Bir zamanlar Venüs'te de hayat olabilirmiş...

Şu anda 462 dereceye kadar yükselen inanılmaz sıcaklara ev sahipliği yapan komşu gezegenimiz Venüs, milyarlarca yıl önce Dünya'dan farklı değilmiş!

  • Levent Öztürk
Bir zamanlar Venüs'te de hayat olabilirmiş...

Venüs gezegeni şu anda cehennemden farksız görünüyor. Dünya'ya Mars'tan çok daha yakın olması, bu gezegenin iklimini inanılmayacak seviyelerde tutuyor. Ortalama 462 santigrat derece sıcaklıklar, ezici atmosfer basıncı ve volkanlar, bu gezegen için oldukça normal şeyler. Öyle ki sadece 750 milyon yıl önce bu gezegenin sıvı suya ve Dünya-benzeri yaşanabilir bir ortama sahip olduğuna inanmak oldukça zor. Ancak NASA Goddard Institute araştırmacılarının simülasyonları, durumun bu olabileceğini göstermekte.

Venüs, Dünya ile neredeyse aynı boyuta sahip ve Güneş'e 41.52 milyon kilometre daha yakın; bu yüzden de yüzde 40 daha fazla güneş radyasyonu almakta. Buna rağmen gezegenin halen yaşanabilir bölge sınırında yer alıyor olması gerekiyor. Ancak gezegen çoğunlukla karbondioksitten oluşan atmosferin yarattığı sera etkisi sebebiyle inanılmaz sıcaklıklara yükselmiş durumda. Ayrıca kalın bulutlar, Güneş ışığının neredeyse yüzde 70'ini uzaya geri göndererek kendisini gökyüzündeki en parlak cisimlerden biri haline getirmekte.

Ancak astronomlar, bu durumun her zaman böyle olmadığını söylüyor. Venüs şu anda atmosferinde çok az suya sahipken, milyarlarca yıl önce 525 metre derinliğe kadar ulaşabilen okyanuslarının bulunması mümkün gözüküyor. Ayrıca atmosfer de büyük olasılıkla çok daha ince ve daha az zehirliydi. Goddard ekibinin bütün bu etkenleri Dünya için kullanılan iklim modellerine dahil etmesiyle beraber, gezegenin 11 santigrat derece hava sıcaklığına ve en fazla 35 santigrat dereceye çıkan sıcaklıklara sahip olmasının mümkün olduğu görüldü. Bunun anlamı da, birkaç milyar yıl önce bu gezegen de en azından Dünya kadar yaşama müsaitti.

Ancak bu modellerde pek çok "eğer" bulunmakta. Bu simülasyon, Venüs'ün kendi ve Güneş çevresindeki dönüşünün aynı olmasını ve gezegenin topoğrafyasının şu andakine yakın olmasını gerektirmekte. Venüs şu anda kendi çevresinde dönmek için 243 Dünya günü bir süre harcamakta. Ancak gezegenler genellikle gençken çok daha hızlı dönmekteler. Simülasyon, çok daha hızlı olan 16 Dünya günü dönüş hızı ile ölçüldüğünde, sıcaklıkların neredeyse beş kat daha yüksek olan 56 santigrat dereceye çıktığı ve en yüksek olarak da yaşanılmaz olan 83 santigrat dereceye yükseldiği görülmekte. Bu arada yüzeyi Dünya'ya daha benzer bir şekle sokmak da sıcaklıkların 18F artarak yaşam sınırına ulaşmasına sebep olmuş durumda.

Bu durum, bilim insanlarının Mars'ın yanı sıra Venüs'te de hayat aramalarına sebep olabilir. Ancak bu çabanın çok kolay olmadığı rahatlıkla söylenebilir çünkü, Rusya'nın daha önce gönderdiği Venera araçları, bu yüksek sıcaklıklarda birkaç saatten daha fazla çalışamamıştı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Allah'ın işine bak!Dünya dışında yaşanılabilir bir gezegen bulamadıkları halde daha hala Allah'a iman etmiyorlar

@10 Ağustos 2016 01:09 Bulduklarında ne yapacaksın? Böyle bilimsel araştırmalarla Tanrı inancını karşı karşıya getirme. İlim Müminin yitik malıdır nerede bulursa almalıdır diyen Hadis-i şerifi unutma. Ayrıca içinde yaşam olduğu varsayılan epey gezegen var bunlara şu anki teknoloji ile gitmek mümkün değil. Her şeye dogmatik metafizikçi bakmayın.

@10 Ağustos 2016 01:09 sen nediyon be :) Allaha iman ediyorum fakat dünyadan başka yaşam olan gezegenler olduğuna da inanıyorum. Azcık kitap oku

@10 Ağustos 2016 08:59 Arkadaşlar hepinize birden söylüyorum: Din ile bilim çatışmaz...tabi ki Kuran-ı Kerim'de ki dinden bahsediyorum, uydurulanlardan değil. Eğer uzayda hayat var mı merak ediyorsanız Kuran'da bunu bulursunuz, yerini ve sayısını da bulursunuz iyi okuyun. Kur'an nasıl okunurmuş onu da orada bulacaksınız. Bu bir bilmece değil şaka yapmıyorum. Daha neler var neler...gizem yapmak için demiyorum.

Similasyonlar, denildiği gibi yüzlerce hatta binlerce EĞER'e bakar. Bu yüzden mega bilgisayarlar simüle ediyor, binlerce EĞER'i. Ve en büyük gerçek ise, tüm bu binlerce EĞER den bir tanesi bile yanlışsa, (-ki onlarcası bile yanlıştır çoğu simülasyonda) diğer tüm binlerce EĞER de yanlış çıkar... O yüzden NASA, güncel değerler haricinde, geçmişe veya geleceğe yönelik olarak, her zamanki gibi milyarlarca galaksi ve milyarlarca gezegen için sürekli hayal satmaya devam ediyor....

Eğer gün gelirde yaşam olan yaşanabilir olan bir gezegen bulunursa Allah a imandan vaz mi gececeksin. Ne saçmalıyorsun sen?

Dünya dışında yaşanılabilirbir gezegen bulunduğunda Allah'a iman etmeleri gerekmeyecek mi?

Öyle milyonlarca yıl falan değil en fazla 10 bin sene düşünülüyor adem (as) dünyaya gelmesiyle.Çevremizde göremediğimiz yaratılmışlar var 3 harfliler gibi.Diğer gezegen ve galaxilere ulaşmamız mümkün olmadığı için bilemiyoruz.Bir katmanın mesafesi zaten 500 yıl,ya da sonraki 7 katman !!! ... nerede insan ömrü ve nerde o hızla gidecek araç !!!!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play