Bir itiraf daha: "Bizi de hack'lediler!"

Apple ve Facebook'tan sonra, bir diğer dev şirket de itiraf etti: "Evet; bizi de hack'lediler!"

Bir itiraf daha: "Bizi de hack'lediler!"

Son günlerde pek çok popüler internet sitesi ve bilişim firması, sanal saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını iddia ediyor. Apple, Facebook, New York Times ve The Wall Street Journal siteleri, kaynağı henüz belirlenememiş saldırılara uğradıklarını iitraf ederken, Twitter bir saldırı rapor etmemesine rağmen kullanıcılarından şifrelerini değiştirmelerini rica etti. Sanal korsanların hedefi olduğunu iddia eden firmalara ise bir yenisi daha eklendi: Microsoft.

Cuma günü yapılan açıklamada, "İncelemelerimiz sırasında, Mac birimimizdekiler de dâhil olmak üzere az sayıdaki bilgisayara, diğer kuruluşların rapor ettiklerine benzer yöntemler kullanılarak kötü amaçlı yazılım bulaştırıldığını tespit ettik" deniyor. Apple ve Facebook siteleri, Java platformundaki bir açık nedeniyle saldırıya uğramışlardı.

Firma müşterilerine ait verilere bir zarar geldiğini gösteren herhangi bir delil olmadığını belirten yetkililer, incelemelerin devam ettiğini söylerken, saldırıların kaynağına dair bir fikir beyan etmiyorlar. Apple, New York Times ve The Wall Street Journal, saldırıların Çin kaynaklı olduğunu gösteren ipuçları elde ettiklerini iddia etmişti.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

apple saldırı oldu ama anında cevap verilip bertaraf edildi

Bu javanın sonu nasıl olacak tartışılır.

adamlar kendi sistemlerine hackleniyolar bir nevi ilginç :)

Ergen fanboylar atlar şimdi MS de Apple kullanıyor falan zırvalarını. Arkadaşım adamlar Mac için Office yazıyor ya daha ne olsun :) Neyle test edeceklerdi? Sanal makine mi kuracaklardı (ki illegal) yapmayın Allah aşkına :)

Java tabanlı işletim sistemleri de var mesela Android... Anlayan anlamıştır...

arkadaslar lütfen yorum yaparken dikkat edelim. Android java tabanlı değildir unix kerneli kullanır yani linux tabanlı denilebilir. Symbian jsva tabanlıdır sonu gelmiştir. Ayrıca microsoft apple kavgası size ne kazandırıyor anlamış degilim. Apple kapalı bir sistem bu sebeple stabilitesi iyidir çünkü her donanıma apple karar verir ve buna göre yazlım geliştirir. Onaylamadıkları bir donanım yada yazlımı entegre edemezsin normal yollarla malum. Ama microsoft öylemi yüzlerce pc binlerce oem parca uretici var herkes pcsine kaliteli kalitesiz onkarca bileşen ekliyor program kurup siliyor boyle bir ortsmda dahi bu kadar stabilite microsoft ve ek olarak linux için muazzamdır. Herkes butcedine göre pc toplayabiliyorsa bında microsoftun payı buyuktur unutmayın

@25 Şub 2013 19:51 Dalvik sanal makinesini duymadınız sanırım...

Bi bu apple diyen bi de samsung diyenlere sesleniyorum bunlardan ikisinden biri sizin babanızın mi teyzeoğlunuzun mu yoksa orda avukatlik mi yapıyon gideni biraz memleket meselelerine yorum yapın memleketde en azından sesinizi dururun bayramınız yok içmeye giderler apple samsung alırlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir