BIOS'un gizemlerini çözüyoruz

BIOS ayarlarına baktığınızda hiçbir şey anlamıyorsanız, bu yazımız size çok yardımcı olacak!

  • Zeynel A. Öztürk
BIOS ayarlarını yakından tanıyoruz

Bilgisayarınızın BIOS'u, onu ilk açtığınızda donanımlarınızın tanınması ve test edilmesi, seçilen diskteki işletim sisteminin başlatılması gibi alt seviye işlemleri gerçekleştirir. BIOS'lar, onları yapılandırabileceğiniz bir arayüze sahiptirler.

BIOS ayarlarını ne yaptığınızdan emin olmadığınız sürece değiştirmenizi önermiyoruz. Peki, BIOS'unuzdaki bu sayısız ayar ne işe yarıyor? Bu yazımızda en çok rastlanan bazı ayarları sizlere açıklayacağız.

BIOS'u açmak

BIOS arayüzüne erişmek için önce PC'nizi yeniden başlatmalı, PC'niz açıldığı sırada doğru tuşa basmalısınız. Bu tuşun hangisi olduğu, genellikle PC'nizin açılış ekranında görünecektir. BIOS'a erişmenizi sağlayacak tuş, anakartınıza göre Del, F2, Escape, F1 veya F10 olabilir.

Windows 8 ile gelen yeni PC'lerde geleneksel BIOS yerine UEFI kullanıldığından, UEFI BIOS'a Windows üzerinden erişmeniz gerekmektedir.

BIOS içinde dolaşmak

Her BIOS farklı olabildiğinden burada anlatacaklarımız, sizin BIOS'unuzda aynı şekilde yer almayabilir. BIOS arayüzünde dolaşmak için klavyenizdeki ok tuşlarını kullanmanız gerekir (fareyle kontrol edilebilen BIOS'lar nadir olsa da var). Hangi tuşları kullanabileceğiniz, genellikle ekranda görüntülenir.

Genellikle ok tuşlarıyla bir öğeyi seçmeniz ve Enter tuşuyla onaylamanız yeterlidir.

Önyükleme sıralaması (Boot order) ve diğerleri

Önyükleme sıralaması (Boot order)

En sık değiştirilen BIOS ayarlarından bir tanesi olan önyükleme sıralaması, BIOS'un işletim sistemini ilk olarak hangi cihazdan yüklemeye çalışacağını ayarlar.

Örneğin sabit diskinizde Windows yüklüyse ve DVD-ROM'unuzda bir Linux CD'si bıraktıysanız, önyükleme ayarlarında DVD-ROM'a öncelik vermeniz halinde sisteminiz DVD'deki işletim sisteminden açılır. DVD-ROM'unuzun boş olması veya içinde önyükleme desteklemeyen bir disk bulunması halinde BIOS'taki sıralamada bulunan bir sonraki disk denenir.

Bazı BIOS'larda USB diskler, onları PC'nize takmadığınız takdirde boot sıralamasında görünmeyebilir.

Video belleği (Video memory)

Dahili grafik donanımına sahip bir anakartınız varsa, bazı BIOS'larda paylaşımlı RAM miktarını belirleyebilirsiniz. Entegre grafik çözümleri genellikle kendi RAM'lerine sahip olmadıklarından, PC'nizin RAM'inin bir bölümünü kullanmak isterler.

BIOS parolası (BIOS password)

BIOS'lar, genellikle onlara erişimi kısıtlamanıza izin verecek bir parola ayarlamanıza izin verirler. Dilerseniz, PC'nize erişimi kısıtlayacak bir parola da ayarlayabilirsiniz. Bu durumda parolayı bilmeyen bir kimse, bilgisayarı başlatamaz.

Bununla birlikte bu parolalar, PC'nize fiziksel olarak erişebilen bir kişi tarafından BIOS'u sıfırlayarak aşılabilir, dolayısıyla sizi hırsızlardan korumaz.

Değişiklikleri kaydet / yok say (Save or discard changes)

BIOS'ta yaptığınız ayar değişiklikleri hemen devreye girmezler, önce onları kaydetmeniz gerekir. Değişiklikleri kaydetmek için "Save Changes and Exit" gibi bir seçeneği kullanmanız gerekecektir.

Yaptığınız değişikliklerin yürürlüğe girmesini istemiyorsanız, "Discard Changes and Exit" seçeneğini kullanarak onları iptal edebilirsiniz.

Optimize varsayılanlar (Optimized defaults)

BIOS'unuzda Load Setup Defaults ve Load Optimized Defaults adında iki seçenek daha bulunur. Bu seçeneklerle BIOS'unuzu varsayılan ayarlara veya donanımınıza göre optimize edilmiş ayarlara döndürebilirsiniz.

BIOS ayarlarınızı varsayılanlara döndürmek, önyükleme sıralamasının, BIOS parolasının ve diğer donanım ayarlarının sıfırlanması demektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Her ne olursa olsun BIOS'ta bir değişiklik yapmadan önce tekrar düşünmenizde fayda var. Zira ince ayarlarla oynayabilicek kadar bilginiz yoksa yanınızda teknikden anlayan biri olmadan uğraşmanızı tavsiye etmem. Geri alamayacağınız sorunlarla karşılaşabilirsiniz(Oerclock gibi denemelerden bahsediyorum).

@07 Mar 2013 12:07 milletin aklına karpuz kabuğu sokumuşsun

gizem, cehaletin göbek adıdır.

bu karar mı hepsi???????

Gizem mi bu?

selam herkese once simdi bios oynunda ben bi deisiklik yapacam yani butun silahlar sipp wonter olucak onun icin silahlari kullanmak biraz zor alucak ben orda bi oyunu idare etme sistemi yani syfasi kurucam boylece oradan silahlari kullanmayi ogrene bilecelsiniz bu arada ben hakan ozturk yani oyunun yapimcisi...

içerik güzel, işe yarar. ama başlık hatalı. "BIOS'un temelleri!" olmalı idi.

biosun gizemleri bu kadar mıydı. güldürmeyin :D

@11 Mar 2013 01:28 kesinlikle :)

dalga geçer gibi olmuş :) bende gerçekten gizemli birşeyler var zannettim :)

Bios'un Gizemleri Diyince Aklıma Çok Garip Şeyler Gelmişti Bide Baktım Standart BİOS :(

vay be bunlar gizemse be gizem ötesinde seyler biliyom ozaman ouuuooo

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play