BlackBerry CEO'su: Daha ölmedik

Batmanın eşiğindeki cep devinin en tepesindeki isim, yine de iddialı konuşmayı sürdürüyor!

  • Zeynel A. Öztürk
BlackBerry CEO'su: Daha ölmedik

BlackBerry'nin satışları, sektör analistlerinin tahminlerine göre bu sene yüzde 50 gerileyecek ve bunun sonucunda bir zamanların dev cep firmasının pazar payı, yüzde 0.8'in altına düşecek. Açık sözlülüğü ve dürüstlüğüyle tanınan BlackBerry CEO'su John Chen ise son yaptığı açıklamalarda firmasının birçok sorun yaşadığını kabul etti. Ancak Chen, henüz ölmediklerini söyledi.

Re/Code'un raporuna göre BlackBerry CEO'su, Code Conference'taki konuşmasında kendi donanımlarını üretmeye devam edebileceklerini, ancak işi bu kısmına "duygusal olarak bağlı olmadığını" söyledi. CEO'nun bu sözleri, firmanın cihaz üretiminden tamamen çekileceği söylentilerini tekrar gündeme getirebilir.

BlackBerry'nin yaşadığı sorunların önemli bir kısmı, yazılım ekosisteminden kaynaklanıyor. BlackBerry müşterileri, haklı olarak diğer platformlarda buldukları uygulamaları kendi ceplerinde de görmek istiyorlar. Ancak platform için uygulama geliştirenlerin sayısı giderek azalıyor. Chen de açıklamalarında BlackBerry'nin bu alanda artık rakipleriyle rekabet edecek bir konumda olmadığını itiraf ediyor.

BlackBerry 10, Android uygulamalarını bir emulator yoluyla çalıştırabiliyor. Uygulamaların çoğu değiştirilmeden BB10 üzerinde çalışabilse de, BlackBerry Hub gibi özellikleri kullanabilmeleri için geliştiriciler tarafından elden geçirilmeleri gerekiyor.

Chen, firmanın hayatını sürdürecek enerjiye sahip olduğuna hala inanıyor. "Çok fazla sorunumuz var" diyen Chen, "ama ölmedik." diyor. Telefon işinde BlackBerry muhtemelen sorunlar yaşamaya devam edecek, ancak firma kurumsal alandaki uzmanlığını kullanarak tekrar yükselme fırsatı yakalayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

blackberry sen ölmedin zaten satışların öldü , zaten satışlar önemli.

Uygulamaları fazla olsaydı android ve ios alacağıma BB alırdım. Şuan Windows Phone kullanıyorum. WP ve BB gerçekten farklı bi kullanım yaşatıyor.

Uygulamaları fazla olsaydı android ve ios alacağıma BB alırdım. Şuan Windows Phone kullanıyorum. WP ve BB gerçekten farklı bi kullanım yaşatıyor.

Blackberry popüler olduğunda da bu cihazı insanların neden aldığını anlayamamıştım. Dandikten küçük ekranlı bişeydi ve çok pahalıya satılıyordu. Şimdi hala anlayamıyorum o %0.6lık kesim napıyor o geri kalmış dandik telefonla.

@30 May 2014 19:33 Eyyyy teknoloji özürlü cola içip bol bol hamburger yiyen android ve ios zekalı arkadaşım sen zaten kullanma aman o telefon profların telefonu demek ekran küçük heeee....ekran büyük olunca ve uygulama mağazası olunca telefon oluyor vayyy beeeee............senin gibilerden ne çok var bu dünyada asıl batan sensin ama haberin bile yok!!!!!!

yazık oldu...

Ölmüş ama gömeni yok.

Android'e geçmeleri lazım. Yalnız Android'in geliştirilmiş ve güvenli bir sürümü olmalı. Böylece yine en azından iş dünyası ilgi gösterir.

İphone fiyatına telefon çıkartırsan kimse sana bakmaz blackberry

bb kalitedir ölmez

BB10 sistemi harika ama eski sistem yüzünden ön yargı oluştu bir kere

Aslında ciddi ciddi harika bir işletim sistemi yaptılar. Tanıtımını reklamını iyi yapamadıkları gibi bu güzelim işletim sistemini layığı ile taşıyacak bir telefonda piyasaya sürmediler.

Bu fiyatlandırma politikasına devam ederseniz ileride öleceksiniz.

Yav he he.

Blacberry ölmez ölemez neden mi adamlara sadece telefon ureten bir firma olarak bakmayin adamlarin elinde qnx var bunu arastirin once esas patlama qnx sistemli otomobillerde olacak john chen firmadaki enerjiyi bu alanda goruyor qnx arastirin oyle yorum yapin. Qnx mercedes bmw wv yazip aratmaniz yeterli google a

Eskiden blackberry alınca yanında fiyata ayrı olarak 30 TL "hıdıgudu" aktivasyon ücreti alıyordun. Ne oldu ?????????

Sen de yorum yaz