BlackBerry, cep işini yakında bırakabilir!

Bir zamanlar peynir ekmek gibi telefon satan dev şirket, artık telefon üretmeyebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
BlackBerry, cep işini yakında bırakabilir!

Sadece geçtiğimiz çeyrekte 423 milyon dolar zarar eden BlackBerry'nin oldukça zor günler geçirdiği bir gerçek. Peki firmanın batmaktan kurtulmak için ne yapması gerekiyor?

BlackBerry'nin yeni CEO'su John Chen, Çarşamba günü Reuters'a verdiği bir röportajda "cep telefonlarından para kazanamıyorsam, cep telefonu işinde olmayacağım" sözlerini kullandı. Chen, bununla ilgili kararı yakın bir zamanda vermesinin gerekeceğini de ileri sürdü.

BlackBerry'nin kendisini cep telefonu işinden geri çekmesi onu çok fazla etkilemeyebilir. Firma şu an yılda sadece 10 milyon telefon satıyor ve bu, çok yüksek bir rakam değil. 2011'de BlackBerry'nin sattığı telefon sayısı 52.3 milyondu.

Bugün cep pazarında yüzde 2'nin altında payı bulunan BlackBerry, eski gücünü yitirmiş durumda. 2009'da bu oran yüzde 20 idi. Firma, tüketiciye yönelik ürünler üretmeye devam etse bile, "Angry Birds'ün son sürümünü çalışır halde tutmak için artık para harcamayacağız" diyen Chen'in açıklamalarına göre odak noktasını telefondan çok, iş dünyasına özel servislerine kaydırabilir. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

oh be zaten doğru düzgün birşey yapamıyordu birde üstüne diğer firmalara laf atıyordu batması iyi oldu ohhh

BÖYLE KALİTELİ FİRMALAR YAZIK OLUYOR .. İNSANLAR KALİTEDEN ANLAMIYOR

İstedikleri kadar övsünler birisine göre iyi olabilir bu blackberry ancak çoğu kimse için gereksiz bir telefon Sony, Nokia, Apple Samsung Lg gibi firmaların olduğu pazarda. Aldıkları karar yerinde olmuş.

Sacma sapan isletim sistemi var ve bence bu nedenle tercih edilmiyor

batmaktan kurtulmak için saf Android

batmaktan kurtulmak için saf Android

sonunda düşünme yetisi olan bir ceo bulmuşlar

hayatlarında hiç blackkberry kullanmamış cahiller nasılda kendilerini belli ediyor. siz ister android deyin ister ios hepsini kullanmış biri olarak söylüyorum blackberry os kadar kullanışlı bir Os yok. android desen feci çöp kodlarla dolu. ios desen dayatmaların ürünü. android kullananlara sorayım bakalım piyasadaki en iyi telefonu bile olsa takılmalar donmalar zaman zaman kitlenmeler mutlaka başlarına gelir. Benim gelmiyor diyenler ya yalan söyler yada telefonu sadece alo demek için kullanıyordur. İos desen hiçbir kişiselleştirme yok ( hemen hemen ) sonra apple kullanıcılara "telefon böyle kullanılır alın size" dermiş gibi bir halleri var sanki beyinsizlere satıyorlar sadece telefonu. sonra bi resim atmak için 40 takla at yada bluetooth dan bir şey göndereme diğer sistemlere. daha neler neler. gerçi ios kullananların bi araştırmaya göre %60 i sadece alo demek msj atmak vb temel şeyler için kullandığını biliyorum. bir telefonun amacı nedir? bizim millet tutturmuş oyun oyun diye. kardeşim illa oyun oynamak istiyorsan git adam gibi ps xbox yada pc oyna canavar gibi. ama yok illa b.kunu çıkaracaklar. gösterişten öteye gidemeyecek bu aklı kıt insanlar.

telefon piyasasında sermayedar gibi yorum yapıyorsunuz arkadaşlar.( Yerli )olsanız anlayacağız :)

Eski Bold 9780 kullanıcısı yeni BBZ10 kullanıcısı daha önce aylarca İphone ve yaklaşık bir sene üst model xperia kullanmış bir sony hayranı olarak şunu söyleyebilirim.Bold 9780 kendi içerisinde hızlı internet bazında yavaştı olur olmaz donmaları çıldırtıyordu.Android'in donmalarına laf dahi söylemiyorum.Ancak BB10 işletim sistemi gerçekten muazzam ve oldukça pratik bir işletim sistemi.Z10 malzeme kalitesi olarak da tip olarak da işletim sistemi olarak da oldukça stabil ve kararlı bir sistem.Firmanın en büyük yanlışı bu cihazı çıkış tarihinden iki sene evvel yapmamasıdır.Şuan insanların ön yargılarını kırmak gerçekten zor ve ben de zor karar vererek aldım Z10'u .Ancak gerçekten harika ve özel bir telefon.Dediğim gibi keşke öncede yapsaydınız bu sistemi

Bir iphone kullanıcısı olarak BlackBerry z10 aldım ve hiç pişman değilim bbz10 bence ios tan daha kullanışlı ve pratiktir.

Bız kullanıcılarına sorun. Ne cekıyoruz pıyasa kalabalıktan kurtulur ıste

Satmamasının sebebi ekstra kazık fiyatları bence. Z10 1100 1300 civarı bir fiyatla gelseydi şimdi herkes Z10'u konuşuyordu. Piyasada hiç bilinmeyen bir sisteme sahip telefonu 2150 liradan pazara sokmaya çalışmak saçma zaten.

Son olarak bir şans vermek istedim fakat şunu gördüm. maalesef mal günümüzde gerekli olan birçok programı blackberry 10 desteklemiyor ve bununla birlikte işlemci gücünü halen arttırma yolunda gitmiyor. google facebook twitter instagram ve daha birçok programı halen desteklemekte zorlanıyor ve benim için bitmiştir

Sen de yorum yaz