Yahoo'nun yükselişi ve düşüşü!

İnternetin devi Yahoo'nun zirveye yükselişi, verilen ilginç kararlar ve sert düşüşü makalemizde!

  • Zeynel A. Öztürk

Kapatılan dizinler, devirler ve satışlar

Kapatılan dizinler, devirler ve satışlar
Hotjobs, 225 milyon dolara Monster.com'a satıldı

Aralık 2009 - Yahoo, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya'daki dizinlerini kapattı.

Şubat 2010 - Yahoo, taşeronculukta yeni bir ufuk olduğunu keşfetti. Yahoo Shopping'in yönetimi Pricegrabber'a, Yahoo Personals Match.com'a, Yahoo Real Estate Zillow'a, Yahoo Self Esteem ise Google'a devredildi.

Bu arada Yahoo, Hotjobs'ı 225 milyon dolar ücret karşılığında Monster.com'a sattı. Şirketin satıştaki kaybı ise 221 milyon dolar oldu.

Programcı ve yazar Paul Graham, 'Yahoo'ya ne oldu' adlı makalesinde Yahoo'nun başarısızlığını Ponzi adı verilen saadet zincirinden yararlanmasına bağladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Haydan gelen huya gitmiş.Ama yazık oldu.Benim ilk göz ağrım Yahoo idi. Dilerim tekrar düze çıkar.

ben yahoo ya girdiğimde pc me virüs bulaşıyo
ama virüs ü kaspersy bulamıyor ama bilgisayarım aşırı yavaşladı
bende format attım. bide chip sitesindeki flashlar çok olduğundan
yavaş geziniyorum daha az flash olsa iyi olurdu ...

Naparsın hızlı yükselen hızlı düşüyor.

Vay be vaktinde googleuyi de satın almaya kalkmışlar. Ya alsaydılar? Bence googleyi de heba ederdiler.

Microsoftun yahooya 44 milyar dolar vermesini anlamadım. Yahoonun böyle bir teklifi reddetmesini ise hiç anlamadım.

İnşallah toparlanır. Gmailimi bırakıp yahooya geçtim kapanırsa iyi olmaz benim için. Şimdilik ufukta ymailin kapanması gibi bir tehlike görünmüyor. Ama gelecekte de böyle giderse yahoo durmumuz iyi değil.

her siteyi heba etmişler. satın almadıkları şirketler şimdi olsalardı belkide oldukça tutan sitelerden birisi olurdu.

Bu makaleden sonra yahoo kullanmadigim yahoo hesabimi kullanmaya basladim.. Nedense bilinçaltımda Google'a karsi bir dusmanlik hissi var.(Ancak tüm hizmetlerini kullaniyorum. :))
-Galiba google'un biraz reklam payiyla haksiz yukselisi bende bu hissi uyandiriyor.

Insallah toparlanir..

hızlı yükselen hızlı düşer google ve android işletim sistemi gibi

Yinede yahoo nun mail konusunda 1 numara olduğu unutulmaması lazım.Yanlış kararlar var ancak hâla bir dev :) Türkiye'de de böyle bir portal çıkmadı gitti,

Yatırım politikaları ilğinç, Alsınlar Türk mühendisleri Eğitim tabi biraz daha, Sonra göreyim Google halini. Google tamamen şansa ayakta durdu. elbette yazılımların gelişmeside dönemlerine katkı sağladı.. yaho tembelleri almış işe manzaralı suit ofislere yerleştirmiş ee kim çalışıp kod geliştiricek? Google önüne geçilemez artık. Sanmıyorum!

mail de 1 numara bence yahoo.
ve sonra flickr çok başarılı.düşüş nerden girdi bu makaleye orasını çözemedim.öyle bir anlatılmışki sanki yahoo iflas etti

flickr'ini kullanıyorum bundan memnunum ama yahoo nun ana sayfasına hiç girmiyorum ana sayfada haberler varki bunlar için zaten haber sitelerini takip ediyorum arama motoru olarakda google'ı tercih ediyorum çünkü sitesi daha sade, bence yahoo'nun hata yaptıgı yer sitelerin pek sade olmaması, bilmiyorum bana mail hizmeti ve yahoo'nun ana sayfası çok karışık geliyo, ne gerek var böyle karışıklığa daha sadesini google veriyo.

yahoo ya kurulduğundan beri hiç sıcak bakmadım ki zaten. çok yanlış yönetiliyo.

yahoo'nun arama motoru da kötü aradıkalrımı bulmuyor bingde öyle ama o biraz daha iyi bir kelime arıyorsun dağlara taşlara gidiyor sonuçlar :D

Arakdaşlar sadece bu olaya görsel manada bakmışlar. Yahoo mükemmel bir veri akışı ile kullanıcıya ulaşmış ve birçok yıldızı bitirme konumuna getirmiş bir dev. Ben Ceo'lar nedeni ile bu duruma geldiğine inanmıyorum. Sektör çok hızlı gelişti. Buna orantılı olarak rakip sayısı arttı. Buda bölünme demektir zaten. Yahoo halen eski ihtişamını koruyan mükemmel bir yapı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir