Black Friday'de Microsoft ezdi geçti...

Çok önemli bir gösterge olmayabilir ama gelen bu habere göre Xbox One, PS4'ü ciddi ciddi ezdi!

  • Levent Öztürk
Black Friday'de Microsoft ezdi geçti...

Microsoft'un Xbox One'ı, Sony'nin PS4'ünden 100 dolar daha pahalı olabilir ancak görünen o ki A.B.D.'de yaşayanlar için bu pek bir şey değiştirmiyor. A.B.D.'deki "Black Friday" satışlarından gelen ilk verilere göre, Microsoft ürünleri, Sony ürünlerine göre çok daha fazla satış gerçekleştirdi. Nintendo ise iki firmanın çok gerisinden geliyor.

Bu verilerin kaynağı, InfoScout adlı, cep telefonu ile taranan faturalara göre satışları takip eden bir firmadan geliyor. Bahsi geçen Cuma gününde ise, InfoScout, Walmart ve Target mağazalarına giden müşterilere ait 83.000 faturayı incelemiş ve çıkan sonuca göre o gün satılan konsolların yüzde 31'ini Xbox One oluşturuyor. Xbox One'ı ise, çok küçük bir fark ile, yüzde 30 orana sahip olan Xbox 360 takip ediyor. Oranlar dışındaki satış sayıları ise açıklanmamış durumda.

Microsoft'un bu iki ürününün ardında ise Sony'nin PlayStation 3'ü ve PlayStation 4'ü yer alıyor. Bu konsolların da yaklaşık olarak sahip oldukları satış oranı, birbirlerinden ayrı olarak, yüzde 15 ancak PS3 az bir fark ile 3. sırayı sahiplenmekte. PS4'ün daha az satılmasının sebebi olarak ise Xbox One'a göre daha az sayıda ürünün satışa sunulması olduğu düşünülüyor.

InfoScout'un sayılarına göre, Nintendo için haberler oldukça kötü. Bir yıl önce satışa sunulan Wii U konsolu, piyasaya çıktığı tarihten itibaren elle tutulur bir başarı gösterememişti ve ne yazık ki Black Friday satışlarında da sadece yüzde 6'lık bir orana sahip olarak beşinci sıraya yerleşmiş durumda. Daha eski olan Wii ise, yüzde 1'lik oran ile altıncı sırada bulunuyor.

Black Friday'de konsol alan oyuncuların yüzde 85'i, konsolun yanında birkaç oyun daha almış bulunuyorlar. Bu noktada da, hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, "Call of Duty Ghosts" oyunu en fazla satan oyun olarak öne çıkıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bana göre PS4'ün Xbox One'dan 1 hafta önce çıkması çok şey değiştirmiş. Eğer eş zamanlı çıkmış olsalardı PS4 ile Xbox One ya eşit olurdu ya da PS4 geçerdi.

@03 Ara 2013 18:55 ne alakası var arkadaşım 1 haftadan bahsediyorsun .. Bildiğin halk dilinde tokatlamış

@03 Ara 2013 20:57 Yazdıklarımı anladığından şüpheliyim. Diyorum ki PS4 erken satışa sunuldu millet black friday'i beklemeden konsol aldı. Xbox One daha sonra çıktı. Eğer Avrupa verileri olsa anlarımda ABD'den bahsediyor yazıda.

Açıklaması aslında ironi olarak tanımladığımız durumdan ortaya çıkıyor. Cevabı içinde gizli bir soru gibi. Black Friday olayında indirimler oluyor ve xBox almak isteyen kişiler ''daha pahalı'' olduğu için Ps4 almak isteyenlere göre indirimlere rağbet ediyor. Kampanya ve promosyonları saymazsanız ortaya %15 den daha küçük farklar çıkıcaktır. Teşekkürler

American piyasasında durum böyle olabilir. Bunu genele vurmamak lazım.

Xbox one türkiyeye gelince ben de alacağım

@03 Ara 2013 21:04 anca 8 yıl sonra XBOX TWO çıkmaya yakın gelir...

@03 Ara 2013 21:04 2018 4. çeyreğinde gelmesi muhtemel.

bence 1000 tane Xbox One, 10 000 tane PS4'ü yok eder...

Black Friday'de zaten herşey çok ucuz satılıyo.Ayrıca yazıyor zaten PS4 az sayıdaymış.PS3'ün daha çok satılması PS3'ün 4'ten daha iyi olduğunu mu gösteriyor ozaman ? One pahalı olduğu için tercih edilmeyecek.360 iyi xbox'A bi olumlu önyargı var üstelik hazır ucuz bulmuşken tabiki alır herkes.Mesela 1500 TL'lik şeyi 500'e bulsam bende gider 3-4 tane alır sonrada 1000'er 1000'er satarım :D

@03 Ara 2013 22:04 bu bir yaşam şekli işte. maksat cihazı kullanmak değil.. heyallahım..

bu amerikalılar hakikaten zevksizmiş....

Stoklarda ps4 az oldugu icin de xbox daha cok satmis olabilir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost