BitBox ile Firefox'unuzu izole edin!

Firefox 4'ü dünyanın en güvenli tarayıcısı haline getirmek... Bitbox ile bunu yapmak çok kolay...

  • Zeynel A. Öztürk
BitBox ile tarayıcınızı izole edin!
BitBox, tarayıcıyı işletim sisteminden tamamen izole ediyor.

Tarayıcılar, zararlı yazılımlar için en büyük giriş noktalarından. Gerçekten güvenli bir sörf ise IE veya Firefox'u bir Linux sanal makinesinde çalıştırmaktan geçiyor.

Zararlılar, Linux sistemlerini nadiren etkiliyor ve sanal makine ile tarayıcıyı işletim sisteminden tamamen izole etmek mümkün hale geliyor. BitBox adındaki yazılım, Firefox'u bir Linux sanal makinesi içerisinde çalıştırıyor. Programın yüklenmesi ise hemen hemen tamamen otomatik olarak gerçekleşiyor ve sanal makinelerle ilgili tecrübeli olmanıza gerek yok. BitBox'u yükledikten sonra tek yapmanız gereken Firefox'u masaüstünüzdeki kısayolundan başlatmak.

BitBox içerisinde bir zararlı indirdiğinizde, zararlı VirtualBox'un içinde kalıyor ve gerçek sisteminize yayılamıyor. BitBox'u çalıştırmak için en az 2GB RAM'e sahip olmanız öneriliyor.

Bitbox'ı indirmek için bu adrese tıklamalı ve formu doldurmalısınız. Ancak sayfanın Almanca olduğunu da belirtmekte yarar var...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

sadece firefox için olması güzel fakat 2 gb ram bence biraz yüksek bunun yerine sanal işletim sistemi kurarakta kullanmak daha manktıklı

pandasecurity 2012 gloobal protection' da aynı özellikleri kullanan bir özelliklen gelecek ve gerçektende çok akıllıca bir çözüm olmuş.

Direkt Linux kullanınca daha bir güvenli oluyormuş. Windows' u sadece Visual Studio ve oyunlar var diye kullanıyorum; yoksa bir dakika bile kaybetmeden tamamen Linux'a geçerdim.

Kaspersky IS de de güvenli çalıştır diye bir seçenek var oda bu işe yararmı bilemedim.

virtualbox içine puppy linux kurup ona da firefox kurarsanız 128-256mb arası ram ile kullanabilirsiniz. daha tasarruflu değil mi?

Onun Yerine Browser Appliance Kur Daha İyi..Almanca bilen var bilmeyen var

sandboxie var...

çok da abartmam ben. güvenliği tam olsun diye uğraşmam. bankacılık işleriyle uğraşmıyorum internet üzerinden. çalacaklarsa en fazla email adresimi çalacaklar. :=)

Sen de yorum yaz