Bir sonraki BlackBerry, Android'li olabilir!

Zor günler geçiren cep devi, bir sonraki telefonunda Android sürprizi yapabilir!

Bir sonraki BlackBerry, Android'li olabilir!

Yeni iddialara göre BlackBerry'nin bir sonraki telefonu, Android işletim sistemiyle çalışacak ve kızaklı klavyeyle gelecek.

Reuters'la konuşan dört kaynak, Android'in BlackBerry'nin yazılım ve cihaz yönetimine odaklanmaya yönelik stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi. Firmanın pazar payı yüzde 1'in altına düştüğünden satışa odaklanma, planlar arasında bulunmuyor. BlackBerry 10 cihazları, 2013'te tanıtıldığından beri Samsung, Motorola, LG gibi rakiplerinin ve tabi ki iPhone'un karşısında fazlasıyla zorlanmıştı. Bunun en önemli nedeni, BlackBerry'nin popüler uygulamalardan yoksun olmasıydı.

BlackBerry ise yaptığı bir açıklamada "dedikodu ve spekülasyonlar hakkında yorum yapmıyoruz" dedi ve "eşsiz güvenlik ve üretkenlik sağlayan BlackBerry 10 işletim sistemine bağlılıklarını sürdürdüklerini" vurguladı.

BlackBerry CEO'su John Chen, daha önce firmanın yeni umutlarının BES12 adındaki cihaz yönetimi sistemine bağlı olduğunu ortaya çıkarmıştı. BES12, kurumsal müşterilerin hem BlackBerry cihazlarını, hem de Android, iOS ve Windows'la çalışan cihazları yönetmesine izin veriyordu ancak firmanın müşterilerini rakip platformlarda yeteri kadar güvenlik sağladığı konusunda ikna etmesi zor olacak gibi görünmekteydi. Bu dedikodular doğru çıkar ve firma kendi Android'li telefonlarını gerçekten üretirse, BES12'nin gerek duyduğu güveni sağlayabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Nokia yaptıya blackbery'nin alnı kel mi, apple da yapar yakında

Nokia da zamanında Symbian işletim sisteminde ısrar etmişti ve akıllı telefon pazarına geç girdiği için sonu hüsran olmuştu,umarım Blackberry aynı hatayı yapmaz.Artık şu fiziksel klavyeden kurtulması lazım çünkü boşu boşuna yer kaplıyor,ekranı küçültüp telefonu hantallaştırıp ağırlığını arttırıyor.Bir şeyi takıntı haline getirmemek lazım.Keşke biz kullanıcıları dinleseler bu dev firmalar zarar etmekten kurtulur ve başka daha büyük şirketlere satılmazlardı diye düşünüyorum..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir