaştırıyor.bıng de nvıdıa diye arattırma yaptım beni nvıdıa satan sitelere götürdü google de ise ilk seçenek nvıdıa sitesi geldi demekki google ile devam yola bıng ise daha gelişmesi lazım.

Bing ne ya Google' ile yola dewam :D

3te 1ini alsa gene iyi yüzde 5-10 arası anca

Bing FAKE! Google KİNG!

Bi kere arama motoru dediğin yazdığını anlayacak;
"chcip deridsi" google ve bing de arayın bakalım ne çıkacak.

örnekleri çoğaltmak mümkün

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir