Bir zamanlar Firefox vardı!

Bir dönemin en çok konuşulan tarayıcısı Firefox için düşüş devam ediyor. Chrome ve IE ise...

Bir zamanlar Firefox vardı!

Tüm dünya çapında yaklaşık üç milyon web sitesini takip eden ve aylık 15 milyar site ziyaretine ilişkin istatistikler oluşturan StatCounter firmasının açıkladığı son tarayıcı kullanım oranları, Internet Explorer kullanımındaki düşüşün yavaşladığını gösteriyor.

Açıklanan son istatistikler internete bağlanan bilgisayarların yüzde 38,1'inin Chrome, yüzde 31,1'ininse Explorer kullandığını gösteriyor. Yaklaşık iki yıl önce %44,5 pazar payına sahip olan Explorer kullanım oranları, o tarihten itibaren sürekli bir şekilde düşmeye devam etti. Ancak Mart ayına ilişkin istatistikler düşüşün sona erdiğini, hatta Explorer popülaritesinde çok ufak bir artış olabileceğini gösteriyor. Firefox kullanım oranı ise, her geçen gün düşmeye devam ediyor...

Halen Kuzey Amerika pazarına hâkim olan Explorer'ın eski sürümleri Çin ve Afrika'da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Kullanım oranlarını arttırmak isteyen Microsoft, tarayıcının son sürümü olan Explorer 10 için kapsamlı bir reklam kampanyası düzenlemişti.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

bence en iyi tarayıcı yandex gerçekten çok pratik ve de hızlı

@20 Nis 2013 13:44 Yandex chrome turevi bir tarayicidir ve tehditlere son derece aciktir. Chrome'dan gec guncellenmekle birlikte yandexin sagladigi sonuclar google bing veya yahoo'ya gore daha cok zararli site icermekte...

@20 Nis 2013 15:50 yandexde entegre kaspersky koruması var chrome tabanlı değil chromium tabanlıdır

Firefox'a devam...

Nedense o reklamlar türkiyede yok

Lumia serisi telefonların satışının artması ve Windows 8 de direk IE10 ile karşılaşılması hem IE8 hüsranının geçtiğini bir kez daha kullanıcıya gösteriyor.

"Fire Fox": kim ne derse desin en iyisi,Chrome çoğu yerde tekliyor,İE'den yeterince verim alınamıyor.Yukarda anlatılanların çoğu reklam amaçlı olsa gerek.Arama motoru deseniz konuşulacak birşeyler var da iş tarayıcıya gelince:En İyisi FİREFOX.

opera hak ettiği yerde değil ne yazık ki google sağolsun...

Firefox 3.6 mı ne çıkmıştı 4.0 gelene kadar kullandım o zaman zarfında 3.6 dahil olmak üzere firefox yapılabilecek en kötü tarayıcıyı gösterdi yaklaşık 10 dakikalık aralıklarla çökmesi ve aynı zamanda indirmelerin de iptal olması beni çileden çıkarmıştı.Geçen hafta kurdum gayet güzel çalışıyor ama benim gibi bırakıp bir daha da geri dönmeyenlerin çok olduğuna eminim.

başlıga bak açık kaynak düşmanı ............ ler

IE10, Türkiye'de de reklam kampanyası başlatsa, insanlar kullanmaya devam eder. Hala IE6'daki gibi yavaş olduğunu düşünenler var...

Alternatif web tarayıcılarını kullanmak istesem de, eklentileri yüzünden Firefox'dan vazgeçemiyorum.

Kim nederse desin en iyisi en stabili "Firefox" <3

IE10 gerçekten çok hızlanmış win8 kurduktan sonra cok yavaştır diye bi kere bile tıklamadım ieyi hep firefox kullanırdım geçende yanlışlıkla bastım chrome ve firefoxtan daha hızlı açılıp sayfa tepkileri daha cabuk oluyor baya şaşırdım

İnsanlara köle gözüyle bakan Google, Microsoft, Facebook kardeşlerin inadına Firefox, Yandex, PARDUS kullanmaya devam.

Hem güvenilir hem de rahat. firefox en iyisi...

Windows 7 veya 8 kullanıyorsanız ie 10 kullanın, gereksiz programlar yüklemenin manası yok.Ha ben tekele karşıyım diyorsan Windows kullanmakta mantıksız.

her zaman için kalite ve her zaman için tabi ki IE. anlayana ve idrak edebilene...

En iyi eklenti özellikleri Firefox'ta var. Normalde Safari kullanıyorum ama toplu indirmelerde ve diğer birçok özelliklerde her zaman imdadıma yetişiyor. (DownloadHelper, Imagehostgraber vs.. en vazgeçilmezlerim)

@20 Nis 2013 20:36 atma... ie 10 beş para etmez o nedenle sadece Windows ile oda sınırlı versiyonda çalışmasından belli onu ancak bilgisiz kişiler kullanır... OPERA varken kullanana cahil derim... Firefox varken ie gereksiz...

@grezimonk Ne Olacak.Win 8 Kullanıyorsan İe10 Kullnacaksın.Diğer Platformlarda Ne Kullanırsan Kullan.Bir Çok Kişi İe10 İyi diyor.Windows 8 Kullanmayanlar Bunun Farkına Varamyor.Çünkü İe 10 En Hızlı Win8 De Çalışıyor. Yorumlar İse Başkalarının Kafasını Bulandırmaktan başka bir işe yaramıyor.

@grezimonk senin kendi varlığın gereksiz be grezimonk....

Artık Tabletlerden bağlanan ve pc kullanmayan çok sayıda insan var. İstatistiklere bunlar da katılsa Chrome açık ara öne geçer. Safari de ikinciliğe çıkar.

İE10 kullanmak isterim ama sekmeler kısmını ekranın en üstüne taşıyamıyorum. Bu yüzden de tercih edemiyorum.

IE revaçta şu sıralar, ki revaçta olması gayet normal. Çünkü çok stabil ve hızlı çalışıyor. Ama unutmamak gerek ki Firefox kullanıcıları Firefox'u bırakmaz. Sadece alternatiflere yönelirler.

@daMned alternatiflere yöneliyorum ardından yine firefox'a dönüyorum onun rahatlığı özelleştirmesi hiçbirinde yok

operadaki rahatlığı ve güvenliği hiçbir tarayıcıda bulamadım.

Yandex ilk çıktığında Chorme'un da yaptığı gibi hatta daha beter bir şekilde yüklediğiniz her programa yapışma eğiliminde.Çok üst düzey olmasam da ileri düzey bir bilgisayar kullanıcısı olarak söyleyebilirim bunu. Ki daha geçen gün sırf bilgisayarıma yapışması ve virüs olarak her programa saldırıp içine girmeye çalışmasıyla Yandex için tek şey söyleyebilirim. Adından bile nefret ediyorum... Ayrıca şu an piyasada Firefox kadar esnek eklenti hizmeti veren başka bir tarayıcı yok. Yani eklentiler konusunda değerlendirildiğinde 'sıfır' olarak ifade edilebilecek bir tarayıcı varsa o da İnternet explorer (Şu an)

ie 9'la gelen bu anlayış hoşuma gitti doğrusu. IE 10 kullanıyorum uzun zamandır gerçekten hızlı, firefox kadar stabil değil ama chrome 'dan az göçtü şimdiye kadar.

Chrome ve Chromium tabanlı tarayıcılar Windows8'de çok sık çöküyor ve çokta hızlı çalışmıyor. Firefox onların 1/10'u kadar çöküyor. IE 10 hiç sıkıntı yapmadı e o da yapmasın artık :D

Firefox devrini tamamladi simdi kiral chrome bir zamanlar firefoxcuydum amma anladim benim bilgisayari bozan o imis gectim chromeye kafam rrahat isini iyi yapmassan firefox dukkani kapatirsin onu diyeyim

@21 Nis 2013 12:09 Chrome kullanan kullanıcıların %99.9'u bilinçsiz kullanıcılardır ya Chrome yazmasını ya da okumasını bilmezler. Genelde sadece sosyal medya ve haber sitelerinde takılırlar.

Ben firefox u engelli sitelere girmek için kullanıyorum eklentisi güzel çalışıyor :D :D

3 çok süperdi 3 den sonra bozudular bende chrome kullanıyom hem iyi hemde çok hızlı...

bu devride hala eklenti çöplüğü fayrfoksu kullanmak? anlaşılan beyin bunlara hakikaten bedava....

IE 10 ile youtube videoları anında açılırken, Chrome ile uzun süre bekletip videoları açıyor, -bu işe bir çözüm bulsalar iyi olur. saniye

burasıda MS satış personeli doldu... ie için reklam bombardımanına başladılar...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir