Mobil dünya kongresinden izlenimler

CHIP Online yayın yönetmeni Cenk Tarhan, Galaxy S5 ve fazlasına sahne olan MWC 2014'ü değerlendirdi!

Donanımcılar mutlu, peki yazılımcılar?

Donanımcılar mutlu, peki yazılımcılar?
Yazılım burada da üvey evlat, ama zengin bir evlat

Fuarın üvey evlat muamelesi görenleri, Türkiye'deki fuarlardan da tahmin edebileceğiniz gibi uygulama ve yazılımcılara ayrılan 8. salondu. Tüm fuarın 8 salondan oluştuğunu söylersem içler açısı durumu tahmin edebilirsiniz. Ama ben yılmadım, taa uzakta bulunan 8. salona kadar gittim ve mobil uygulamalar dünyasında neler olup bittiğini yerinde inceledim. Kısaca özetlemek gerekirse, bu yıl yazılım konusunda pek bir kuantum sıçraması göremedim. Oysa doğru yapıldığında yazılım galaksinin en karlı işidir. Kamyonla para kazanırsın. Yatırım ise sadece iyi bir fikir ve iyi kod yazmasını bilen bir takımdır. İstediğiniz her yere de kurabilirsiniz dükkanı.

 Bu yıl yazılımcılar anlaşılan mobil reklamlar, kişiye özel reklamlar, kişisel bilgileri kullanarak reklam hedeflemesi ve portallar ve cihazlar arası reklam değiştokuşu konusuna ağırlık vermişler. Mobil reklam her yıl rekorlar kırıyor, bu reklamları daha verimli olarak iletmek ve daha iyi, ölçülebilir ve tekrar edilebilir sonuçlar almak için geliştirilen uygulamalar da gün geçtikçe akıllanıyor. Mobil reklam denince akla tam bedava bir oyunu oynarken çat diye ekrana gelen banner ve tanıtım malzemesi gelmesin. En ufak bir SMS'i bile hedefe uygun göndermek ve bu SMS'i gönderdikten sonra nereye nasıl gittiğini takip edip kampanyayı optimize etmek çok ciddi yazılım yatırımı gerektiriyor. Elbette bu kampanyaların ürettikleri verileri yorumlamak için de tam teşekküllü bir analiz sistemine ihtiyaç var. İşte tam bu aşamada bu işi sizler için yapan bulut firmaları ortaya çıkıyor ve bu analizleri sizin için yapıp daha başarılı olmanızı sağlıyorlar.

Uygulama yazan uygulamalar
Bu yıl yazılımı bölümünde hava böyleydi. Doğal olarak iş kurumsala dönünce epey sessiz sakin bir salon olduğunu da söyleyeyim. Ama yazılım salonunda en çok ilgi gören neydi diye sorarsanız uygulama yazan uygulamalar olduğunu söyleyebilirim. Android, IOS ve Windows Phone gibi üç ana platformun olduğu bir mobil dünyada, ürettikleri uygulamaların müşteri ayırt etmeksizin tüm platformlarda çalışmasını isteyen firmalar her platform için farklı programcı tutmak istemiyorlar. Ya da bu üç platforma da aynı anda kod yazacak babayiğit deli gibi para istiyor. İşte bunun için uygulama yazma uygulamaları çıkıyor. Genel olarak tek bir arabirimden basit komut setlerini kullanarak cin fikirlerini mobil uygulamaya dönüştürmek isteyenleri hedefleyen bu uygulamalar derleme, test etme, optimize etme vs. gibi sıkıcı işleri kendi bünyelerinde hallediyorlar. Tek bir dille tek bir uygulama yazıyor ve bunu istediğiniz platformda yayımlayabiliyorsunuz.

Daha önce de dediğim gibi, yazılım çok karlı bir iştir. Eğer iyi bir fikriniz varsa, ve bunu uygulamaya döktükten sonra iyi bir şekilde pazarlayacağınıza, arkasında dimdik duracağınıza kanaatiniz tamsa, biraz temel programcılık bilgisi ve bu tür uygulama yazan uygulamalarla yola çıkmamak için hiçbir neden yok!

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ya arkadaş sen gitme ya sen ne kadar yapmacık. ne kadar neyse...

@02 Mar 2014 02:00 Hayır gayet iyi.

@02 Mar 2014 02:00 barzo musun?....

Fuarın en çok ilgi çekeni xperia z2 oldu,

Bu mercedesin direksiyonu bile karizma ya..... Keşke mercedesim olsa :( ama bu model :D

Kısaca android fanısın. Nokia nın neden android telefon çıkardığını yazmayacak kadar wp,düşmanısın ben yazıyım o zaman. Nokia android telefonları asha serisi yerine çıkarıyor ona ek olarak ucuz seviye kasmayan android yapıyor meego gibi farklı bir tasarım Linux devamı gelecek bir meego ama bu ancak en pahalı telefonu 500 ü geçmeyecek sosyal ağlarda uzun süre gezmek isteyenlerin alacağı telefon olacak bu. Zaten bilinçli tüketiciler çoğu lumia ya yöneliyor çünkü biliyorlar o stabiliteyi ve market artık bayağı dolu eskisi gibi değil android i pek aratmıyor hemen hemen gerekli olan her şey var şuan telefonum da 50 den fazla yüklü uygulama var android e kur bakalım uygulama telefon menü geçişi bile yapamayacak hale gelir

@02 Mar 2014 14:38 Telefonumda şu an 50'den fazla uygulama yüklü ve AnTuTu testinde 19000 gibi bir skor alıyorum buna rağmen. Biraz Araştırırsan yeni formatlanmış ve çok az uygulama yüklü bir Samsung Galaxy S3'te bu skorun hayal olduğunu görebilirsin. Sonuç itibari ile, Androidli bir telefonun kasmasına sebep olan Android değil, telefon üreticisinin önden yüklediği uygulamalardır. O sebeple CM11 kullanıyorum hiçbir Samsung uygulaması olmadan, kasılmasız şekilde.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir