BlackBerry Classic için yolun sonu...

...Ve bir akıllı telefon efsanesine daha veda ediyoruz: İşte bir dönemin büyük cep devi BlackBerry'den gelen veda haberi...

  • Levent Öztürk
BlackBerry Classic için yolun sonu...

BlackBerry, "tam klavye ve kare ekran" tasarımından vazgeçtiğini, BlackBerry Classic modelinin üretimini durdurduğunu açıkladı.

BlackBerry GM for Devices ve COO'su Ralph Pini, portfolyolarını yenilemek ve ilerletmek amacı ile akıllı telefon serilerini değiştirdiklerini söyledi. Ayrıca Pini, Classic modelinin ortalama ömrünün çok üzerine çıktığını da belirtmekte.

Güvenliği ve tam fiziksel klavyesi ile tanınan BlackBerry Classic, işletmeler ve hükümet alanlarında oldukça popülerdi. Ancak BlackBerry OS'un market payının yüzde 0.5'e kadar gerilemesi sebebiyle firma, telefon üretimi sektöründe kalabilmek için bazı değişiklikler yapmak zorundaydı.

Classic modelinden vazgeçmek, BlackBerry için geri dönüşü olmayan bir adım olarak düşünülebilir çünkü ABD hükümeti, BlackBerry'nin bu kararına karşılık neredeyse anında yaptığı açıklama ile telefona verdiği desteği durdurduğunu duyurdu. Bu da telefonun sahip olduğu pazar pozisyonunun büyük bir kısmını ortadan kaldırmış durumda.

BlackBerry'nin yeni sunacağı daha "modern" modellerin firmayı kurtarıp kurtarmayacağı henüz belli değil. Ancak bu finansal yıl içerisinde yapılacak olan akıllı telefon satışları, firmanın geleceğini belirleyecek sayıları ortaya koyacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Servis - satış ağı yaygın değil, amiral gemileri üzerinde yapboz gibi oynuyor (ikinci bir model üzerine android koyacağına amiral gemisini androidli yaptı), fiyatları aşırı pahalı. Eh kendi kuyusunu kazmak böyle olsa gerek.

1- fiyatı aşırı pahalı 2- tasarımları genele hitap etmiyor 3- reklam yapmıyor 4- insanlar iş telefonu olarak görüyor 5- en önemlisi 2010'larda BB telefon aldığınızda ayrıca 20-30 TL BB internet aktivasyon ücreti (resmi adını bilmiyorum) ödüy. Şimdi de ek ücret alsınlar bakalım!

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost