48 saatlik teknoloji maratonu sona erdi!

NASA'nın 48 saatlik teknoloji maratonu sona erdi! İşte Türkiye'yi temsil edecek proje...

11 yaşında oğlu ile maratona katıldı

11 yaşında oğlu ile maratona katıldı

11 yaşında oğlu ile maratona katıldı

Türkiye jürisi Türkiye'yi "En İyi Donanım Kullanımı ve En İyi Misyon Konsepti" kategorilerindeki iki projenin temsil etmesine karar verdi.

"En İyi Donanım Kullanımı" kategorisinde jürinin oy birliği ile seçtiği takım Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinin kurduğu Fentek Allstarz oldu. Takım, teknoloji maratonuna, robotik alanında hazırladıkları projeleriyle katıldı. Lego parçalarından oluşan, modellemesi internete yüklenerek herkes tarafından kullanılabilen bir robot tasarlayan öğrenciler, projeleriyle Mars'a malzeme taşıma probleminin çözümüne odaklandı.

En İyi Misyon Konsepti kategorisinde ise Bilkent takımı, "İnsanın Uzaya Uçuşu" alanında "Mars Sofrası için Yiyecek Yetiştirme" isimli dalda Mars'ta yer altında kurulan bir serada sebze yetiştirme projesiyle birinci oldu.

Projesi küresel değerlendirmede dereceye giren takım, NASA'nın Uluslararası Uzay Merkezi'ne malzeme göndermek için Eylül 2014'te yola çıkacak olan Space X Dragon için yapılan törene katılma hakkına sahip olacak.

Etkinlikte asteroidler arası seyahat için oyun geliştiren 4 (3+2+1) isimli grubun After Dawn isimli projesi, Asaf Yurdakul'un 11 yaşındaki oğlu ile birlikte geliştirdiği "Fisheye Projection for 3D Model Space Objects" projesi ve İTÜ Apps takımının geliştirdiği "Habitory" mobil uygulaması da, jüri oylamasında yüksek puan almayı başardı.

TTNET Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şahin Şen, Booz & Company Başkan'ı Adel Belcaid, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Vestel Genel Müdür Yardımcısı Zafer Küçükateş, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Emrah Kalemci, Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Dekan Yardımcısı, KOSGEB Endüstriyel Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kurul üyesi Doç. Dr. İbrahim Özçelik, Bilişim Hukuku Uzmanı Avukat M. Gökhan Ahi ve TTNET Kurumsal İletişim Direktörü Sinan Cem Şahin'den oluşan jüri projeleri değerlendirdi.

Jüri üyelerinden Booz & Company Başkanı Adel Belcaid ise yarışmada jüri üyeliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Belcaid ayrıca "Mars'ta sebze yetiştirmekten, tam fonksiyonlu keşif robotlarına kadar geniş bir yelpazede geliştirilen fikirler gerçekten insan hayal gücünün sınırları olmadığını gösteriyor. Takımlar çok yaratıcı fikirler kurguladılar ve bu fikirleri azimle projeye dönüştürdüler. Katılımcılar, yalnızca 48 saatleri olmasına rağmen gerçekten kaliteli projeler geliştirdiler" dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Kağan'a başarılar ;)

oğlu dahi göstermeye çalışan densiz baba

yiğite de başarılar ve selamlar :)

11 yaşındaki çocuğuyla bişey yapmaya çalışan babaya bişey söyleme. Çünkü ben 11 yaşımda tübitaktan il birinciliği aldım (Fen alanında). Ki çocuğun elinden tutmak için çok iyi bir yaş

Ferhat Hoca'ya başarılar :)

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
11 yaşında oğlu ile maratona katıldı
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir