BlackBerry çalışanlarına büyük şok

Eski parlak günlerini mumla arayan cep devinin en tepesinden, çalışanlarını şoka sokan açıklama!

BlackBerry çalışanlarına kötü haber

BlackBerry'de uzun süredir iyi gitmeyen işlerin, yakın gelecekte düzelmesi beklenmiyor. Yeni CEO olarak şirketin başına geçen John S. Chen, geçen yıl 17 bin olan ve 2013'te 11 bin kişiye düşen çalışan sayısının daha düşeceğinin işaretlerini verdi ve çalışanlarına gönderdiği mektupta seneye herkesin yerinde olmayacağını hatırlattı.  BlackBerry'nin 2014 içinde 4.500 kişiyi işten çıkarması bekleniyor.

İşten ayrılacakları duyurulanlar arasında şirketin iki başkan yardımcısı da yer alıyor. Ancak bu ayrılmaların "zorlamayla" mı olduğu yoksa iki başkan yardımcısının başka iş fırsatlarını değerlendirmek için istifa mı ettikleri henüz bilinmiyor. Fakat şirketten büyük kopmaların yaşandığı da gerçek. Ayrılacaklar arasında pazarlama müdürü, finans müdürü ve operasyonlar müdürü de yer alıyor. Tüm bu ayrılıklar, yeni CEO'nun, şirketteki üst düzey yöneticileri yeni isimlerle değiştirmek istemesi olarak yorumlanıyor.

BlackBerry'nin değeri de hızla düşüyor. Eylül ayında bir yatırım şirketi BlackBerry'yi satın almak için 4.7 milyar dolar teklif etmişken şirketin şu andaki piyasa değeri 3.5 milyar dolara kadar gerilemiş bulunuyor. IDC'nin raporlarına göre, BB 2013'ün üçüncü çeyreğinde, toplam satışlarının neredeyse yarısını kaybetti ve sadece 4.5 milyon telefon satış adedine ulaşabildi. Bu da dünyadaki telefon pazarının sadece yüzde 1.7'si anlamına geliyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

sevgili Apple büyüklüğünü ve yüceliğini göster ve şu blackberry i lütfen satın al. ancak senin elinde bu eski efsane şirketin ürünleri yeniden parlayabilir...

@20 Ara 2013 13:41 Bu nasıl bir insanlık örneğidir ya. Aynaya bak ve biraz utan...

big brothera veritabanına izin vermedi diyemı kara listeyi aldılar acaba? nokaiayi de ayni tezgah kurulmuş diyorlar...

Zorlamasınlar daha fazla zarar etmeden kapatıversinler.

Biri alsin su sirketi ya param olsada ben alsam yeterrr batip duruyor zaten hayir severim blackberry i

Her şeyin bir sonu var ... Blackberry kullanmadım ama ideal bir telefon whatsapp vb küçük uygulamalar yükleniyor onada şükür

Microsoft ile anlaşıp Windows Phone'lu telefon yapsınlar en azından işleri biraz yoluna koyarlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir