"Bir sonraki büyük şey" 4K cep ekranları mı?

Cep telefonlarına girmeye hazırlanan 4K ekranlar gerçekten gerekli mi; yoksa sadece saçmalık mı?

4K telefon ekranları, bir sonraki büyük şey mi?
G3'ün QHD ekranı müthiş, peki fazlası gerekli mi?

Akıllı telefonlar, son birkaç senedir dikdörtgen şekilli cam tasarımlarında karar kılmış durumdalar. Üreticiler ise rekabeti teknik özelliklerde devam ettiriyorlar. Ekran teknolojilerindeki rekabet ise telefonların ekranlarını hiçbir yerde göremeyeceğimiz kadar net ve keskin bir hale getirdi.

Son birkaç senede her yeni nesil telefonun ekran çözünürlüğünün bir kademe arttığını görüyoruz. HTC One X, 720p ekranla geliyordu. Galaxy S4 ve HTC One, çözünürlüğü 1080p'ye taşıdılar. Bu seneki LG G3 ile 2K ekranları görmeye başladık. Yani gidişat, bir veya iki nesil sonraki telefonların 4K ekranlarla gelebileceğini gösteriyor.

Peki LG G3'ün QHD ekranından fazlasına ihtiyacımız var mı?

Full HD çözünürlük, dikey piksellerin sayısının en az 1080 olması anlamına geliyor. HD'nin üzerinde birkaç seviye bulunuyor. 2K'nın yatay olarak 2.000 piksel (Full HD genellikle 1980 yatay piksele sahip), QHD'nin (Quad HD) ise yatay olarak 2.560 piksele sahip olması gerekiyor. Yani Quad HD'deki toplam piksel sayısı, 1080p'ye kıyasla dört kat fazla.

Ancak en üst düzey çözünürlüklerin başında 4K geliyor ve 4K, 3840x2160 çözünürlük sunuyor. Üst düzey TV'lere girmeye başlayan 4K, bilgisayar monitörlerinde de kendisine yer bulmaya başladı. YouTube ise 4K video desteği çalmaya izin veriyor.

Kaç PPI'a kadar fark edebiliyoruz?

Kimine göre 326, kimine göre daha fazla

Daha çok piksel, teoride daha keskin ve daha temiz görüntüler elde etmeniz anlamına geliyor. İnç başına düşen piksel sayısını (PPI) artırarak net görüntüler sunma trendini iPhone 4'ün Retina ekranıyla Apple başlatmıştı. Ancak PPI'ı bir noktadan ileriye götürmek, işe yaramayabilir.

Apple'a göre 326 PPI'ın ötesi insan gözü tarafından algılanamıyor. Burada elbette telefonunuzu gözünüzden ne kadar uzakta tuttuğunuz önemli. DisplayMate uzmanı Raymond Soniera ise bu rakamı biraz daha yukarıya taşıyor: Soniera'ya göre iyi bir görüş, pikselleri 600PPI'a kadar ayırt edebiliyor.

4K ekran ise hem 300 PPI'ı, hem de 600 PPI'ı alt üst ediyor. Standart, 4.7 inç'lik bir telefon ekranında 4K çözünürlük, 941 PPI'a denk geliyor. Bu ölçüme göre 4K telefon ekranlarını 2K'dan (ve belki de Full HD ekranlardan) ayırt etmek imkansız.

Yüksek çözünürlüklü ekranların maliyeti dışında bir başka dezavantajı var. Telefonunuzun üretmesi gereken piksel sayısı ne kadar çoksa, işlemcisinin o kadar çok çalışması gerekiyor. Bu ise daha sıcak, daha yavaş ve pil ömrü daha kısa bir telefon anlamına gelebilir.

4K nerde işe yarayabilir? Ona ilgi azalıyor mu?

Samsung, gelecek için 4K'dan ipucu vermişti

Bununla birlikte 4K'nın işe yarayabileceği birkaç yer olabilir. Bunlardan ilki, son yıllarda yükselen phablet'ler. Phablet'ler, ortalama akıllı telefonlardan büyük ekranlara sahip olduklarından, 4K çözünürlükten faydalanabilirler.

Bunun yanında belki de daha önemlisi, biz her ne kadar farkı göremesek de, yüksek çözünürlüğün firmalar tarafından bir satış malzemesi olarak kullanılması.

Küçük ekranlarda 4K çözünürlüğün tamamen işe yaramaz olduğunu söylemiyoruz. Oculus Rift gibi cihazlar, ekranları gözümüzün çok yakınına taşıyorlar. Bu ise çok yüksek bir çözünürlüğe olan ihtiyacı kaçınılmaz kılıyor.

Çözünürlüğe olan ilgi azalıyor mu?

Telefon meraklısı tüketiciler, sonunda piksel takıntısından kurtulmaya başlamış olabilirler. Google'ın herhangi bir konunun internette ne kadar popüler olduğunu ölçmenizi sağlayan aracı Google Trends, "piksel yoğunluğu" sözcüklerine olan ilginin son birkaç senede sıçrama yaptığını, ancak şu sıralarda iPhone 4 öncesindeki dönemdeki durumuna gerilediğini gösteriyor.

4K cepler, muhtemelen birkaç sene içinde gerçek olacaklar, ancak bizi bu özellikleriyle etkileyip, etkilemeyecekleri, şu an için bir soru işareti.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

technopat 4K yayına geçti chiponline. sizi de bekleriz.

la bi rahat bırakında pikselleri sayalım

quad hd'deki toplam piksel sayısı full hd'dekinin dört katı değildir. 720p'nin dört katıdır. 1,77 katıdıır full hd'dekinin. doğru bilgi lütfen :)

Telefona büyüteçle bakmayacağımıza göre 720p bence yeterli, ben 1080 p nexus 5 kullanıyorum ama 720p olsa bataryası çok daha fazla gidebilirdi.

@19 Ağustos 2014 08:52 telefonlara büyüteçle bakmamız anlamsız olur 326 ppi ekranı zoom yaparak ayırt edebiliriz insan gözü belki 900-1000 civarındaki netliği fark edemiyor olsada beynimiz fark edecektir

Kesinlikle gerekli degil ufacik alette 4k... zaten kullanicilarin yuzde ellisinin gozu farki anlamayacak kadar bozuk... ama 4 gb ram gerekli bence...

FullHDye Xperia Z ile geçildi globalde sallamayın

2K Hdnin 4 katı full hdnin değil...

Ekran yerine pil teknolojisi gelistirseler kullanicilar için daha faydali olur.

Quad , **hd** tanimina gore 4 kat fazla piksel iceriyor 1080p ye gore degil yanlis yazmissiniz

5 inç telefona full hd çözünürlük yeterde artar bile. sanki piyasa 4k içerikten dolup taşmışta bir cep telefonları kaldı 4k lı olmayan. lg g3 çok iyi bir telefon ama o fazla pixeller yüzünden hem batarya çok çabuk tükeniyor hem de cihaz çok kısa sürede ısınmaya başlıyor. bence daha çok pixel yerine çok daha rafine renkler oluşturan kaliteli paneller üretsinler.

4ktabletler icin idealdir telefonlar icin 1800 p yada 720 p yeter

G3 2 k.yüzünden kasıyor

4K telefonlar için çok saçma bence. Zaten küçük bir ekran. Ekranı ne kadar iyi olursa o kadar performansı düşer. Performansı düşmesin diye de yüksel bir işlemci kullanılır. Yüksek bir işlemci kullanan cep telefonu gereksiz derecede pahalı olur. O yüzden 4K telefonlarda olmamalı.

