Bir ömür boyu dayanan piller geliyor!

Yeni lityum-ion bataryalar, belli bir süre sonunda ömürlerini tamamlayıp çöpe gitmeyecek!

  • Cenk Atlı
Bir ömür boyu dayanan piller geliyor!

Kaliforniya Üniversitesi, bir insan ömrü kadar uzun süre dayanabilen lityum-ion bataryalar üretmenin yolunu açtılar. Söz konusu teknolojiyi mümkün kılan şey ise bilim insanlarının nanotellerin gerilme dayanıklılığını nasıl daha da arttırabileceklerini keşfetmeleri.

İnsan saç telinden binlerce kez daha ince olan filamanlar sayesinde bataryalarda nanoteller kullanan araştırmacılar böylece elektronların depolanması ve transfer işlemi için çok daha iletken ve geniş bir yüzey alanına sahip oldular.

Buradaki problem ise bu nanotellerin son derece kırılgan olmaları ve tekrarlanan boşaltma ve şarj işlemlerinde yeterince sağlam duramamaları. Konuyla ilgili yapılan araştırma ekibinden Mya Le Thai, bir manganez dioskit kabukta altın bir nanotel kaplama yaparak bu kırılganlığa bir çözüm buldu. Thai ayrıca oluşturduğu bu düzeneği Pleksiglas benzeri bir jelden yapılan elektrolit içerisine yerleştirdi. Oluşan bu kombinasyonun son derece dayanıklı bir lityum-ion bataryayı olanaklı kıldığı belirtiliyor.

Kısacası yeni buluş, belli bir süre sonra ömrünü tüketen pillerin tarih olmasının yolunu açacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Ne gerek vardı şimdi buna. Bir süre sonra ürün miadını doldurmazsa, üreticiler nasıl para kazanacak? İroni filan yapmıyorum, bu işin sonu fiyatların yükselmesine sebep olacak. İyi halt ettiniz aferin!!

@24 Nisan 2016 15:53 Bir zahmet bir şeyin de sıkıp suyunu çıkarmasınlar ! Paragözler insanlığı halletmeden insanlığı paragözleri halletmeleri gerekebilir yoksa... Bilmem anlatabildim mi ?

@24 Nisan 2016 15:53 hastamısın nesin? fakir fukarayı düşünmüyorda bitirim imalatçıları düşünüyorsunuz.

@24 Nisan 2016 15:53 Teknolojinin ilerlemesi için gerekli olan bir şeydi bu. Örneğin Uzay'a gönderilen araştırma uyduları için aşırı derecede gerekli bir yapı mesela. Yani gelecekte sadece telefonlar değil, tüm enerji ihtiyacı olan alanlarda kullanılması mümkün olacak. Yani merak etmeyin üretim hiç bir zaman bitmez, aksine dahada büyüyecektir. Olaya sadece telefon ve elektrikli araba açısından bakmamak gerek...

@24 Nisan 2016 15:53 Fiyatlar yükselince bu eksi verenler ağlamasın ama tamam mı?

@24 Nisan 2016 21:14 Fakir fukarayı düşünüyorum, mesele fiyatların yükselecek olması. Israrla anlamamak için uğraşıyorsunuz. Acaba hangimiz hastayız?

Telefonun ömrü ne ki zaten, bize daha yüksek kapasiteli piller lazım

Kaç saatte ilk şarjı olacak siz ondan haber verin :D

Seri üretime geçilebilirse güzel bir haber. Piller çevre kirliliği için büyük tehdit oluşturuyor.

Çok iyi. Bir powerbank alıp ölene kadar kullababilirim. Ama bu teknoloji için henüz erken.

Böyle olması gerekiyor zaten. Sarf mazlemeleni hızla en aza indirmemiz gerek. Dünya bu düzene daha ne kadar dayanabilir ki.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost