Bing'in gerçek rakibi Google değil

Bing'in arama savaşlarındaki en büyük rakibi Google değil: Gerçek rakip daha dişli, yenmesi çok zor.

  • Ali Güngör

Bing'in arama pazarında Google'dan pay kopartmaya çalışması devam ediyor. Ancak gerçekten de Bing'in rakibi Google'ın arama motorunun özellikleri mi?

Google kullanıcıları bu arama motorunu kullanmaya o kadar alışmış ve rahat durumda ki, değişikliğe ihtiyaç duyulmuyor. Yani arama sonuçlarında istediği sonuca ulaşamayanlar artık arama motorunu değiştirmiyor, aramada kullandığı kemileyi ya da metodu değiştiriyor veya sayfalara bakmaya devam ediyor.

Google internet kullanıcılarının hayatının ayrılmaz bir parçası oldu. Dünyadaki bütün aramaların yüzde 80'i Google üzerinden yürüyor; Google internetin ayrılmaz bir parçası oldu. Nerede ne var biliyor, buluyor ve getiriyor.

Arada meraklanıp Bing kullananlar da oluyor ve sonuçları memnun edici bulanlar hiç de az değil. Ancak kullanıcı memnun da kalsa alışkanlığını kolay kolay terk etmiyor. Bu alışkanlık Bing'in en büyük rakibi oluyor. Sunduğu hizmetin Google ile yarışacak kalitede olması, Bing'in kullanım oranını Google'a kolay kolay yaklaştıramıyor. Çeşitli promosyonların etkisi oluyor ama bir yere kadar.

Peki ne gerekiyor? Bing düşmanını nasıl yenebilir? Cevap aslında gayet basit, Bing'in gerçekten yaygınlaşmak için bütün kullanıcıları sarsacak, allak bullak edecek kadar sağlam bir özelliğe ihtiyacı var. Bir devrim yaratması gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Bing'in neyinden memnun kalayim. Cok ufak bir ornek vereyim. Resim arattigimda yukleme yapıyor, resmi gostermek icin. Acayip kasiyor. Yani bu bing hicbir halta yaramaz. Google ile bu konuda aşık atamaz. Daha birçok sayabileceğim yetersizliği var, ufak bir örnekti. Google'deki konfora erişemez bile

Google benim için kesinlikle bir alışkanlık,ondan asla vazgeçemem,zaman zaman bing kullanıyorum oda fena değil fakat googlenin yeri başka...

aynen katılıyorum. kullanıcı psikolojisi açısından çok sağlam bir değerlendirme yapılmış. saygılar Ali bey.

Google benim için kesinlikle bir alışkanlık,ondan asla vazgeçemem,zaman zaman bing kullanıyorum oda fena değil fakat googlenin yeri başka...

Habere kesinlikle katılıyorum bing'i denedim gerçekten de umut vaat ediyor ama çoğumuz için google gerçekten vazgeçilmez.Bir örnek vermek istiyorum mesela bir web sitesini(Chip Online gibi) adres çubuğuna manual yazmak yerine google'a anahtar kelimeyi yazıyorum yani chip yazıp google'a aratıyorum zaten önüme çıkan ilk adres chip online oluyor.Bing'in tutunabilmesi için biz kullanıcılara hitap edecek ilginç bir özellik sunması gerekiyor aksi taktirde işi zor.

google her zaman tektir.Ama yıkılmaz diye bişi yok ama microsoft yıkamaz onu söyleye bilirim.Myspace de microsoftun ancak google araması kullanıyo.Kendisi bile google kullanıyo.Pu ha ha :)))

google yokken ne yapıyoduk biz ya :D:D

Google'ı bir alışkanlık olarak değil bir ihtiyaç olarak görüyorum. Anasayfam google olarak ayarlı. E-Postama, haberlerime ve aramalarıma Google anasayfasından tek tık ile rahatlıkla ulaşabiliyorum.
Şimdi bu rahatlık varken neden kalkıp başka bir sisteme geçiş yapayım ki. Alışkanlık kısmı bu olsa gerek ama asıl sebep Google'ın hizmetlerini ve arama özelliklerini çok kullanışlı ve sade bulmam. Google'dan daha iyisi yine Google sunduğuna göre Bing o kadar da başarılı olamayacak.
Saygılarımla

Google'dan çok farkı yok.Daha janjanlı yalnızca.Bu rekabetten kazanan kullanıcı olur.Google daha pratik geliyor bana şimdilik.

Gmail (google) olmasa mikrosoft hala 2 MB eposta veriyor olurdu. Onda da POP3 destegi olmazdi.Eger birilerine para kazandiracaksam bana yarari olan biri olsun. Google internete basladigindan beri isini cok iyi yapiyor. Su an 50 den fazla alanda hizmet vermekte. Girdigi tum alanlarda daima yenilikci olmayi ve bunlarin cogunu ucretsiz sunmayi bildi. Bu durumda soyle diyeyim ben de "asli varken taklidini kim ne yapsin?" Bing'i mikrosoft calisanlari kullansin. Biz google ile mutluyuz.

google gibisi yok bence..

bing önce yazdığımızı ilk sırada çıkarsın....
En büyük özellik önce kendi yapması gereken
''''bulmak''''' nasıl ilginç demi???...hehehe:)))))
yani ağaç taşımasını istemiyoruz bulsun yeter.

Google pratik ama bing kaliteli ben bing kullanıyorum sonuç bulmada bence herhangi bir sorun yok sadece microsoft'un bingi insanların eline yapıştırması için büyük bir özellik gerekiyor konuda yazdığı gibi

Google yazıyor elim aklımda bing e girmek olsa bile...

Aslında google' nun bu duruma gelmesini sağlayan altavista oldu. Yıllar önce altavista kullanılıyordu delice ama zaman içinde her ne hikmetse internetten küçük bir bilgi edinmek için bir arama yapsak hep bizleri ücretli sitelere yönlendirmeye başladı. Bu yüzden de google tercih edilmeye başladı ve zaman içerisinde kendini sürekli güncelleyerek ve güçlendirerek hak ettiği liderlik konumuna geldi. Microsoft bu işe bir kere çok geç başladı. Bu saatten sonra google da kalite düşmedikçe ne microsoft ne de yahoo gibi arama motorları google ciddi olarak rakip olamazlar. Bing e gelince sonuçları gayet başarılı fakat anasayfa çok itici geliyor bana biraz liseli tarzı gibi ne o öyle resim koymuş sayfaya ve bence çok gereksiz. Sade bomboş beyaz bir sayfa olsa daha iyi olurdu. Eskiden birde hotbot vardı ki o gerçekten kaliteli bir arama motoruydu. Sonuçta kalitelide olsa zaman içerisinde google hepsini alt etti. Bu saatten sonra kimsenin google ile baş edeceğini sanmıyorum taa ki google hizmet kalitesini düşürüne kadar...

Gooooooogle başka birşeye gerek yok.Değişiklik aramayalım arkadaşlar, bing midir nedir ne baş ağrısı ise işte gerek yok kim daha iyiyse onu kullanalım.Oda GOOGLE.

vallah haci ben gogle kullanırem yandezmiş pingmiş yakooymuş abuk sapuk birşeyler

Sen de yorum yaz