Bir PC'yi bir çok PC'ye dönüştürecek proje!

Tek bir PC'den bir çok PC çıkartmak mümkün mü? Kulağa garip geliyor ama gerçek olabilir...

Son zamanlarda meydana getirilen bir proje, okul ve küçük iş yerlerine bilgisayarları çok PC'li bir merkeze dönüştüren 50 dolarlık cihazlar sunmayı planlıyor.

Üretici Plugable, cihazlarında Fedora'yı temel alarak maliyeti düşürüyor. Ancak cihazların Windows Multipoint Server'la da çalıştığı söyleniyor. Kickstarter'dan fon desteği alan projenin meydana getirdiği cihaza bir monitör, fare, klavye, kulaklık ve miktrofon bağlanabiliyor. Ana bilgisayara USB 2.0 yoluyla bağlanan cihaz, belleğe (RAM), işlemciye veya bir sabit diskte sahip değil.

Bunun anlamı istemcinin ana bilgisayardaki kaynaklarla kısıtlı olduğu, ancak Plugable kurucusu Bernie Thompson, sistemin ortalama bir bilgi çalışanının işini göreceğini söylüyor.

Çoğu PC'nin sistem kaynaklarını her zaman tam olarak kullanmadığı düşünüldüğünde, bu teknoloji ile sorunlar çözülebilir ve işlem gücü daha verimli olarak kullanılabilir. Ancak oyunlar ve yüksek çözünürlüklü videolar sorunlu olmaya devam edecektir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

vallaha benim aklıma gelmişti bu teknoloji :)) geliştirmek icin kaynak bulamadım.

Zaten var bizim okulda 3 labaratuvar böyle ve ben evimdede kullanıyorum iki pcde prototoybe açtığımda çok azbir kasma oluyor.(Not işlemci i7ex)

2010 dan beri var

virtual pc yada wmware ile harici usb klavye monitor vs ile aynı şeyi yapabilirsin yada xp mode diye bişey var aslında güclü bir server ile daha fazlası yapılabilir

winNT Terminal sistemi ile yapılıyor.. Devlet daireleri bu sistemi ve türevlerini kullanır.. tek bir pc de kullanıcılar oturum acıyor.. arada kullanılan tek aygıt sa TerminalPanelDvice (TPD) bunda normal pc de olan klavye vs. gibi aygıtların baglandıgı portlar var network girisi vs. işler Terminalin üzerinde yapılır ve oraya kaydolur..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir