Huawei, yeni konsolunu Çin'de satmaya hazır!

Kola kutusuna benzeyen bu cihaz, Çin'de yıllardır devam eden bir dönemi bitirmek için geliyor!

  • Levent Öztürk

Çin'in oyunlar ve konsollar ile imtihanı...

Çin'in oyunlar ve konsollar ile imtihanı...

Çin hükümeti geçtiğimiz Eylül ayında, 13 yıllık konsol yasağını, Şangay'da yeni kurulan serbest ticaret alanı dahilinde geçici olarak kaldırmıştı. Düzenlemeler ile beraber, serbest ticaret bölgesinde bulunan dış kaynaklı firmalar, ülkenin geri kalanına Çin'in Kültür Bakanlığı'nın izni ile konsol satışında bulunabiliyorlar. Bu düzenleme, Microsoft, Sony ve Nintendo gibi firmaların, ürünlerini resmi bir şekilde Çin'e satmalarına imkan tanıyor ancak henüz herhangi bir firmadan bir açıklama gelmiş değil.

Bulunan yasağa rağmen, elektronik oyunlar Çin'de her zaman popüler olmuşlardı. Yerel tüketiciler, yabancı konsolları, resmi olmayan "gri market" satıcılarından elde edebilmektelerdi. Buna ek olarak Çin'de yer alan tüketiciler, PC ve akıllı telefon oyunlarını oynayabiliyorlardı ki hükümet bunların üzerine hiçbir yasak getirmiş durumda değil.

Çin merkezli firmalar, daha önce de kendi konsol-benzeri oyun ürünleri geliştirmek için çabalamışlardı. Beijin Eedoo Technology, kendi konsolunu üretmiş ve hareket algılama teknolojisini bu konsola dahil ederek egzersiz ile ilgili oyunların oynanmasına imkan tanımıştı. Eedoo Technology, bu oyun sisteminin aileler ve "casual" oyuncular için tasarlandığını bildirmişti.

Yasağın kalkması ile Çin marketi konsol üreticileri için nasıl avantajlar sunar bilinmez ama, Çin'de yer alan oyun tutkunlarının bu durumdan çok memnun olacağı kesin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Tegra 5 varken, 4 biraz eski olmadimi tosuncuklar?

Çakma Mac Pro

ooo işlemci nvdia tegra bu satar abi.

saçmalığın gerçekle bütünleşmiş hali diye buna denir :)

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Çin'in oyunlar ve konsollar ile imtihanı...
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir