Bing'in hatası ve Microsoft'un gazabı...

Bing'in hatasını buldu; MS'in gazabına uğradı: İşte neye uğradığını şaşıran talihsiz adamın öyküsü..

  • Ümit Öncel
Bing'in hatası ve Microsoft'un gazabı...
Bing Cashback'teki hata hatayı bulana dert oldu

Microsoft'un ilk olarak 2008 ortalarında başlattığı Cashback adlı program, yaklaşık 1 yıl sonra firmanın arama motorunun bir hizmeti olarak kullanılmaya başlandı. Bu programda bulduğu bir hata sayesinde haksız kazanç sağlamanın mümkün olduğunu açıklayan adam ise Microsoft'un gazabından kurtulamadı.

Bing'in Cashback servisi üzerinden yapılan alışverişler sonucunda, tüketiciler yaptıkları ödeminin bir kısmını indirim olarak geri alabiliyor, böylece Cashback'i kullanarak daha indirimli alışveriş yapabiliyorlar. Bountii.com adlı benzer bir servis sunan küçük bir arama motorunun sahibi olan Samir Meghani, geçtiğimiz günlerde kişisel blog'unda Cashback programında bulduğu hatayı yazdı. Asıl fırtına da işte bundan sonra koptu...

Asıl fırtına bundan sonra koptu...

Meghani'ye göre sistemi kandırabilen kullanıcıların bu sayede alışveriş yapmadan para iadesi almaları mümkün oluyor. Bu hatayı daha önce Bing'e de ilettiğini söyleyen Meghani, kendisinin de, alışveriş yapmamasına rağmen bu sayede Cashback hesabında 2000 doların üzerinde para biriktiğini yazdı. Bu sahtekarlığın nasıl gerçekleştiğini açıklamayan Meghani, sadece bunun "çok da zor olmadığını" açıklamakla yetindi.

Bunun üzerine Microsoft, bildiği bir güvenlik açığını başkalarının da kullanabilmesini sağlamak amacıyla halka açıkladığı iddiasıyla Meghani'ye dava açtı. Meghani ise; "Bu sorunu çözmeleri bana dava açmalarından daha kolay bir iş. Neden bunu tercih ettiklerini anlamadım" diye konuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

eğer olay hakkatten böyle ise MICROSOFT ayıbetmiş...

adam size söylemiş açığı ve sizde düzeltmemişsiniz, insanların konuşma ve fikir belirtme özgürlüklerini koruyan ve bireylerin niyetlerinin aşağı yukarı iyiye yada kötüye doğru olduklarını belirleyen yasalar var ve ben inanıyorum ki yasalar Meghani'ye yardım edecektir...!!!

ama eğer olay daha farklı ve bilinmeyen, yada şu an burada yazılmamış detaylara sahip ise bunları da öğrenmekte fayda var diye düşünüyorum...

MICROSOFT seni sevenleri üzme...!!!

saygılarrr...!!!

"Neden bunu tercih ettiklerini anlamadım" benim bititğim nokta burasıdır :)

Operadan sebebsiz yere dava açılmasını öğrendiği için ms de artık böyle davalar açıyor demekki...

Söylemeyip zimmetine para geçirseymiş daha iyi olurmuş. Adam iyiliğini düşünüp açığı belirtmiş fakat anlaşılan o ki Microsoft'a yaranmak mümkün değil.

iyide adam zimmetine bu yoldan 2000$' dan fazla para gecirdigini yazıyor, bence asıl aptallık burada. madem yaptın sus belli etme.

Adam 2000$ aldığını saklamıyorsa heralde yasada bir açık var ona güveniyor.

Sen de yorum yaz