BitTorrent, chat'e de girdi!

Birileri BitTorrent'i yok etmeye çalışırken, BitTotrrent teknolojisi, şimdi de chat işine giriyor!

Peki şifreler çalınırsa?

Peki şifreler çalınırsa?

Fakat, kullanıcıların şifreli anahtarlarının çalınmasına karşılık, her sohbet, farklı şifrelerle kodlanacak ve sohbet bittiğinde silinecek. Böylece veri iletişimini izleyen izinsiz gözler için sohbeti deşifre etmek çok daha zor olacak. 

BitTorrent Chat, Distubuted Has Table (DHT) teknolojisini kullanarak, bir sunucuya gerek duymaksızın, kullanıcıların IP'leri üzerinden bir iletişim kapısı açacak. Böylece IP'den IP'ye doğrudan veri iletimi mümkün olacak. İletişim bir sunucu üzerinden geçmediği için de, sunucunun sahibinin veya başkalarının sunucudaki sohbet kayıtlarını okuması olasılığı ortadan kalkacak. Şu anda Facebook, Google, Microsoft veya Apple gibi dev isimler, sohbet servislerinde sunucu kullandıkları için, yazılan her mesaj, bu sunuculara ulaşan kötü niyetli gözlerin önüne seriliyor.

Yine de BitTorrent'in bu IP tabanlı sisteminde de açıklar olabileceğini düşünen ve yeni servise dikkatle yanaşan kullanıcıların sayısı da çok fazla. Teknoloji tam olarak bir ürüne dönüşüp yayınlandığında, onu incelemek ve açıklarını analiz etmek daha kolay olacak.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bittorrrent her ne kadar sunucu kullanmıyorum desede, port kontrolünü kendi sunucusu ile yapıyor. Yani tüm açık portlu bilgisayarlar kendini Bittorrente, şu bilgisayar ve şu portu açık, erişimine hazırız diye. Bundan ala köle bilgisayar mı olur ! Utanma da yok, bu adamlarda...

@22 Ara 2013 06:01 öyle bir durum yok. bişiylerden anlamıyorsan git araştır. rast gele sallamayın şu konuların altına varsa yoksa sırf trollük yapıyorsunuz

@22 Ara 2013 06:01 izleyiciler üzerinden bağlantı sağladığınız düşünüldüğünde,evet haklısınız, hangi porttan, hangi ip ile bağlantı kurulduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Fakat bu durum sizi izlenilebilir kılamaz. Verilerin çözülmesi için bir anahtar gerektirdiğinden ve bu anahtara sadece karşı taraf sahip olduğundan, izleyici sadece birbirinize bağlayıp aradan çekildiğinden dinlenmeniz görece daha zordur. Ayrıca kullanıcı sayısı arttıkça torrent ağları karmaşıklaşır. Bu da neyin nereye gittiğini anlamanızı daha da zorlaştırır.

@22 Ara 2013 10:23 Katılıyorum milletin çoğu trollüğü "benlik" haline getirmiş durumda.Çok rahatsız edici bir durum bu

Sonunda desteklenebilecek yeni ve güvenli bir chat yazılımı kullanabileceğiz demek. Bittorrent bu işi başarabilirse ki bu yolda çok fazla engelle karşılaşacağı kesindir, büyük bir övgüyü hak edeceklerdir. Bilge Baykuş / Wise Owl

adam doğruyu söylemiş ona cevap veren ise hiç bir görüş bildirmiyor. adamı eksilemişler onu artılamışlar, onlarda bir halttan anlamıyorlarmış. Olayın özünü anlatayım benden dinleyin. ortada bir havuz var herkes o havuza girebilir serbest tek yapması gereken kapıdaki görevliye ben giriyorum demek. kapıdaki görevli onun kim olduğuyla ilgilenmiyor ama girdiğinden haberdar oluyor sadece. işte kıyamette burada kopuyor. kim olduğumu sormuyorsun ama ayak izlerimi takip edip kim olduğumu öğrenmek isteyecekmisin sorusuna cevap vermiyorlar. mesele budur yani.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Peki şifreler çalınırsa?
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir