Bir tek resimde ceplerin 13 yılı...

"Takoz gibi" ceplerden bugünün ince ceplerine nasıl geldik? Bu tek resim her şeyi anlatıyor...

  • Zeynel A. Öztürk
1999'den 2012'ye ceplerin gelişimi tek resimde
Resmi daha büyük olarak görmek için tıklayın

Cep telefonları, onlarla tanıştığımızdan bu yana büyük bir değişim geçirdiler. Bir zamanlar düğmeli, antenli görünümüyle telsizleri (ya da halk arasındaki tabirle "takozu") andıran cepler giderek küçüldüler ve inceldiler. Hala incelmeye devam eden telefonlar bugün neredeyse tamamen dokunmatik ekrandan meydana geliyorlar ve tersine giderek, tekrar büyüyorlar.

Ceplerin 20. yılını kutlamak isteyen Japon telekomünikasyon firması NTT DoCoMo, telefonlarının nasıl geliştiğini göstermek için bir sergi düzenliyor (aşağıda sergiden bir fotoğrafı görebilirsiniz). Japonya'ya gidip, bu sergiyi görme ihtimalinizin düşük olduğunu biliyoruz, ancak buradaki dev resme tıklayarak telefonların 1999'dan 2012'ye nasıl evrimleştiğini görebilirsiniz. Resimde sadece DoCoMo'nun modelleri var, ancak yine de bu inanması güç değişimi görmenizi sağlayacağını düşünüyoruz.

Resmi daha büyük olarak görmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

İnceliklerini saymazsak, şimdikiler dahada takoz gibi.

Bir zamanlar hep telefonun ince ve küçüğünü istiyordu tüketiciler. incesi çok da, artık küçüğü bir yana, eşek gibi boyutlara ulaştıkları halde(iphone vs. den bahsediyorum) yine de alıp bu koca nesneleri ceplerine sığdırıp taşıyabiliyorlar. Böylece ceplerin ince olması gerçeği geçerliliğini korurken, küçük olmasının şart olmadığı, tüketicilerin işine geldiğinde koca boyutlu telefonları da satın aldığı ortaya çıkmış, anlaşılmış oldu.

bende hala çalışan ERICSSON GH688 ve GH388 var... GH688 ile sms göndermesi zevkli oluyor... :)

İncelik, zariflik benim için hala popülerliğini koruyan bir unsur. Üstelik bu özellikler için fazladan para ödemiyorsunuz. Nokia X2-00 telefonumu yeni aldım. Yok öyle 1500, 2bin tl para verip lcd plazma tv gibi yanında gezdirip, "ay başına birşey gelmesin" diye yumurta küfesi taşır gibi taşımak.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play