BitDefender 2007 yılı malware raporları

BitDefender Laboratuvarları, 2007 yılı Top 10 Kötücül Yazılım Listesini içeren bir rapor hazırladı.

Ödüllü antivirüs programı üreticisi BitDefender'in yaptığı açıklamalara göre, Peed bot' u (ayrıca "Storm Worm" veya "Nuwar" olarak da bilinir), 2007 yılında BitDefender Top 10 kötücül yazılım listesinde ilk sıraları aldılar. BitDefender Labaratuarlarına göre, Peed Bot'unun yayılması geçtiğimiz 12 ay boyunca toplam tespitlerin %33.94' ünü oluşturarak, genel truva atı yüklemelerinde hemen hemen %10' luk bir değer oluşturuyor.

BitDefender, Top10 Spam e-posta listesini 2007 yılı için güncellediğinde, BitDefender'in antispam analistleri politik spamların ortaya çıktığını ve bunların da özellikle dramatik olarak Amerikan başkanlık seçimlerinde yoğunlaşacağını beklediklerini açıkladılar.

BitDefender kötücül yazılım listesi çok sayıda yığın e-postalar içermekte, Netsky ailesi listedeki üç elemanıyla bu kategoriyi hala domine ediyor. BitDefender' a gore, Netsky.P tüm zamanların en çok zarar verici ve en uzun ömürlü yığın e-posta virusu olabilecek durumda.

Tanımlamalara ve bilinen kurallara uygun virüsler kategorisinde, BitDefender' in bulup isim vermiş olduğu Sality.M, mailler ve diğer araçlar yoluyla yayılarak, önem verilmemesine rağmen yılın en tehlikeli polimorfik virüslerinden biri olmuş.

BitDefender Antivirüs Laboratuvarları başkanı Viorel Canja;

"Geçtiğimiz yılın son dönemlerinde baktığımızda yığın e-posta virüslerinin ve Botnet'lerin genel tehdit kategorisinde yükselmekte olduğunu görüyoruz. BitDefender 2007 Top10 kötücül yazılım listesi ortaya çıkarmıştır ki, enfeksiyonların genellikle bulaşma kaynağı P2P paylaşımlarıdır ve biz bunları gelecekte de izlemeye devam edeceğiz" diyor.

BitDefender antispam analistlerine göre, yılın ilk yarısını çoğunlukla eklenti tabanlı spam e-postalar domine ederken, yılın ikinci yarısında mp3 ve PDF spam e-postalar gelen kutularını doldurdu. Şaşırtıcı bir şekilde son birkaç ayda text tabanlı, düşük maliyetli spamlar tekrar ortaya çıktı. BitDefender uzmanları Spam e-posta dalgasının 2008 yılında da artarak devam edeceğini, içerik ve görünüş olarak değişerek, hedeflerini de değiştireceğini önemle vurguluyorlar.

BitDefender antispam analistleri spamlara göre daha az önemli gibi görünen phishinglerin aslında daha tehlikeli olduğunu, kurbanlara direkt olarak zararlar verdiğini belirtiyorlar (çalınan banka bilgilerinin yolaçtığı sorunları temizlemenin saatler veya günler aldığı gibi). En ünlü phishing metodu, bankaların internet şubelerinin mükemmel taklitlerini yaparak, bir takım güvenlik güncellemesi gibi konu başlıklı spam e-postalarla müşterilerin hesaplarını ele geçirmeye çalışmak. Burada dikkat edilmesi gereken nokta hedef bankanın web formu ne derece kusursuz yapılmış olursa olsun, adres satırında dikkate değer bazı farklılıkların ve hataların olacağıdır.

BitDefender 2007 Top10 SPAM LİSTESİ:

1. Düşük maliyetli spamlar
2. Uyuşturucu spamları
3. Pornografi
4. Kopya saatler
5. Krediler
6. Phishing spam
7. Korsan yazılımlar
8. Sahte iş ilanları
9. Kutlama siteleri spamları
10 .Sahte diplomalar

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

iste antivirus bu! PC-CILLIN'imin lisans suresi bitsin, BIT DEFENDER alacagim. Bana gore en iyisi artik BD

internet kaynayan kazan oldu bunlara çare olmalı artık ceza lar artırılmalı kı caydırıcı olsun

kuruwa yazmış: (31.12.2007 12:35:38)
internet kaynayan kazan oldu bunlara çare olmalı artık ceza lar artırılmalı kı caydırıcı olsun

haklısın

avast eski di ama güncelledikçe iyi oluyor.ayrıca bit defender ii ama tüm virüsleri tespit etmiş mi bakalım?

bencede bitdfender piyasadaki en iyilerden herkese öneririm

bence bitdefender çok iyi üstüne antivirüs programı tanımıyorum

Bende bitdefender kullanıyorum.Format atmayı unuttum.Defender çok süper tespit ediyo ama temizlemede biraz eksik kalıyo ne olsa tutup karantinaya atıyo...O yönü biraz daha gelişse iyi olur..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play