Black Friday Nedir, Ne Zaman, Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Black Friday nedir, ne zaman başlıyor? Alışveriş çılgınlığına kapılmamak için nelere dikkat etmelisiniz? Hepsini açıkladık!

Black Friday Nedir, Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir süredir ülkemizde de sıkça konuşulan Black Friday, ABD'de Şükran Günü tatilinin bir gün sonrasına denk geliyor. Bu özel günde hem birçok çalışan tatil yapıyor, hem de mağazalar büyük indirimlere gidiyorlar.

Black Friday Nasıl Ortaya Çıktı?

"Black Friday"in ilk kullanımı, Kasım 1951'e dayanıyor. Burada "black friday", çalışanların "dört günlük hafta sonu tatili yapmak için hasta olduklarını söylemeleri" eylemini belirtmekte kullanılmış. Ancak pek tutmayan bu kullanım, yerini daha sonra "Black Friday" ve "Black Saturday" şeklinde, Philadelphia ve Rochester'daki yılbaşı alışveriş sezonunun yoğunluğunu tarif etmeye yönelik bir kullanıma bıraktı.

Black Friday'in neden "Kara Cuma" olduğunun birkaç cevabı var. Black Friday'in bu isimle anılmasının en muhtemel nedeni, satıcıların bu günde yılın en önemli karlarını elde etmesi. Bugünkü modern muhasebe yazılımlarında hala devam eden bir gelenek, giderin kırmızı, gelirin siyah renkle yazılması. Dolayısıyla "Black" yani siyah, gelirlerin en yüksek olduğu günü vurguluyor denebilir.

Black Friday (2019) Ne Zaman?

Bu özel gün, bu sene 29 Kasım Cuma'ya denk geliyor.

Bunlara Dikkat Edin, Black Friday'den Karlı Çıkın

Black Friday indirimleri ülkemizde bazen aynı isimle, bazen "müthiş Cuma" gibi yaratıcı isimlerle indirim çılgınlığını hayatımıza sokuyor. Ancak söz konusu alışveriş olduğundan, indirimin büyüsüne fazla kapılmamakta fayda var.

İşte Black Friday'de kaçınmanız gereken davranışlar.

1. Geçici Modalar

Hoverboard'lar, stres çarkı (fidget spinner) gibi artık neredeyse kimsenin merak etmediği cihazları hatırlıyor olmalısınız. Black Friday'de özellikle bu tür moda cihazlarda indirim yapıldığını belirtelim. Örneğin elektrikli scooter'larda ciddi bir indirim görebilirsiniz, ancak bu araçların sanıldığı kadar sağlam olmayabildiğini ve tehlikeli olabildiklerini unutmamakta fayda var.

2. Egzersiz Ekipmanı

Çoğu kişi, pahalı cihazları satın almak için en doğru zamanın Black Friday olduğunu düşünüyor, ancak bu her zaman için geçerli değil. Üstelik alacağınız egzersiz cihazını kullanmayı muhtemelen erteleyeceksiniz.

3. "Kelepir" Cihazlar

Normaldeki fiyatlarının birkaç bin lira altına düşen televizyonların markasını tanıdığınızdan emin misiniz? Önünüze atılan çoğu indirimi göz ardı etmenin daha iyi olacağını unutmayın.

4. Toptan Satın Alma

100 paketlik kahveyi satın alırken, koyacak yeri hesaplamış olabilirsiniz, peki ama son kullanma tarihini düşündünüz mü? Toptan satın almak teoride güzel görünse de, her zaman işe yaramayabilir.

5. Zaten Sahip Olduğunuz Şeyler

Genel olarak şunu önerebiliriz: Sadece fiyatı uygun olduğu için satın almaya yönelik mazeretler üretmeyin. Bunun yerine hayatınıza neşe katacak ürünlerdeki indirimlere bakın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Black Friday, düşmeyen fiyatlardan ve yetersiz kargo şirketlerinden dolayı bir fiyaskodan öteye gidemiyor. Black Friday'in mantığı ne yazık ki anlaşılamıyor. Black Friday'in mantığı yıl sonunda elde kalan stokları eritmek, sürümden kazanmak ve kazandırmaktır. Turşu kuracaklar haliyle bu kampanyaya iştirak etmek istemeyecektir...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play