Bioshock: İndirilebilir içerik çıldırttı...

Bioshock sahipleri 2K Games'in açıklamasıyla adeta çıldırdı: İşte büyük isyanın nedeni...

  • Burak Dilli
İndirilebilir içeriğin dvdde olması isyan ettirdi
İndirilebilir içerik aslında indirilebilir değil...

Bioshock 2 sahipleri oyunun indirilebilir içeriğinin satılan dvdnin içerisinde olduğunu öğrenince çıldırdı. Zaten dvdde olan bir ürün için ekstra para ödemek zorunda bırakılan kullanıcıları 2K Games'in açıklaması da sakinleştiremedi.

2K Games müdürleri konuyla ilgili tepkilere sessiz kalmadı ve bir açıklama yapma ihtiyacı hissetti:

" Oyunumuzun motoru ve oyun yapısı, çoklu oynanabilirlik için birebir içerik gerektirmektedir. Oyuna sonradan çıkan eklentiler bazen bu içeriği değiştirebiliyor böylece oyuncu tabanımız bölünebiliyor. Biz de indirilebilir içeriği dvd üzerinde çıkararak bunu önlemeye çalıştık."

Her ne kadar 2K Games firması yaptıklarını savunsa da çoğu oyuncu bu duruma gerçekten sinirlenmiş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

İndirilebilir içeriğin diskte olması değil de daha yeni 49.99$a satılan oyuna birde "3-5 ne alsak kardır" mantığıyla en ufak bir eklemeyi dahi parayla satan yapımcılar oyuncuları delirtiyor. Hadi GTA IV DLCleri gibi olsa tamam diyeceğim.
Bu kuralı ilk olarak Valve Left 4 Dead ile bozmuştu ama sağolsun şimdi Left 4 Dead 2 ile kurala uyum sağlayacak gibi duruyor. Bu gidişle daha çok 49.99$a oyun alır 2-3 ay sonra 1-2 yeni eklemeye 9.99$ ya da her ne kadarsa bayılırız artık. İpin ucu kaçmış bir kere.

Onu bunu bilmem ama oyun çok güzeldi ya :)

İyi de zaten bu içerik zaten oyunun Collectors Edition'unu alanlar için hediyeydi. Onlar kod girip oynayabiliyordu bu karakterlerle. Şimdi DLC'yle normal sürüme sahip kullanıcılarda oynayabilecek.

bir oyunu iki kere satmanın yüz yolu madde 97...

Kardeşim ne Bioshock 2 si. Oynayın 'Mine sweeper'ı. Neyinize yetmiyor.

2k sahtekar..orijinal başka oyunun fiyatını ödediğim halde göndermemişlerdi.

lockerz dan yarın bioshock 2 yi alcam puan 94 yarın 100 olurum z list var ,, üşenmeden 1 saat 20 tane mail açtım 20 sinede davet gönderdim 20 sinide üye yaptım :P inşallah anlamazlar :D :D

DLC'ler aslında oyuncuların yararına kullanılabilir ama firmalar insanlara orijinal almaya zorlamak adına kullanıyorlar ne yazık ki. Oyunlar zaten pahalıya satılıyor, üstüne bir de DLC'lere kimse para vermez. Tamam DLC eklensin ve satışı yapılsın ama bunun da bir kuralı var.

Mesela EA Games Burnout Paradise'ı PS3'lere çıkardıktan sonra bilgisayara çıkışını yaparken PS3'te eklediği DLC'leri ücretsiz olarak oyuna eklemişti ki oyun satışa çıktıktan sonra yine orijinal kullanıcılar için ücretsiz DLC'ler de koymuştu. Tabii ücret dahilinde olanlar vardı ama ücretsiz eklentiler sunmaları da oyuncular için büyük bir avantajdı.

Yine EA Games'ten örnek veriyorum; The Sims 3 çıkartılırken DLC ekleneceği söylenmişti ama bu kez de EA cıvkını çıkartıp oyuna resmen hiç bir eşya ve kıyafet eklememişti, onlarca DLC kıyafet, eşya sunmuştu ve ücretliydi. Oyun ucuz diye sevinen herkes aslında oyuna bir şey eklenmediğini EA'in ucuzmuş gibi gösterdiğini satın alınca öğrendi.

DLC'ler ile oyunculara farklılık sunulabileceği gibi zorla aldırmaya da çalışılabilir Sims 3'te olduğu gibi.

Şimdiye kadar gördüğüm en iyi DLC sistemi Mass Effect 2 de var. Oyunu aldığınız zaman yanında verdiği DLC kodu ile sitelerine üye olup oyun içinden yeni eklentileri hemen indirebiliyorsunuz. Ayrıca çok da aktif güncelleme yapılıyor. Şu ana kadar 12 tane yeni içerik paketi yayınlandı, yakın zamanda da üç tane daha yayınlanacak.

Sen de yorum yaz