Bizim 3G, ABD 4G'sine karşı!

Yoğun istek üzerine, Türkiye 3G'si ve ABD 4G'sini kapıştırdığımız dev testin tamamını yayınlıyoruz!

Bizim 3G, ABD 4G'sine karşı!

Apple'ın kurucularından Steve Wozniak geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye geldiğinde, ağzından dökülen ilk cümle, "Türkiye'deki 3G, evimdeki 4G'den daha hızlı" olmuştu. Wozniak'ın bu sözleri üzerine CHIP ve PCnet olarak yollara düştük ve ABD'de 4 mobil operatörün 4G hız testini yaptık. ABD şehirlerindeki test sonuçlarını, PCnet'in Mayıs sayısındaki "Türkiye 3G Hız Testi"ndeki şehirlerdeki en üst hız sonuçlarıyla kıyasladık. Testin sonuçları Wozniak'ı haklı çıkarırken, bir Türk olarak da göğsümüzü kabarttı. Çünkü, Türkiye'deki 3G hızı, ABD'nin 4G'sine fark attı. Test sırasında çektiğimiz videolar, fotoğraflar ve tüm ölçümlere ait ekran görüntülerinin bağlantı linklerini web sitemizdeki bu haberde göreceksiniz.

 

Dergimizde yayımlanan tüm test dosyasının İngilizce tercümesini PDF olarak indirmek için tıklayın.

Hızlı 4G şebekesiyle övünen Amerikan operatörlerini kendi evlerinde test ederek 4G şebekelerinin durumunu kendi gözlerimizle gördük. Los Angeles, San Francisco, San Jose (Silikon Vadisi), Washington ve New York'ta gerçekleştirdiğimiz ölçümlerde, Amerika'nın dört mobil operatörü AT&T, T-Mobile, Sprint ve Verizon'ın 4G performanslarını canlı olarak görme şansımız oldu. Amerika'da gerçekleştirdiğimiz tüm ölçümler tamamen bağımsız olarak, Türkiye 3G Testi'ni gerçekleştiren PCnet Yayın Yönetmeni Erdal Kaplanseren tarafından hayata geçirildi. Yüzlerce ekran görüntüsü, fotoğraf ve video ile de şeffaflığını kanıtladığımız bu ölçümlerin sonuçlarını, Amerika'da gerçekleştirilen diğer bağımsız testlerle kıyasladığımızda da ortada bariz bir fark olmadığını görüyoruz.

Şeffaf, doğru ve dürüst bir test

Türkiye'deki stratejik regülasyon ve düzenlemeler büyük avantaj sağladı
Bilindiği üzere, ülkemizde 3G altyapısı Avrupa ve Amerika'dan sonra hayata geçti. Biz yayıncılar ve tüketiciler tarafından her ne kadar o dönemlerde pek hoş karşılanmasa da; bugün kullandığımız altyapının gücü işte bu geç başlamadan kaynaklanıyor. Ülkemizde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve Ulaştırma Bakanlığı'nın 3G ihale sürecinde de altını çizdiği şekilde, güncel teknolojik altyapının çok büyük avantajlarını elde ettik. Bugün ülkemizdeki mevcut 3G şebekelerinin net biçimde diğer ülkelerden teknolojik olarak üstün olduğunu deneyimlerimizle de görebiliyoruz. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile BTK Başkanı Tayfun Acarer'in 3G sürecini yakından takip ederek eskimiş altyapılar yerine, Türk kullanıcısına mevcut en iyi teknolojiyi sunmak konusunda operatörlerle işbirliği gerçekleştirmesi de ülke olarak elde ettiğimiz iyi karnenin unsurlarından biri. Bu noktada, teknoloji yayıncıları olarak başta Binali Yıldırım ve Tayfun Acarer olmak üzere; tüm operatörlerin yönetici ve çalışanlarına teşekkürü borç biliyoruz. Amerika'da gerçekleştirdiğimiz test, bu açıdan da büyük önem taşıyor. Çünkü Türk yayınları olarak, Amerikalı operatörleri evlerinde test ettik ve ülkemizle aralarındaki farklara tanık olduk. Bu başarı hepimizin... Bu mutluluğun tadını çıkarmalıyız.

Şeffaf, doğru ve dürüst bir test

"Amerika 4G Testi"mize Los Angeles şehrinde başlayıp, daha sonra sırasıyla San Francisco, Silikon Vadisi, Washington ve New York'ta ölçümler yaptık. 12 sayfalık bu dosyamızda her bir şehrin mobil internet ölçümleriyle ilgili durumunu sizlerle ayrı sayfalarda paylaşıyoruz. Ayrıca dört operatörün kritiğini de sunuyoruz. Buna ek olarak, sonuç sayfasında Amerika'daki 4G ölçümlerimizde ortaya çıkan tabloyu yorumluyoruz.

Amerika 4G Testi'mizin her aşamasını ekran görüntüleri, ölçümden fotoğraflar ve videolarla belgeledik. Geçtiğimiz aylar içinde Amerika'nın iki önemli yayını olan PC Magazine ve PC World'ün testlerinin de, bizim daha önce Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz testle metod olarak büyük benzerlikler içinde olduğunu da eklememiz gerekiyor. Test yönteminin yanı sıra, şeffaflık konusunda Amerikan meslektaşlarımızın çalışmalarının da ötesine geçtiğimizi düşünüyoruz. Bu yoğun ve yorucu ama bir o kadar zevkli test çalışmamızı siz değerli okuyucularımıza sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

 

Nasıl test ettik?

Amerika'da 4 operatörün 4G şebekesini test etmek için, ülkenin batı ve doğusunda nüfus yoğunluğunu, sosyo-ekonomik durumu, coğrafi özellikleri ve yerleşim yapılarını en iyi şekilde temsil eden büyük şehirleri seçtik. Los Angeles, San Francisco, Washington ve New York olarak belirlediğimiz şehirlere, ünlü Silikon Vadisi'ni de eklemeden olmazdı. Google ve Apple kampüslerinde yaptığımız testlerle birlikte şehir sayısı da bir bakıma 5'e çıkmış oldu.

Amerika'da bir mobil internet testi yapmak elbette Türkiye'de yapmaktan farklı bir takım hazırlıklar gerektirdi. Gitmeden önce operatörler ve genel olarak ülkedeki mobil genişbant altyapısıyla ilgili araştırmalar yaptık. PCnet ve Chip editörleri olarak, dört operatör hakkında şehirler bazında ön araştırma gerçekleştirdik. Operatörlerin 4G modemleri, bu modemlerle birlikte sundukları mobil internet paketleri ve şartları da bilmemiz gereken konuların başında yer alıyordu.

Operatörlerin data paketlerini ve kullanacağımız modemlerini ilk gün içinde her operatörün kendi bayiinden aldık. Tamamen sorunsuz biçimde 15 dakika ila 2 saat içinde hatların kullanılabilir hale geldiğini gördük. Modem ve data paketlerinin fiyatlarının operatörler arasında birbirine yakın olması dikkatimizi çekti. İnternette güncel fiyat bilgilerini edinmeniz mümkün. Fiyatların genel seviye olarak Türkiye'deki modem ve data paketlerinden daha yüksek olduğu da dikkat çekmemiz gereken bir başka nokta. Ana konumuz hız olduğu için bu detaya fazla yoğunlaşmak istemiyoruz.

4 operatörün 4G modemlerini kullandık Her operatörün 4G modemini hazır hale getirdikten sonra Los Angeles'ta ilk ölçümlerimizi yapmaya başladık. Modem veya hatlarla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmadığımızı, her operatör için üyelik yaptıktan sonra paketlerimizi internetten de yönetebildiğimizi gördük. Kullanılan ve kalan data miktarını, daha üst paketlere geçme veya dolmak üzere olan kapasiteyi artırma işlemlerinin kolayca yapılabildiğini de eklemeliyiz.

 

Aklın yolu bir: Speedtest.net

Türkiye'deki 3G testimizde bağlantı ölçümlerini Speedtest.net ile gerçekleştirmiştik. Tüm dünyada en güvenilir ölçüm sistemi olarak kabul edilen Speedtest.net'e biz de güvenmiş ve yanılmamıştık. Nitekim yakın zamanda Amerika'nın en önemli iki yayını olan PC World ve PC Magazine'in gerçekleştirdiği testlerde Speedtest.net'in kullanması da bu düşüncemizi pekiştirdi. Amerika'daki 4G testlerinde Ookla Net Metrics şirketinin belirlediğimiz noktalarda, her bir operatör için 4 farklı sunucu üzerinde 8'er ölçüm yaparak 4G şebekelerinin şehir ortalamalarını ortaya çıkardık.

4G bir pazarlama ambalajı mı?

Aslına bakarsanız, 4G olarak adlandırılan teknolojinin tek bir türü yok. Ayrıca vaat edilen kapasite de teknolojiden teknolojiye değişiyor. Amerika'da mevcut 4G teknolojileri arasında HSPA+ (High-Speed Packet Access) ve LTE (Long Term Evolution) öne çıkıyor. 4G ile kol kola giden bir diğer bağlantı teknolojisi WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access). Yaygın görüş, gerçek 4G performansını LTE'nin sunduğu yönünde. 4G hizmeti sunan operatörlerden Sprint, LTE ve WiMAX'i Amerika'nın farklı şehirlerinde bölgesel olarak sunuyor. AT&T ve Verizon tamamen LTE teknolojisi üzerinden koşuyor. T-Mobile'ın 4G gücü ise HSPA+'tan geliyor. Bu dört operatörün 2013 sonu itibarıyla hedefi, Amerika'daki mevcut tüm 3G kapsama alanlarını tamamen 4G'ye terfi ettirmek. Halihazırda, 4G'nin bulunmadığı alanlarda cihazlar 3G'ye geçiş yapıyor.
Türkiye'deki 3G testlerimizde ise çoğu noktada HSPA+ altyapısı sunulduğunu görmüş ve elde ettiğimiz yüksek performansın buna bağlı olduğunu anlamıştık. Yaptığımız Türkiye ve Amerika testleri sonrasında aklımızda yer eden
soruyu başlıkta yazdık.

Gerçekten de 4G, teknolojinin yanı sıra bir pazarlama ürünü müydü?

Operatörlerin 4G kapsama alanları

Verizon: http://network4g.verizonwireless.com/#/coverage
T-Mobile: http://www.t-mobile.com/coverage/pcc.aspx
AT&T: http://www.att.com/network
Sprint: http://coverage.sprint.com/IMPACT.jsp?INTNAV=LEG:HE:Cov

 

Türkiye'deki 3G, ABD'deki 4G'yi solladı

Amerika'nın 5 şehrinde, 5 uçak yolculuğuyla 25 bin kilometre havada yol kat ederek gerçekleştirdiğimiz 4G testinde elde ettiğimiz sonuçlar; Amerikalı operatörlerin sunduğu 4G hızının, Türkiye'deki 3G'den yavaş olduğunu ortaya koydu.

Mobil bağlantı testleri konusunda biriken deneyimimiz, Amerika'daki 4G şebekelerini ölçerken işimize yaradı. Coğrafi olarak çok daha büyük bir alanda, imkanlarımızın el verdiği ölçüde ölçüm yaptık.

Amerika'nın en önemli 4 şehrini ve pek çok açıdan bizim için özel anlam taşıyan Silikon Vadisi'ni gezmek, 21 ayrı lokasyonda 4 operatör için tekrara dayalı ölçümler yapmak yoğun ve yorucu bir çaba gerektirdi. Elde ettiğimiz sonuçlar her ne kadar 4G teknolojisinin aklımızda yarattığı illüzyonu yerle bir etse de, ülkemizin mobil genişbant konusunda sahip olduğu değeri ve gücü anlamamız ve kanıtlamamız açısında büyük önem taşıyordu. Amerikan operatörleri, Türkiye'de elde ettiğimiz download ortalamalarına göre epeyce gerilerde kaldı.

 

 

4G'de öne çıkanlar

Amerika 4G testimizde öne çıkan bazı detayları şu şekilde maddeler halinde sunabiliriz:

  •  Şehir ortalamalarında Verizon ve T-Mobile ikişer birincilik elde etti. Sprint ise Silikon Vadisi'nin birincisi oldu.
  •  Hayal kırıklığı yaratan AT&T hiçbir şehirde birinci olamadı. Bunun daha da kötüsü, hiçbir şehirde ikinci dahi gelmedi!
  •  Amerika'da en yüksek şehir ortalaması San Francisco'da 8,75 Mpbs elde eden Verizon'ın oldu.
  •  Amerika'nın en düşük şehir ortalaması ise silikon Vadisi'nde 2,31 Mbps ile T-Mobile'a ait.
  •  ABD genel ortalamada en yüksek hız 7,05 Mbps ile Verizon'a ait. Türkiye'de en yüksek ortalama hız, 11,91 Mbps olarak Turkcell'e ait durumdaydı.
  •  ABD genel ortalamada en yüksek upload hızı 2,13 Mbps ile Verizon'a ait. Türkiye'de PCnet'in testinde Turkcell'in genel ortalamada upload hızı 2,37 Mbps o T-Mobile larak gerçekleşmişti.

 

Şehir ortalamalarına göre grafikler...

Test sırasında kaydettiğimiz videolar için YouTube Kanalımızı ziyaret edebilirsiniz. Tüm ekran görüntülerini de herhangi bir oturum açmadan buraya tıklayarak adreste klasörler halinde görmeniz mümkün.

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 60 Yorum

neden türkiye testi sadece turkcelle yapıldı. reklam kokan hareketler bunlar. amerikada 4 operatörle yapıyorsanız türkiyedeki 3 operatör ile de yapabilirdiniz.

@01 Kas 2012 00:40 Diğer operatörleri de katsalardı asıl o zaman Turkcell reklamı olurdu. Çünkü Turkcell onlara da fark atacaktı. Bu bilinen bir şey. Orada tabii ki tüm operatörleri denemek zorunda, çünkü denemezse objektif olmaz, akıllarda soru işareti kalırdı " diğer operatörler daha hızlı olabilir" diye. Ayrıca testte düşük teknoloji olan 3G ile yüksek teknoloji olan 4G karşılaştırılıyor. Bu yüzden Türkiye'de ki hangi operatörün kullanıldığı önemli değil. Avea veya Vodafone kullanılsa bile iki kat hızlı çıkmasa da en azından aynı hız da çıkabilir ki bu bile çok iyi bir şey.

@01 Kas 2012 00:40 Grafiklerin altında not düşülmüş. Mayıs ayında Türkiye'de yapılan testteki en yüksek ortalama baz alınmış. Tüm şehirlerde Turkcell en yüksek çıktığından grafiklerde o olmuş.

@01 Kas 2012 00:40 saf öyle yapsalardı ozaman 3g nasıl 4g geçecekti

hala inanmıyorum önceki konudada belirttiğim gibi ...

Bu konularda ileri derecede bilgim olduğ söğlenemeez. Ama Chip'e güveniyorum ve bu test de emeyi geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum... Helal olsun bizimkilere.

işin ucunda kaplanseren olunca irite oluyorum teknolojiden

3310 la mı test ettiniz la 4G yi, Türkiye daha hızlıymış.. Takın bir Yeni iPad e 4G sistemi Amerika'da görün bakayım farkı :D

@01 Kas 2012 01:01 modem kullanmislar (Laptop). Yorum yapmadan evel zahmet edip okusaydin.............

Turkiyede speedteste gore ortalama internet hizi 6,73 Amerikada 15,33. Onu da hesaba katmanizi oneririm. Ben bulundugum yerde tum operatorlerden en fazla 3 mbps alabiliyorum. Farkli cihazla tum operatorlerle test ettim.

