Bir hafta dayanan cep pilleri şimdilik hayal!

Günlerce bitmeyecek cep telefonu pillerini bekliyorsanız, bu haber sizi hayal kırıklığına uğratacak!

Bir hafta dayanan cep pilleri şimdilik hayal!

Akıllı telefonlarımızın bir günden fazla dayanacağı günleri sabırla bekliyoruz. Ancak Qualcomm'dan gelen açıklama, bu konudaki hevesimizi biraz kıracak.

MWC 2014'te Qualcomm'un İş Geliştirme Baş Direktörü Laurent Fournier ile konuşan Techradar, ondan teknolojinin birkaç gün dayanan cep pillerine doğru değil, daha ziyade hızla şarj olan pillere doğru yöneldiğini öğrendi. Fournier'a göre bir hafta dayanan cep pillerini hayal etmek "aşırı iyimser" bir davranış.

Fournier, sözlerine şöyle devam etti: "Eski GSM telefonlarında gördüğümüz 1 haftalık pil ömrünü, şu anki teknolojiyle akıllı ceplerde elde etmek mümkün değil. Kullanıcıların kullandığı uygulama sayısı ve talep ettikleri şeyler, pilden bu tür bir performans almanıza izin vermiyor."

"Bugünün akıllı telefon pillerinin, genellikle 1 gün dayanması bekleniyor. Biz ise pilin 1 günlük kullanım ömrünü efektif olarak uzatmaktan çok, onu daha hızlı şarj etmeyi sağlayacak yeniliklere yatırım yapıyoruz."

Qualcomm'un bazı ceplerde kablosuz şarj işlevi sunduğu biliniyor. Fournier, kablosuz şarj işlevlerinin 2.0 sürümünü duyurduklarını, takip ettikleri trendin de bu olduğunu söylüyor. Yani telefonumuzu gece şarja bırakmaya bir süre daha devam edeceğiz gibi görünüyor. Sadece belki bu iş, kablosuz şarj gibi işlevlerle biraz daha kolay olacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

işimize gelmiyor desenize

@27 Şub 2014 20:25 hah ağzına sağlık kardeşim

kablosuz sarj gibi kolay islevler diyosunuz ama kablosuz sarj sadece 1-2 saniye bile surmeyen kabloyu telefona takma islevinden kurtariyor

@27 Şub 2014 20:41 Bir de o kabloyu taktığın jakın aşınması var. Kablosuzda o sorun yok. İkincisi kabloyu alacaksın, telefonun jakına hizalayıp takacsın. Sonra bırakacaksın. Diğerinde şarj pedinin üzerine bırakacaksın, olay bitecek. Hangisi daha pratik? Düşünün.

Nükleer denizaltılar hiç limana gitmeden ve enerji/yakıt ikmali yapmadan 600 sene görev yapabiliyor. Bilimle her şey mümkün.

@27 Şub 2014 22:32 nüklear denizaltının yakıtı kendisi zaten eletrik moturu var onda nüklear satral gibi düşün santral eletrik üretip eletrik motorlarını besliyo hem 600 diyil 35 yıl o kandırmışlar seni :D

Bende bunu diyordum işte. Madem uzun süre giden pil yapamıyorsunuz o zaman 10-15 dakikada şarj olan piller yapın.

adam doğruyu söylemiş ama biraz abartmış 1 günlük süre şuanki meteryallerde 3 güne çıkartılabilir gibi görünüyor geliştirmelere devam edilmeli ama izledikleri yolu doğru buluyorum kablosuz enerjiye yönelmeleri gerekir ilk adımda telefon ile istasyon arasındaki mesafeyi artırmak olmalı ve tabiki hızlı şarj olmalı düşünsenize adabtörü fişe takıyorsun antenli vs vs evin her noktasında wifi modem gibi enerji yayıp telefon şarj ediyor hadi abartmayalım ama başlangıç olarak 5 10 metre mesafe olmalı ve 30 dk da şarj olmalı

@28 Şub 2014 00:29 bunun insan sağlığına zarar vermeden yapılamayacağı kanaatindeyim.Elektrik bu sonuçta mesafe artarsa arasına bizde gireceğiz ve elde rahat bir şekilde kullanırken şarj olmasını beklemek bizim sağlığımızı etkiler veya direk öldürebilir.Tabi ilerde nasıl bir teknoloji gelişir bilinmez.

@28 Şub 2014 00:29 Bir de işin radyasyon boyutu var. Şimdi bu şarj aletleri 5-10 watt çıkış veriyor. Bu kadar enerjiyi radyo dalgalarına yükleyip ortama vermek çok sağlıklı değil. İşin bir de orasından bakın.

Beklemiyordum ben zaten :) pil konusunda çok fazla teknik bilgiye sahip bi insan olmama ragmen donanımları arttırdıkca pilin mAH degerini yükseltiyorlar buda bi önceki kısmen daha güçsüz cihazla benzer veya biraz daha fazla pil ömrü sunuyor , mah degeri arttıkca pilin biraz daha yer kaplamasına neden olabiliyor ama sonuçta tercih meselesi örnek olarak s4 active , zoom gibi modellerin yanına bide battery boost gibi model ekleseler satış rakamlarından telefonun inceligi mi yoksa pili mi önemli oldugunu kendileride görecekler. Ben bunuda düşünemediklerini sanmıyorum telefonun maliyetini arttırıp kar ı düşürmek istemediklerini düşünüyorum

bence bitmeyen piller hayal değil üstelik çok yakın

tükenmez kalem ?

bor haftaları sollıyacak enerjı .petrol gibi olmasada bundada cok para donmekte yaparlarmı sizce

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir