Bing'in gizli hayranları kim?

Hazırlanan bir rapor Bing'in ilginç bir reklam veren kitlesinden para kazandığını ortaya koydu.

Bing sahte ilaç satanlardan çok kazanıyor
Bing'in ilaç reklamı kazançlarının %90'ı sahte eczanelerden geliyor.

İnternet üzerinden ilaç satışı özellikle ABD'de çok büyük bir pazar. Fakat bu pazarın büyük bir bölümünü oluşturan online eczanelerin büyük bölümü sahte ilaç satarak kısa yoldan para kazanmayı hedefleyen gruplar. Bu grupların çoğunun Rusya'daki bazı suç örgütlerinin uzantıları olduğu tahmin ediliyor. Bu gruplar internet üzerinden tanıtımlarını yapmak içinse Google, Yahoo ve Bing'in online reklam seçeneklerini kullanıyorlar.

Google ve Yahoo uzun zamandır bu grupların reklamları ile mücadele ediyor ve bu konuya oldukça hassas yaklaşıyor. Fakat LegidScript adlı, sahte eczaneleri tespit etmeye çalışan bir kurum Bing'in bu konuda pek de başarılı olmadığını ortaya koydu. LegidScript'in yayınladığı rapora göre Bing'de yasa dışı şekilde ilaç satan pek çok sahte eczane sitesinin reklamı yayınlanıyor. Rekabetin büyük ve gelirlerin yüksek olduğu bu alanda reklam kazançları da oldukça yüksek ve bu durum, henüz konuyu tam olarak doğru şekilde ele alamamış olan Bing'e de para kazandırıyor.

Rapor yayınlandıktan sonra Microsoft yetkilileri bu konuyu çok ciddiye aldıklarını ve en kısa zamanda gerekli önlemleri alacaklarını açıkladılar. LegidScript veri tabanında 41.983 online eczane bulunduğunu ve bunların sadece 224 tanesinin yasal olduğunu, 873 tanesinin ise halen araştırılmakta olduğunu açıkladı. LegidScript'in Bing hakkındaki 58 sayfalık raporunu PDF olarak şu adresten inceleyebilirsiniz (İngilizce).

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

evet malum şirket her zaman olduğu gibi insanlığı değil parayı önemsiyor ve onun için yaşıyor örnekleri her an gözünüzün önünde ancak uyuyan bir millet ve insanlık var utanıyorum şu zamanda yaşayıp şu sömürücü düzende bulunduğum için...

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış 23:53:
evet malum şirket her zaman olduğu gibi insanlığı değil parayı önemsiyor ve onun için yaşıyor örnekleri her an gözünüzün önünde ancak uyuyan bir millet ve insanlık var utanıyorum şu zamanda yaşayıp şu sömürücü düzende bulunduğum için...

---------------------------

ben de sevmem microsoft u ancak:
1) her firma parayı düşünür kimse babasının hayrına çalışmaz..
2) insanlık için birşey yapmadığını düşünüyorsanız chip online ın şu haberini okuyun o zaman:

http://www.chip.com.tr/konu/bill-gates-ten-prezervatif-destegi_14566.html

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir