BitTorrent'in kullanıldığı 7 yasal alan!

BitTorrent deyince aklınıza korsan indirmeler geliyorsa, bu 7 maddeden hiç haberiniz yok demektir!

  • Zeynel A. Öztürk
BitTorrent'in kullanıldığı 7 yasal alan!

BitTorrent çoğumuz için filmlerin, oyunların, yazılımların ve fazlasının bedavaya, yasadışı olarak indirilebildiği bir kaynak. Ancak işin aslı oldukça farklı. BitTorrent, bugün web sitelerinde bağlanmakta kullandığımız HTTP veya internete bağlanmamızı sağlayan TCP/IP gibi bir protokol. Yani aynı HTTP'yi yasalara uygun olmayan işlerde kullanabileceğiniz gibi, BitTorrent'i de korsan içerik indirmekte kullanmanız mümkün - ancak BitTorrent'in tüm kullanım alanı bu değil.

Bir konuda haklı olabilirsiniz - BitTorrent'in en çok korsan içerik indirmekte kullanılıyor olma ihtimali yüksek. Ancak BitTorrent'in tam anlamıyla yasal amaçlarla kullanıldığı bir değil, birçok alan var.

Oyun güncellemeleri ve indirmeleri

Örneğin Blizzard, Diablo II, Diablo III ve World of Warcraft indirmeleri için kendi BitTorrent istemcisini kullanıyor. Oyununuza herhangi bir güncelleme geldiğinde, oyunun çalıştırıcı uygulamasına eklenen BitTorrent istemcisi güncellemeyi otomatik olarak indiriliyor. Bu sayede Blizzard hem bant genişliğinden tasarruf ediyor, hem de çok sayıda kullanıcıya yüksek hızda indirmeler sunabiliyor.

Facebook ve Twitter, kendi içlerinde BitTorrent kullanıyorlar: Ars Technica, Facebook ve Twitter'ın dosyaları taşımak üzere kendi içlerinde BitTorrent kullandıklarını ortaya çıkarmıştı. Sosyal devlerin bu tercihindeki neden, BitTorrent'in büyük dosyaları birden çok bilgisayara aktarmadaki başarısı.

The Internet Archive ve hükümetler de kullanıyor!

The Internet Archive

Web sitelerinin eski sürümlerini depolayarak yayınlayan Wayback Machine hizmetiyle tanınan The Internet Archive, sakladığı içeriği BitTorrent üzerinden indirmeye sunuyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, canlı konserler, e-kitaplar, eski filmler ve diziler gibi içerikleri kullanıcılara BitTorrent üzerinden sağlıyor.

Devletler

Birleşik Krallık hükümeti, 2010'da yayınladığı geniş raporda yapılan harcamaları herkesle paylaşmıştı. Bu raporlar, BitTorrent üzerinden paylaşılmış, bu şekilde hükümet bağlantı ve bant genişliği masraflarından tasarruf etmişti. BitTorrent, bu tür belgeleri mümkün olan en çok kişiye hızla ulaştırmak için belki de en iyi yol.

NASA da dünyaya ait 2.9GB'lık bir resmi BitTorrent üzerinden paylaşmıştı.

BitTorrent Sync ile dosya eşitleme ve fazlası!

BitTorrent Sync ile dosya eşitleme

BitTorrent'i geliştiren BitTorrent Inc, yakın zamanda yayınladığı BitTorrent Sync ile tamamen özel, dışarıya kapalı bir paylaşım ağı oluşturmanıza izin veriyor. BitTorrent Sync'i kullanmak için onu yüklemeniz, paylaşacağınız klasörleri seçmeniz ve onları diğer bilgisayarlarla eşleştirmeniz yeterli. Bunun ardından dosyalar, tüm bilgisayarlar arasında otomatik olarak eşitleniyor. BitTorrent Sync bu şekilde aynı Dropbox gibi çalışıyor, ancak dosyalar merkezi bir sunucuda saklanmıyor.

BitTorrent Sync'in de korsan içerik paylaşmakta kullanılması mümkün, ancak bunu internette herkese açık torrent'ler üzerinden yapmak varken Sync üzerinden yapmak gereksiz olacaktır.

Linux ISO'larının dağıtımı

BitTorrent kullanıcılarının korsan indirdiklerini gizlemek üzere "Linux ISO'su indiriyorum" dediklerine şahit olmuşsunuzdur. Bu şakanın nedeni, Linux ISO'larının gerçekten de BitTorrent üzerinden sıkça dağıtılması. Genellikle 1GB ve daha büyük olan Ubuntu, Fedora, Debian ve diğer Linux dağıtımları, bant genişliği masraflarını ortadan kaldırmak için BitTorrent üzerinden dağıtılabiliyor.

Videolar ve müzikler; fazlası!

Videolar ve müzikler

Ücretsiz olarak yayınlamak istediğiniz bir belgesel çektiniz veya müziğinizi bedava dağıtmak, hediye etmek istiyorsunuz. Bunu yapmanın en iyi yolu BitTorrent kullanmaktan geçiyor. Bu tür dosyaları BitTorrent üzerinden yayınlayarak diğer indirenlerin gönderme hızından faydalanıyor ve bant genişliği masraflarından kurtulmuş oluyorsunuz.

Resmi BitTorrent web sitesinde müziklerini ve kliplerini hayranlarına bedava sunan sanatçıların bir listesi bulunuyor.

Tüm büyük veriler için

BitTorrent, büyük boyutlu herhangi bir dosyayı dağıtmak için harika bir araç. BitTorrent'in şimdiye kadar saydığımız alanlar dışında büyük bilimsel verileri dağıtmak için de kullanıldığı biliniyor.

Şunu da unutmamak gerekiyor ki BitTorrent, sunucusuz çalıştığından indirmek istediğiniz dosyanın tüm parçalarına sahip en az bir kişinin bulunmasını veya farklı kişilerdeki parçaların bir bütünü oluşturmasını gerektiriyor. Yani terk edilmiş dosyaları ve içerikleri BitTorrent'te bulma olasılığınız daha düşük, ancak bunun dışında BitTorrent hız ve bant genişliği tasarrufu konusunda rakipsiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Her ne kadar yasal ve resmi kaynaklarda torrenti kullansalarda insanlar bu torrenti genelde illegal yollarla program veya oyun sahibi olmak icin kullaniyorlar. Tabiki suclu torrent degil. Onu kotu yonde kullanan insanlar malesef.

ne yasalı abi adamlar oyun için milyonlarca dolar harcıyor . sonra gidip belese indirip kendini zekı sanan insanlar var . oyun endustirinden milyonlar ekmek yiyor. yapmayın etmeyim çok buyuk kul hakkıdır .

"ne yasalı abi" diye lafa başlayan arkadaşın düşünme mantığını merak ediyorum. BitTorrent çok güzel bir protokol. Düşünün, Bir paylaşımda bulunacaksınız. Siz o paylaşımı indiriyorsunuz, ve indirdiğiniz kadarını da aynı anda paylaşıyorsunuz. Muazzam birşey bu. Dışarıdan bakıldığında basit gibi görünebilir ama bu protokolü bulan ekibe helal olsun. Kimse kusura bakmasın ama BitTorrent yayın olmadan önce de file upload sitelerinden indirim yapılıyordu, BitTorrent gelince mi kötü oldu? İnsanlar birşeyi ne amaçla kullanırsalar kullansınlar, o şeyi kötüleyemezsiniz. Sonuçta bu protokolü üreten kişiler bu yolla çıkmamışlar.

Sen de yorum yaz