@01 Kas 2012 01:02 Ben Avea Jet Modemle 14 Mpbs gördüm.

iste gordugunuz gibi modifeye edilmis 3g 4gden hizli.Cunku bazi seyler goruntude hizlidir ama gercekler acidir.Sozde teknolojiyi bize satan amerika turkcell 2 kat daha hizli buda ``turksel 4 ceker`` reklamini dogruladi.Afferin turkcell.

En basitinden evdeki wi-fi bile iki bilgisayarla iş yapınca takılmalar yaşanıyor, acaba sözkonusu g'lerin hızları ölçülürken o anki kullanım oranı hesaplandı mı çok merak ediyorum. Bizde 3g kullanımı o kadar yaygın değil, daha üç sene önce telefon alanlar o dönem altyapı doğru düzgün olmadığı için 3g'siz telefon kullanıyor.

Ben şoktayım şuan, özellikle AT&T konusunda :S

ne oldu vodafone'cular bozuk atmis... en hizli TURKCELL bunu kabul edin... bende avea var ve hizi dustu...

komik ülkeme iyi bir züğürt tesellisi olmuş :=)

Bazılarının gözlerini öylesine korkutmuş veya öylesine büyülemişki amerikalar, avrupalar herşeyin en mükemmeli, en güzeli, en iyisi oralarda.. Biz hep geriyiz, hep gerideyiz onlara göre. Zaten ne zamanki şu ezilmişlik duygusu yerleşti içimize o gün bugündür takipçiyiz takip edilen değil. Bu kafa yapısında olduğumuz müddetçe alay konusu olmaya devam edeceğiz. Adam gelip bizim 4G'den iyi diyor, Chip gidip test ediyor ama burada kraldan daha kralcı bir iki tanesi çıkıp utanmasa ''yok yok yanlış görmüştür o'' diyecek neredeyse. Bir günde bu memlekette yapılmış iyi bir işin takdir edildiğini göreyim şu ''sanal'' alemde. Tabi Chip'i tebrik ediyorum, çok güzel bir test ve iyi olanın hakkını teslim etmişler. Ama farketmişlerdir ya da edeceklerdir bazılarını tutsan kulağından götürsen amerikaya kullandırsan 4G'yi, kendi gözü ile görse aradaki farkı yinede inanmaz, inandıramazsın. Neyse çok daha güzel işler olur umarım Türkiye'mizde.

Makalenin adı "Bizim 3G, ABD 4G'sine karşı!" olduğu için 4G den yavaş operatörlerin karşılaştırmaya sokmak mantıksız olurdu. Zaten yapılan araştırmalarda da Türkiye'nin en yüksek 3G hızı Turkcell e ait. Amerikayla Türkiyeyi karşılaştıran bir araştırmada en hızlı operatörün kullanılması çok doğal değil mi?

Turkcell hızı 12 nasıl oluyor anlamadım ben. Bir zahmet türkcell 3g kullananlar speedtest programı ile ölçüp yollasınlar sonucu. 4'ü bile geçeceğini sanmam. Benim tahminim en iyi 3 filandir.

@01 Kas 2012 07:39 iPhone 4 ile 3-4 mbit hız alabilirsiniz. Ama iPhone 5 ve yeni iPad ile 20 mbit hız bile gördüm. Cihazın hız kapasitesine bağlı bir şey yani.

Sonuçlar şaşırtmadı. İphone 5 ile Turkcell 3G'de 20 mbit hız bile gördüm. Genelde 10 mbit'in üzerinde. Zaten bu hızlara her cihazla ulaşamazsınız. Muhtemelen Turkcell dual carrier destekleyen cihazlara daha geniş bir bant ayırıyor.

iyide yol parasını ,otel parasını, yeme içme parasını cebindenmi karşıladı; tabiki hayır turkcell karşılamıştır. Bu haberinde tarafsız olmasını beklemeniz hayal olur...

Türkiyede hangi şehirlerde yapıldı? Avea veya Vodafone neden kullanılmadı?

