Bir Foxconn skandalı daha!

İntihar haberleriyle sık sık gündeme gelen dev şirket, bu kez farklı bir haberle yine manşetlerde!

Bir Foxconn skandalı daha!
Her türlü ayak işi yaptırılmış...

Bazı firmalar vardır, her işi kitabına göre yapmaya özen gösterirler. Bir de bazı firmalar vardır, her zaman, sıkıcı haberlerle gündeme gelirler. İşte bu ikinci kategorideki firmalar arasında, açık ara birinci sırada olan Foxconn, yine manşet olmayı başardı...

Geçen yıllar içerisinde, fabrikalarından gelen intihar haberleri ile başta teknoloji dünyası olmak üzere, tüm dünyayı sallayan parça üreticisi, bu sefer de üniversite öğrencilerini çalıştırdığı iddiasıyla gündeme bomba gibi düşmeyi başardı. China.com'dan gelen habere göre, Tayvanlı üretici, üniversite öğrencilerini, Ağustos ayından bugüne kadar geçen süre içerisinde PlayStation 4 üretiminde kullanmış. Xi'an Technological University öğrencilerinin, stajyer olarak geldikleri Çin'nin Yantai şehrindeki Foxconn fabrikası, kendilerine yapmak zorunda bırakıldıkları envai çeşit farklı iş çıkarmış ve tüm öğrenciler taze iş gücü potansiyeli olarak kullanılmış. Çalışmayı reddedenler içinse, çalışmadıkları taktirde üniversite burslarının kesileceği ve hatta üniversiteden diploma alamayacakları dile getirilmiş.

Öğrencilere yaptırılan işlerin başında, korucuyu şerit takmak, gerekli yapışkanları konsolun üzerine sürmek, kullanıcı kitapçıklarını kontrol edip, her kutuya muntazam şekilde koymak ve fabrika içerisindeki kolileri taşımak gibi amiyane tabirle, ayak işleri yer alıyor. Öğrenciler, Focxconn'dan bekleneceği gibi, günlük 11 saat ve üzeri şekilde çalıştırıldıkları gibi, kimi zaman gece nöbetine de bırakılmışlar. 

Başta Apple olmak üzere, Microsoft ve Sony'nin birçok parçasını üreten Foxconn, daha önceleri intihar ve isyan haberleri ile gündeme gelmişti. Nitekim bu sefer, öyle görünüyor ki bahsi geçen üniversite, firmadan daha suçlu. Çünkü öğrencilerini, tüm şikayetlere rağmen korumadığı açıkça ortada...

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bunlar sanki Türkiyede yokmuş gibi şaşırmasak!?..

insanlari köle gibi kullaniyor iste. Lanet olsun böyle duzene.

Türkiyede hangi şitket ve hangi üniversite böyle yapmış merak ettim.

@16 Eki 2013 01:41 herhangi bir şehirde herhangi bir sanayi de fabrikaya gir ve gör. ben staj yaptım ordan biliyorum.

mezun olunca da onlarca yıl köle gibi çalışacaklar, alışsınlar. mezun ol, hemen masa başı bir iş kap olayı sadece Türkiye ve Müslüman ülkelere özel bir tembellik, zaten bu da üretimsizlik olarak yansıyor. yanlış olan öğrencilerin çalıştırılması ve çalışma yaşamını öğrenmesi değil, zaten yaptırılan işler de ağır işler değil. ama çalışma saatlerinin uzunluğu insanlık suçudur. stajı onaylanmayan birinin mezun olamaması da doğal bir durum. çay-kahve içerek formalite staj yapma olayının kime ne faydası olur?

Apple köle kullanmada uzmandır Foxconn o nedenle köle kampı gibi işletme kurmuş...

Stajer Adam elinde süpürge meydanı süpürüyor nasıl ama burası Türkiye...

türkiyede ki stajlar çok mu farklı sanki. yerleri süpür , malzeme geldi onları taşı , çay getir vs. üstüne bide sabah 08:10 / 20:00 saatleri arası çalış (staj defterinde 8 saat görünsün) bide para alma.. bunları ben yaşadım..

türkiyede ki stajlar çok mu farklı sanki. yerleri süpür , malzeme geldi onları taşı , çay getir vs. üstüne bide sabah 08:10 / 20:00 saatleri arası çalış (staj defterinde 8 saat görünsün) bide para alma.. bunları ben yaşadım..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir