Bir yasaklı iPhone reklamı daha

Apple reklamlardan yana dertli... iPhone reklamları, ikinci kez yasak kararı ile karşı karşıya kaldı

  • Ümit Öncel
iPhone'a yeni bir reklam cezası
Hızlı olabilir ama "gerçekten o kadar hızlı" olduğu tartışmaya açık.

Apple, ürünleri kadar ürünlerinin reklamları ile de ilgi çekmeyi başaran bir firma. Fakat reklamdaki ufak "abartıları" genellikle reklam denetleme kurumları tarafından pek hoş karşılanmıyor. Daha önce de, İngiltere'de "iPhone 3G'nin internetin her alanına hakim olduğu" temalı reklamı gerçeği yansıtmadığı gerekçesi ile yasaklanmıştı. Şimdi sıra ikinci reklamın yasaklanmasına geldi.

İngiltere'nin reklam denetleme kurulu, bu kez de iPhone'un "gerçekten hızlı" sloganlı reklamına takıldı. 30 saniyelik reklam filmi, iPhone ile bu süre içerisinde kullanıcının bir web sitesi yüklediği, haritada bulunduğu yeri tespit etmesi, bir eklentiyi internetten telefonuna indirmesi ve son olarak bir de telefon görüşmesi yapması gösteriliyor. "Gerçekten hızlı" bir şekilde meydana gelen bu olaylarla ilgili olarak Apple "bölgeden bölgeye performans farklılık gösterebilir" notunu da reklam filmine eklemiş olması da denetleme kurulunun hoş görüde bulunmasını sağlamadı ve reklamın yanlış yönlendiren bilgi içerdiği için yasaklanmasına karar verdi.

CHIP Online yorumu:
Aslında bu durum size garip gelebilir ama aslında Avrupa'daki denetleme kurumlarının konuya ne kadar hassas yaklaştıklarını göstermesi açısından oldukça önemli. Şimdi arkanıza dayanın ve şöyle bir düşünün: Eğer Türkiye'de yayınlanan reklamlar İngiliz denetleme kurumu tarafından denetlenseydi, acaba kaç reklam yasaklanmak zorunda kalınırdı?

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

gerçekten de yanıltıcı iphone sürekli aynı performansı vermiyor ki hatta hiç bir telefon vermiyor.

Eğer bizim reklamlarımızı denetleseydiler film araları çok daha kısa olurdu yayınlanıcak reklam kalmazdı

Hepsi :-)))

Aslında reklamlar ile beraber bütün dizi adı altında yayınlanan safsata ve kadın programları yasaklanmalı.Toplum sağlığımız için çok isabetli bir karar olurdu.

Gürdal YAĞCI

isabetli bir karar olmuş, müşteri yanıltılmamalı . . . ülkemizde de keşke böyle olsa, bit kadar yazı koyuyorlar ve bir o kadar da hızlı akıp geçiyor, yani bu bana şöyle geliyor; bakın bu ürün böyle, şöyle, öyle . . . (alt yazı: bla bla bla bla, ciuvvvvvv...) eeeee bla bla bla ne?

bravo... adamlar insana, tuketiciye deger veriyor kardesim... bu adamlar bizde calisiyor olsa kafadan her reklami yasaklarlar... bravo...

başta bu 24 ay taahütname için alttan 150 ile geçen yazıyı yasaklamaları lazım

İngilizlere tebrikler. Bizde olsa herhalde hiç farkedilmeyecektir. Çünkü Türkcell in Iphone 3G reklamını verdiğinde ise hızlı internet demişti ama Türkiye'de hala 3G yokki 3G nin hızından bahsedilsin!... Hem reklamda bu hızların 3G altyapısıyla geçekleşebileceğini bile reklamda hiçbir şekilde belirtilmedi de... Yani bu olayın benzeri bizde oldu ama bizdeki yetkililerden hiçbirşey yok?!...

Yabancılarda tüketici bilinci yüksek kandırmaca reklamlara kanacak insan da yok. Peki ya bizler nasılız ?! ...

aslında bole yasalar var ama turk mılleti işte uşengeç alışmışız artık susmaya

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play