@01 Kas 2012 10:46 Daha önce Mayıs ayında Türkiye'deki 3 operatör zaten karşılaştırılmıştı. O sonuçlarda Turkcell. Avea ve Vodafone'u ikiye katlamıştı. Türkiye'nin galip gelen operatörü ile karşılaştırma yapılmış kısacası.

videolar için Youtube kanalından izleyebilirsiniz denmiş ama Youtube kanalı hangisi bir bağlantı verilse iyi olurdu

orada 4g fiyatları ucuz bu neden ötürü bağlantı çok olunca düşüklük oluşuyor. bizde hala telefondan internet özel bir şey. bağlanan sayısı tahmin edildiğ kadar yok.

Amerika LTE sisteminde değilmi 60Mbps hıza çıktığnı gördüm telefondan

Arkadaşlar, grafiklerin altında yazmış adamlar. Mayıs sayısında yaptıkları testlerdeki en yüksek şehir ortalamalarını baz almışlar. Hala soruyorsunuz neden sadece Turkcell var diye. Reklam olsa bile Amerika'daki ölçümlerin videoları ve ekran görüntüleri var. Girip bakınca görünüyor Amerika'daki hızlar. Ayrıca Amerika'da yaşayan arkadaşlarımdan da hep duyuyorum mobil internetin çok kötü olduğunu. Adamlar gitmiş masraf etmiş, emek harcamış, bizdeki hızın daha iyi olduğunu söylüyorlar. Siz hala içinde artniyet ve hile arıyorsunuz. ayıp ayıp. Tebrik etmek lazım bu emeği.

@01 Kas 2012 16:42 Algı yeteneğini mi kaybettin? iphonedo videosunu seyret de öyle konuş. Adamlar masraf etmişmiş. Her masraf eden haklı mı oluyor bre ahmak!

fiyat nerde fiyat? kota adil kullanım? arkadaş bırak 12 yi 1 ver ucuz ver ki kullanalım dünyanın parası burda internet

Öncelikle bu yapılanın Turkcell reklamı olduğu çok açık. Kaldı ki Amerika'da o operatörler bu bağlantı hızlarını nasıl ücretlendiriyorlar (eminim bizden çok daha ucuzdur)? Bu sebeple 4G kullanıcı sayısı bizdeki 3G kullanıcı sayısını katlayacaktır. Bilişim konusunda çok fazla bilgisi olmayan bir insan dahi kullanıcı sayısının artışıyla (operatör bant genişliğinin ortak kullanımı) hızların da düşeceğini bilir. Diyeceğim odur ki bizim burda da operatörler internet kullanım ücretlerini makul seviyeye çekerlerse ve kullanıcı sayısını arttırırlarsa amerikadaki 3g hızını bile yakalayamazlar...

@01 Kas 2012 17:11 ücretlerin daha yüksek olduğu yazılmıs. hepsinı oku pls.

bu türkcell'in reklamı niye amerikada 4 hatta kullanıldıda Türkiyede sadece türkcell. nide orada hızın yavaş olmasa sebebi mobil internetin ucuz olmasından bizim buradada ucuz olsa veya türkcell'in kullanıcı sayısı at&t ile eşit olsa 1mbgt i geçsin bakalım hızlı 3g'si ile.

Ne kadar ekmek o kadar köfte. türkcell yada hürcell, kim yaptıysa yaptı, sonuca bakın bre doymazlar. Yahu millet coşmuş, utanmasalar üste para verin diyecekler be.

@01 Kas 2012 23:22 Servisler bedava olsun diyen yok zaten. Ancak son kullanıcıya "doymazlar" diyorsan ya kraldan çok kralcısın ya da Turkcell çalışanı. Herkes parayı sokaktan toplamıyor. Yorumlarda söylenen şey çok açık. Günümüzde artık lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiş hizmetler için fahiş ücretlendirmeler eleştirilmekte. Kaldı ki Turkcell'in sitesine girip fiyatlandırmaya bakarsan aylık 32TL ye 1GB sınırsız internet paketi var. (1GB sınırsızdan kasıt 1 GB kota aştıktan sonra hızın 96kbps'a düşüyor) Aylık 32 TL ye sence bu hizmet ne kadar makul bir fiyat seviyesinde? Denmiş ki internet kullanıcı sayısı ordakilerden çok daha az olduğu için bu kadar hızlı bağlantı var gayet mantıklı ve haklı bir tespit. İnsanlar akıllı telefon alıyorlar peynir ekmek gibi ancak internetini alamıyorlar. Araba için benzin ne ise akıllı telefonlar için de internet o dur. Haklı gerekçeleri, eleştirileri ve şikayetleri olan insanları eleştirmek için nasıl bir ruh haline sahipsiniz merak ediyorum.

Öncelikle bununla gurulanmalı ve ya övünmemeliyiz.Örneğin bizde 1milyon girerken orda 10 milyon giriyodur.Bu yüzden indirme ve gönderme hızı yavaş olabilir.Fiyat farkı kesinlikle vardır.Ayrıca telefonlardan 4g giriyorlar.Türkiyede telefon kullanıcıların %30 3g bağlanma özelliği yoktur.Ama ABD bunun %5-10 tahmin ediyorum.Bu yüzden dolayı 4g pahalı olmaz.Ayrıca ordadaki iş durmu , maaş durmu vb. farklı .Bu yüzden orası daha ucuz olabilir.Örneğin burda bir ekmek 75 krş.ken orda 0.30 dolar olabilir.

abd de buzdolapları,klimalar ve kombiler bile 4g hattını kullanıyor..herkeste tablet,akıllı telefon vs vs var.. kısacası veri akış miktarı çok yüksek.. dediklerimin %10 u Türkiye de aktif olsa Türkcell in tüm ağı çöker.. o yüzden hiç tarafsız olmamış.. trabzonla silikon vadisini - sanfransisco ile erzurumu ve izmirle losanglesi kıyaslamışsınız resmen.. vallaha çok güldüm :D

ilk çıkan Sdram'li Pentium4 ile Pentium 3 ün kıyaslandığında hızının aynı olduğu hatta P3 ün 4 ü geçtiği dönemler geldi aklıma.. Arkadaşlar bu araştırma doğrudur ve sonuçlar ortada. Neticedir önemli olan, 3G hızlı mı ? Hızlı. Amerikadaki operatörler de kullanıma göre yapsınlar altyapılarını sakın bant genişliği vs demeyin. Son kullanıcı bununla ilgilenmez sonuca bakar istersen adına başka bir şey de.

Amma Tartıştınız.tamam testler yalan avrupa ve amerika daha hızlı.bizimkiler yalan söylüyor...Şimdi mutlu musunuz küçük beyinliler.sanki türkiye de hiçbir iş doğru yapılmıyor da bi avrupalılar ve amerikalılar düzgün.ezik geldiniz ve öyle öleceksiniz...

kahrolsun turkcell başka birşey demiyorum

Bence 3g ve 4g kısa süre sonra tarihe karışacak çünkü wi-fi çok hızlı yaygınlaşıyor ve yeni nesil telefonların hepsinde basit bir program ile online sesli ve görüntülü konuşmak mümkün. Servis hızı ise daha yüksek.

Vodafone da bu karşılaştırmaya katılmış gibi reklam yapıyor:)

YALAN...........

Türkiye'de Turkcell ile çoğu zaman bu hızlara ulaşamassınız ama Amerika'da çoğu zaman bu hızların 25 megabitlere kadar çıktığını görebilirsiniz. Madem 4G LTE teknolojisini bu kadar yerden yere vuruyorsunuz gidin İngiltere'de EE operatörünün yeni hizmete girmiş LTE hizmetini bant genişliği yok iken test edin 20 megabitten aşağı download ve 5 megabitten düşük upload alabiliyormusunuz bakın. Bant genişliği eğer çok az olduğu için EE LTE'nin ağı daha hızlı çıkıyor derseniz yukarıdaki testte bant genişliği konusunda hiç adil davranılmamış. Amerika'da ki bant genişliği nerde Türkiye'deki nerde. Bu arada giitmişken İngiltere'de ki diğer çift taşıyıcı(dual carrier) destekli Vodafone İngiltere gibi operatörleride test edinki bu işin Turkcell'den daha iyi nasıl yapıldığını görün. Bir ara Turkcell reklam yapıyordu İngiltere'den hızlı 3G'miz var diye onun için. Şimdide çıkmış Amerika'dan daha hızlıyız diye reklam yapıyor adamlar Amerika'da her yere 4G baz istasyonu yerleştiriyorlar, köylerde bile en kötü ihtimalle 3G var. Peki işlek olmayan yerlerde, şehirler arası yollarda bizim neyimiz var? 2G'miz yani teorik olarak 96 kbit(kilobit) yani 0.09 megabit hızımız var o da teorikte, pratikte 0.05 filandır heralde. Bolu dağımızda bile 3G değil 2G - EDGE baz istasyonlarımız var. Daha söze ihtiyaç var mıdır, bilmiyorum.

amerikayla ilgili yorum yapamam ama istanbulun ortasında evde çekmeyen 3g nin ne kadar hızlı olduğunun neden önemli olduğunu kavrayamıyorum.

Bu speed test bende takıntı yaptı ve ABD de ugradığım tüm şehirlerde speedtest yaptım. Manhattan da 13Mbps Washington da 15Mbps, Dallas ta 14Mbps Virginia 12Mbps hızı gördüm. Tabi bunlar maksimum sonuçlar. T-Mobile kullanıcısıyım ve 4g hızından gayet memnunum.

arkadaşlar bu testlelrin kanıtı var Apple Kuruculardan Steve Woz.

İphonedonun yapmış olduğu videoyu izleseniz görüceksiniz ki bazı yerlerde internet hızının 40mb/s nin üstünde olduğunu görürsünüz 30mb/sden bahsetmiyorum bile türkiyede sabit internet sağlayıcısından alamadığımız interneti LTE ile alabiliyorlar siz hala bizimki hızlı diyin ben aveada en yükse 17yi gördüm dahada göremedim

siteyi siz değilde iphonedo yönetseydi keşke. utanıyorum sizden.

iPhonedo ordusu videoyu görünce koşmuş buraya :) (bu yazılmadan önceki son 2 yorum)

Youtube daki 49 mbps lik videolar yalanmış demekki... Parayı veren reklam yaparsa olacağı bu.

iphonedo gerçek sonuçları koyuyor ben turkcelle speed test yaptım 0.86 mb download 0,5 mb upload çıktı :D

ben speed test yaptım turkcell turbo 3g ile 19 mb/sn download 9mb/sn upload hızı gördüm iphone 5 ile bir de 42.3 diyorlardı

yanlış koymuşlar

turkcell 4 u gecemez 3 u gecemez diyenler benim turkcell 3 g 21mbps

Aklıma İphonedo geldi.

turkcell hiç bu kadar komik olmamıştı =)=) dibe batmayın seven bir operatör =)

IPHONEDO da test etti Amerikanın 4g si kesinlikle daha hızlı Turkcell kullanıyorum ve hızım 3.56 Mbps yi geçmiyor (Turkcell 3G)

Tutup 3G'yi 4G ile kapıştırmak başta saçma bir olay. Böyle kendimizi dev aynasında görmeyi çok seviyoruz milletçe.

Türkiye'de 3G diye lanse edilen zaten HSPA+'dı. Asıl 3G HSPA'dır. Amerika'da HSPA+ 4G ya da farklı ülkelerde 3.5G olarak anılıyordu. LTE ise yeni bir teknoloji olduğundan dolayı o kadar hızlı değildi. Gerçek 4G LTE teknolojisidir. Teknolojinin mükemmelleştirilmesi ile LTE Advanced ortaya çıktı. Yani bi nevi HSPA+ gibi. Türkiye teknolojinin nihai şeklini almasını bekleyip HSPA+'ı uygulamıştı. Zaten dediğim gibi bu Amerika'da 4G olarak anılıyor. Şimdi de LTE-A ile 4G'yi getirdi. Bir nevi 4.5G.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play