BlackBerry: Ani çıkış, sert düşüşe döndü!

Yılların cep telefonu devi, büyük umutlarla piyasaya sürdüğü yeni modellerinde de umduğunu bulamadı!

BlackBerry: Ani çıkış, sert düşüşe döndü!

Microsoft, Windows Phone ile uzun süredir mobil dünya içerisinde ter döküyor. Yakın bir zamanda WP'nin ürün müdürü Larry Lieberman'nın verdiği bir röportajda yaptığı "şu anda işletim sistemi olarak piyasadaki rakiplerimizin çoğu arasından sıyrılarak üçüncülüğe yükseldik ve bu üçüncülükle gurur duyuyoruz" açıklamasının ardından gözler bir kez daha BlackBerry'ye çevrildi. Uzun süre boyunca üçüncülük koltuğunda oturan BlackBerry'den gelen gelen haberler ise, Microsoft'un iddiasını doğrular nitelikte.

Reuters'in yayınladığı rapora göre, 1 Haziran'a kadar geçen son üç aylık süreçte, BlackBerry, 67 milyon dolarlık zarar gösterdi. Şirket, ilk mali çeyrekte 6.8 milyon akıllı telefon satabildi. Satışı yapılan telefonlarınsa yüzde 40'lık oranı BB 10 işletim sistemi kullanıyordu ki bu da kabaca 2.72 milyon cihaz anlamına gelmekte. Pek tabii bu rakamlara Nisan'da piyasaya çıkan BlackBerry Z10'nun satışları da dahil.

Ortaya çıkan rakamlar günümüz itibariyle sermaye ortaklarını hiçbir şekilde mutlu etmiyor. An itibarıyla BlackBerry'nin hisseleri neredeyse yüzde 25 oranında düşmüş bulunuyor ki firma 2013 mali dönemi bitinceye kadar dışarıdan gelen tüm yatırımcılara kapısını kapamış durumda... Öyle görünüyor ki BlackBerry 10 akıllı telefonlar hızla gözden düşüyor ve firmanın kendisini kurtarması için yapması gereken, etkileyici ve farklı bir telefon ile piyasadaki payını artırmak...

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Blackbery de nereye kadar :)

TASARIM MESELESİDİR

Rakiplerine göre piyasaya sürdüğü cihazların fiyatlarına bakıldığın da sadece belli bir kesime hitabettiği aşikar,bide bis diye bi zımbırtı var.bb bindiği dalı kesiyo cihazlarının fiyatı hiç rakabetçi değil.

yazık oluyor böyle kaliteli markalara .. ama aslında yanlış politikalar bunda etkıili oluyor ne yazık ki

b10 u 1500 tl civarında sürersen olacağı bu , kendini apple sanan htc gibi sen kendini ne sanıyon bb , demek istiyorum

mobil dünyanın windows u android karşısında durmaya çalışan yok olu gider.

blackbery hem pahalı hem de hiç oyun yok belli başlı çok az programı destekliyor

Bence BB Qualcomm yerine Nvidia veya Intel çiplerini kullansa hatta AMD' yi mobil pazara çekse ne de olsa 5W' lık transistörlerle çalışan APU' ları var onlar için de fırsat olur üstüne bir de Fairphone' un özelliklerini taşıyan bir cihazı alt seviye fiyattan satışa sunsa Android' cilerin yeni fenomenleri bile olabilir...

Windows Phone'lar gerçekten başarılı çevremdekilerin hepsi resmen telefonuna aşık demek var bi guzelliği

Şirkete 40 tane BB10 aldık. 5 tanesi arızalandı dokunmatikten.

WP ve Android farklı telefon markalarıyla piyasada bu şekilde kıyaslamamak lazım fakat bir durum aşikar ki Blackberry çok güzel bir işletim sistemi çıkardı derken fiyatı çok yüksek tuttu.Kaybetmesindeki en büyük etken de bu oldu.Millet yeni bir işletim sistemi için riske girip o parayı vermek istemedi.Keşke biraz daha uygun fiyatla kendini sağlama alıp satışlarını arttırdıkça bu politikayı gütseydi.

Blackberry pis bes yüzünden birde fiyatı bu markayı ipe götürdü.. Yazık oldu güzelim markaya..

Lumia 920'den Z10'a geçiş yapan biri olarak şunu söyleyeyim wp8 bir müddet sonra kullanıcıyı sıkıyor tek avantajı seri takılmayan bir sistem olması.BB10 kendine has özellikleri olan bir sistem arada takılıyor menü geçişlerinde bazı sorunları var sistemi oturtup adamakıllı bir telefon çıkarırsa tekrardan yükselişe geçecek ayrıca BB10 çok esnek bir sistem wp8'e göre.Bu yılın sonunda A10 diye bir amiral çıkaracak söylentileri var belki bu telefon ile Z10'daki hatalarını ve tasarımı düzeltir ve yükselişe geçebilir.

@03 Tem 2013 00:04 z10 için de aynısını söylüyorlardı gördük. blackberryden adam olmaz. artık kazıklayacak insan bulamazlar.

ya 2000 tl komik bir rakam blackberyy için. 2000 tl ye iphone , xperia z , htc one , s4 almak varken napam ben bunu. fiyatları çook indirirse 500 tl gibi olabilir.

Müşterisine yalan söyleyip sattığı cihazların arkasında durmazsa olacağı bu. Blackberry, Playbook kazığından sonra beni sonsuza dek kaybetti..

tek özelliği sağlam bir e-posta servisi sağlaması olan bu marka geçtiğimiz sene defalarca yaşadığı server sorunundan sonra iş telefonu kullanııcılarının gözünden düştü.

Nokia, Blackberry, Windows Phone, Windows RT için ne yazık ki durumun pek iyi olduğunu söyleyemeyeceğim ama umarım düzelirler. Benimle anlaşsınlar Tanrı vergisi yeteneklerimle onları 1 numara yapayım. Komple tasarımdan, yeni patentlere, yeni konseptlere, ürün stratejilerine, satış stratejilerine, reklam stratejilerine, şirket yapılanma stratejilerine kadar her konuda onları en iyisi yaparım ve dünyada bunların hepsinin tek başına yapabilecek tek insan da zannedersem ki benim. Tanrı beni bunun için yarattı ama ne yazık ki prangalı bir mahkum olarak hayatımı devam ettirmeye çalışıyorum...

Dokunmatikte yazmakta zorlananlar için Blackberry'den başka çok da seçenek yok. Diğer markalarda qwerty klavyeli modeller çok az maalesef. Örneğin Android'te HTC Cha Cha'dan başka alınabilir klavyeli model yok(onunda dahili hafızası 150 MB). Blackberry Z10 ve Q10 ile ilgili hem yerli hemde yabancı sitelerde fiyatlarının yüksekliğinden şikayet eden çok insan var. Bende Q10 almak için fiyatının inmesini bekliyorum. Bu arada, BB10 ile BIS zorunluluğu kalktı arkadaşlar

@Bugun 09:19 Kardesim yorumlari hic dusunmedenmi yazdin?Samsung'un Galaxy Chat'i var Android 4.1.2 Istersen baska hic telefon demeden once bunuda yazsaydin...

blackberry q10 alacaktım bende. geçen ay teknosada 1799 liraydı. ucuzlamasını beklerken 1899 lira oldu. birkaç gün sonrada 1999 lira oldu :(

Nokia, BlackBerry gibi üreticiler bazi seylerin farkina hala varamamis durumdalar. Su anda yalnizca Samsung,LG,Sony, Htc üretim yapmiyor. Bunlar zaten eskidende vardi ama bir cok yerel üretici ortaya cikti ve özellikle Cinli ve Hintli üreticiler kendi pazarlarinda cok büyük satis yüzdelerine ulasti. Bu durumda tek yapabilecekleri kar marjini düsürerek ayakta tutunmaya calismak. 200$'a üretilen telefonu 1000$'a satma günleri bitti. Fiyatlarin 300$ seviyelerine inmesi gerekiyor yoksa sürekli zarar edecekler batana kadar.

arkadaşlar daha blackberry birtelefon daha üretecek ondada s4 inçinde bir telefon daha batmadfı o bir efsanae çünkü

Z10 u çıktığı günden bu yana kullanıyorum. Sıkılmadım, hata vermedi, hızlı, pratik hani şarjı iyi olsa 10 numara bir tlf dicem. Bana göre tek kusuru şarjı. Uygulama ne lazımsa var. Tırı vırı uygulamalar dışında.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir