Bir hesap makinesi nasıl hack'lenir?

Sıradan bir hesap makinesi nasıl hack'lenir; hack'lenirse neler yapabilir? İşte ilginç bir çaba...

  • Ümit Öncel
Hesap makinesinde oyun oynanır mı?
Modifiye edilmiş hesap makineleri ile oyun bile oynanabiliyor...

Pek çok programcı yeteneklerini göz önünde olan cihazlar için geliştirdikleri uygulamalar ile göstermeyi tercih ediyor. Bazılarının derdi ise çok para kazanmak veya popüler olan cihazların şöhretinden yararlanmak değil. Onlar sadece bir şeyi başarabilmenin hissi için günlerini harcayabiliyorlar. 26 yaşındaki Dan Englender onlardan biri. O meslektaşları gibi iPhone veya iPod uygulamaları yazmakla ilgilenmiyor. Onun asıl ilgisini çeken eski model bir hesap makinesi ile harikalar yaratabilmek.

Elinde 1999 yılında piyasaya çıkmış 6MHz Z80 işlemcili, 24 KB belleğe sahip ve 96x96 piksellik ekrana sahip bir hesap makinesi var. Ve bu hesap makinesi üzerinde yaptığı değişiklikler sonucunda klavye ve diğer donanım gereçlerini bağlayabiliyor ve Nintendo Game Boy oyunlarını çalıştırabiliyor. Englender bu tutkusu şu sözlerle açıklıyor: "Cep telefonları her geçen gün daha gelişmiş hale geldi ve herkes tarafından modifiye edilebiliyor. Asıl zor olan eski bir hesap makinesinde bunları yapabilmek".

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bravo diyorum kendisine, insanlar için kullanıldığında faydalı olarak da ne işler yapmış acaba bilgi teknolojisinde?

helal olsun.

valla helal olsunn

al sana hacker!

Hacker değil ki o, elektronik mühendisi hobby'si.

saatide hacklerler yakında

adam sağlam konuşmuş ya helal : )

böyle insanlara hayran olmaktan kendimi alamıyorum

"Hacker değil ki o, elektronik mühendisi hobby'si."
arkadaş haklı zira yaptıgı şey hesap makinasının ekranını microkontroller entegresini almak yeniden programlamak kafayı yordugu tek yer kodları yeniden yazmak 64 kb bellekde yabana atılacak kadar küçük degil 2 kb lık bellege sahip microkontroller ile usb baglantısı kurmaya çalıştıgımızı düşününce bunları yapması çok doğal geliyor bknz pic programlama

Hackerlık sadece bilgisayar değildir .Hacker değimi ilk olarak oyuncak trenleri hackleyip hızını çoğaltan kişiye denmiştir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play