Telefonlarda 4k ya gerek gormuyorum pil omrunu tuketmekten baska bir ise yaramaz g3 ten sirf bu yuzden sogdum. Elinize alip bakarsaniz zaten bir fark olmadigini gorursunuz. Bence ureticilerin batarya konusuyla daha cok ilgilenmesi gerekiyor

apple zamanında retina ekranın insan gözünün algılayabileceği en yüksek çözünürlük olduğunu iddia ettiğinde doktorlar hiddetle karşı çıkmış, 326ppı piksel yoğunluluğunun gözün algılayabileceği sınırın uzağında bile olmadığını açıklamışlardı. eğer kotalı internet kullanmıyorsanız bunu bizzat kendinizde test edebilirsiniz youtube 4k videoyu açın pencere boyutunu en ufağa getirin (bu pencere boyutunu 5 inch eş değer hale getirecektir), videodaki detayları fark edeceksiniz. böyle konularda cep telefonlarında 1080p`den fazlasının gereksiz olduğu yaygarasını koparanlar basıyor, bu arkadaşların bu görüşte olmalarının tek sebebi; "ufak ekranda pikselleri seçilemeyeceği" ön yargısından başka bir şey değil. bilmeden ahkam kesmek bizde pek bir sevilir. eğer sana göre 1080p`den yükseği fazla ise çözünürlüğü 1080p-720p düşürür öyle kullanırsın silah zoruyla kullandırtmıyorlar.....

@19 Ağu 2014 17:49 Gerekli olup olmadığının kontrolünü HD, Fullhd telefonlar ile G3 ekranlarına bakarak anlayabilirsiniz. Renk derinliği yüksek olan fullhd telefonlar G3'ten daha güzel görünecektir ki g3 4K değil.

Günümüzde hala laptoplarin Full HD bile olmadıgını göz önüne alırsak, gereksiz

@19 Ağu 2014 18:29 ne alaka? full hd dizüstü bilgisayarlar ülkemizde bile satılıyor döviz vergi etkisi ile fiyatı 3400 tl.....

5 inch ve üzeri için çok gerekli. Büyük ekranda olanak varken 1080 piksele sıkışmak çok saçma ve gereksiz geliyor bana. Note ailesinin gelecek üyelerini QHD veya 4K destekli geleceğini ve çok yüksek satış rakamlarına ulaşacağını düşünüyorum.

Gereksiz. Onun yerine renk derinliği arttırılırsa ekranlarda daya iyi performans ortaya çıkacaktır. Çünkü insan gözü inç başına 350 pikselden daha fazlasını göremiyorken. O bölgeyi bu kadar çok pikselle doldurup işlemci gücünü ve pili boşuna harcamak mantıksız geliyor. 4K bence daha büyük ekranlarda olmalı. 24" ve üzeri gibi. Hatta 42" üzeri.

pikseller seçilemiyorsa ben belki büyüteçle kullanıyorum telefonu belki adam 5 "ekranı büyüteçle 22"gibi kullanıyor buna biz karışamayız. mikroskop altına koyduğuda yapraktaki bakteriyi görmek istiyorum belki(abarttım)

sinemalar gibi yerlerde değil 4k 16k ihtiyaç

Sd 810 ve ve daha iyi piller gelene kadar 2K tam bir saçmalık

hiç bir türlü gereği yok insanların bu isteğini anlamıyorum israftan başka bir şey değil 1080p bence yeterli çözünürlük değil, ekranı ve ses kalitesini geliştirmeli telefon geliştiricileri

1080p bir telefon için fazlasıyla yeterli ama 4k gelmesin mi gelsin tabi niye gelmesin ama telefon üreticileri artık batarya konusunda yoğunlaşmalı 4k ekran yapıcaksın 4000 batarya koyucaksın gene aynı hesaba geliyor fullhd bir ekran ve günümüz modern görüntüce ince telefonlar için 5000mah 5 inç bir telefon 2 güne zorlayabilir ama özellikle büyük üreticiler bu konuda gerçekten sadece paraya yoğunlaşmış durumda ne yazık ki.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir