Bing rüzgarı hafifliyor!

Hızlı girdi ama rüzgar tersine dönüyor olabilir: Bing ve Google arasındaki rekabette işler değişiyor

  • Ümit Öncel
Bing rüzgarı hafifliyor!
Google rakipleri ile farkı açıyor

Google'ın gelirlerinin çok büyük bir kısmını internet reklamcılığı gelirleri oluşturuyor. Google'ın gelişmiş bir reklam programı olmasına rağmen, bir arama motorunda en önem verilen reklam alanı, arama sonuçlarının görüntülendiği ilk sayfa. Bu durum Google'ın yanı sıra Bing ve Yahoo için de geçerli. İnternet reklamcılığı konusunda pazar araştırmaları gerçekleştiren AdGooRoo adlı firmanın son yayınladığı rapora göre Google bu alanda rakipleri ile farkı daha da açmaya başladı.

Bu rekabetteki en yeni oyuncu olarak kabul edilen Bing iyi bir başlangıç yapmasına rağmen son çeyrekte tam %8'lik reklam geliri kaybına uğradı. Aynı dönemde Google ise internet reklam verenlerinin %81.2'ine ulaşmayı başararak, erişilmesi zor bir fark yarattı. Son rakamlara göre reklam verenlere erişim konusunda ikici sırada %26 ile Yahoo gelirken, Bing %12,8 ile ancak üçüncü olabildi. Aynı reklam verenlerin birden fazla arama motorunu kullandıkları için bu üç sitenin toplam payı %100'ün üzerine çıkabiliyor. Fakat Google'ın en yakın rakibinin üç katının üzerinde reklam verene ulaşmış olması bu yarışta kolay kolay yakalanamayacağını da ortaya koymuş oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bing çok güzel

bi haberinizde görmüştüm 2014 de galiba google kapanacak yazıyodu birisi öyle bi teori üretmişti bu gidişle google kapanmayı bırakın Türkiye'de bile yeni bi yer açar yani o derece gerçi biraz zor ama olsun xD

Google mi kapanacak, o arkadasin teorisini okumustum. acikcasi sacmaladigini kendisi bile farkediyor da işte, yaranmak için yazılmış bir tez.

google amca en iyisini yapıyo neden derseniz aslında NİŞ iş modeli buradada var google nedir şirket ilk amacı ne olarak kuruldu arama motoru.bing ne arama motoru önce neydi live search'tü şirket kim microsoft yani kısacası google amca varken diğerlerine onu izlemek düşer bu arada bussines klasta yahoo yu ve yahoo mailide severim ama bing asla.Microsoftta bunu ogrensin ,var olan bişeyin adını değiştirmekle yeni birşey kurmuş olmazsın gülüm.Seninde en iyi oldugun alan var onada saygı duyarım ama sen git windows a SP üret bu işlere bulaşma.Vesselam,

bing in resim araması güzel tek sayfada hepsini çıkartıyor

Microsoft'un Yahoo'yla yaptığı reklam anlaşması işe yaramadı demek ki ya da daha etkisini göstermedi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play