Bir bitlik veri bir grama karşılık gelirse...

Eğer 1 bit veri 1 grama eşit olsaydı, sabit disklere, USB belleklere ve disketlere neler sığardı?

  • Gökay Özbudak
Bitleri grama çevirirsek!
Sabit disklerin işlevine değişik bir açıdan bakabilirsiniz...

Eğer bir bit, bir grama eşit olsaydı sabit diskler ne kadar ağırlıkta bilgi taşırlardı? İşte gerçek dünyayla sanal dünya arasında ilginç bir karşılaştırma yapmak ve kilobitler, megabitler ve gigabitler arasındaki farkı insanların gözünde daha rahat canlandırmasını isteyen IBM Systems Magazine , bir bit bir grama eşit olursa sabit disklerimize neler sığarın cevabını bulmaya çalıştı.

En basitinden e-postayla gelen 25 MB'lık bir eklenti, bir Uluslararası Uzay Üssü kütlesinin 1.3 katına eşit. Şimdilerde oldukça yaygın olan bir terabitlik sabit disklere ise beş adet gökdelen sığdırmanız mümkün. Cebinizde taşıdığınız 16 GB'lık flaş diske ise Japonların İkinci Dünya Savaşı'nda kullandığı kruvazör Chokai sığabiliyor. Artık kullanım dışı olan disketlere de 10 tane kediyi sığdırabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

evde disket var, evin etrafında onlarca kedi de var, denerim bi ara :D

Peki bir de şöyle düşünseydik:) Bütün fotoğraflarımızı orjinal boyutlarıyla bastırıp saklasaydık? :) mesela 1tb dolusu 8 mp foto :)

benim 8gb lık belleğime 8gblık bellek sokarım :P

gereksiz bilgiler no: 4516267245637485967

1gb usb ye kaç kedi ve köpek sığdırabiliriz?

Bir bitlik veri bir grama karşılık gelirse o zaman taş devrindeki çivi yazısından nie bite geçmiş olduk :D taşlara yazılan çivi yazısı işte 1bit =1 gram denklemi doğru olur...

çok merak ediyorsanız gidin harddisk'inizi söküp hassas bir tartıda tartın. Ayrıca mantık hatası var, sabit disk'in sıfır/biçimlendirilmiş hali ile tamamen dolu hali aynı ağırlıkta olacaktır. Aynı şey USB bellekler için de geçerli. Bilgiyi maddeyle kaydetmiyoruz sonuçta. Yoksa arabaya yakıt yükler gibi bilgisayara da düzenli olarak demir oksit temin etmemiz gerekecekti. Gerçekte çalışma mantığında manyetik özellikteki malzemelerin dizilişi önemli...

bu bilgiye ne sokulmazki... :D)

siz hakkatten kafayı yemişsiniz gerçek dünyayı bile nasıl sanala sokarız düşüncesi bu rüyanızda bile gerçek olamıcak yazılar ya :D allahım diskete kedi sokucağız düşünceye bak havalardan heralde chipte etkilendi.

cok saçma bi açıklama oluş :D

belleklere attıgımız bilgi madde degil ki

zamanında ben daha önceden de böle düşünüyordum harddiske veri yüklerken yani veriyi yüklerken gerçekte yemek yiyen bir insan olarak düşündüm kilo alması gerektini.. komik ama çözümü şöle..

disklerin mantığı sayısal sistemdir verilerde değişik sayılardan oluşur.
bir diski satın aldığımızda fabrika çıkıilıolduğu için bütün sectörlerde yani kayıt alanı 0 sıfırdır . ve biz program yüklerken bu 0fırlar değişik sayılardan oluşur. aynı şekilde kopyala değiştir yaptığımızda sayılar başka sayılarla değişir.. üzerine yüklemede ise yenileriyle değişir.

aslında bu kadar açıklaması basit ama sistemin derine indiğinizde daha mantıklı cevaplar çıkıyor.... benim en çok merek ettiğim konu şu onbard ekran kartı pc nin ramiden çalıyorsa 6 gb lık bir pcde ddr4 2400 mhz lik bir ram olsa ve ankartın onboard chip hd4770 (misal) olsa yada gtx 480 gibi ramin veriyoluda 128 bit zaten sınır ne olur? bence geleceğin uzay teklonojileri böle pc leri dahada küçük yapmak için mükemmel çözüm

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play