BlackBerry'den klavyeli "phablet"!

Her fırsatta "biz daha ölmedik" diyen BlackBerry, herkesi şaşırtan 2 yeni telefonla yine sahnede

BlackBerry'den klavyeli "phablet"!

Blacberry CEO'su John Chen, firmanın yıllık gelirler toplantısında fiziksel klavyeye sahip iki telefonunu tanıttı.

BlackBerry, iPhone ve Android'li cepler piyasaya sürüldüğünden bu yana çeşitli zorluklar yaşıyor. Ancak firmanın yeni CEO'su John Chen, 2000'lerde firmayı şahlandıran fiziksel klavyeli telefonlara hala ihtiyaç olduğuna inanıyor. CEO'nun toplantıda gösterdiği telefonlar, daha önce sızıntılarda da görünen Classic ve Passport oldu. Böylece iki telefon, CEO tarafından doğrulanmış oldu.

BlackBerry'nin sıkıntıları hakkında açık konuşmasıyla tanınan Chen, firmanın geçmişte aldığı bazı kararları eleştirdi. Ancak Chen, BlackBerry'nin akıllı cep piyasasına geri dönüp, bu alanda tekrar güçlenebileceği konusunda inançlı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Helal len adamlar çalışıyor fiyatı performansına göre iyi olsa bari

Blackberry'nin sorunu, klavyesi ürünleri vs. değil. İşletim sistemi. İsterseniz telefonu düşüncelerinizle yönetin, isterseniz telefona süper bilgisayar bileşenleri yerleştirin. O işletim sistemini düzeltmedikçe hiçbir işe yaramayacak.

sonra bb niye battı niye az satış yakaladı tamam bb ye öz phablet yapın da bi artısı olsun

Su igrec tasarimlari bi kanara biraksinlar adam akkilli android e gecsinler tamam gurur yapiyorlar ama gururla bi isler yurumez profesyonel dusunmeleri ortada bi android var ve almis basini yurumus. Soyle guzel s805 li 3 gb ramli duzgun tasarimli ve tabiki android 4.4.3 lu blackberry i almamak için bi sebep goremiyorum.

Blackberry kurumsal cep telefonu üretmenin derdinde. İlk öncelik güvenlik oldukça işletim sistemlerini kendileri üretmek zorunda. WP ile Android ile falan yola devam edemezler. BB OS üzerinde çalışan bir sürü kurumsal yazılım var. Firmaların bu yazılımları diğer platformlara taşıması ciddi sıkıntı ve maddi külfet getirir. Şu Android 'e geçsinler klişesini bırakın bir yana artık. BB müşterisinin ihtiyaçları Android tarafından karşılanamaz. BB 'den kopan kurumsal müşteriler Iphone 'a geçiş yapıyorlar ki Iphone bile firmaların istediği standartları henüz sağlayabilmiş değil. BIS benzeri bir yapı kuramadılar henüz.

Hayırlısı be gülüm

hala fiziksel klavyeli cihaz çıkartıyorlar anlam veremiyorum

@21 Haz 2014 01:36 Bizde senin gibiler bu dünyada nasıl var olmuş ve nefes alıyor anlam veremiyoruz çokkk'''ironik'''

Işletim sistemi Tek sorun işletim sisteminin bazı eksikleri ve uygulama kıtlığı. Var olan uygulamalar da çok dandik. Z10 var elimde. Şahane telefon ama bi uygulama yok içinde. Arayüz falan süpeer. Kalite iyi. Ama adam akıllı bir uygulama yok mağazasında

Işletim sistemi Tek sorun işletim sisteminin bazı eksikleri ve uygulama kıtlığı. Var olan uygulamalar da çok dandik. Z10 var elimde. Şahane telefon ama bi uygulama yok içinde. Arayüz falan süpeer. Kalite iyi. Ama adam akıllı bir uygulama yok mağazasında

çok sağlam, çok stabil ve oldukça gelişmiş bir işletim sistemi var. ancak tasarımı ve kullanışlılığı yok.

İşletim sistemi hakkında bilgi sahibi olmadan rastgele yorum yapmayın. Gidin QNX nedir araştırın önce. Uygulama sıkıntısı var diyen var ama markette hangi uygulama eksik? Normal bir kullanıcının ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayan bir marketi var. Hiç insanları yanlış yönlendirmeyin. Ben BlackBerry z30 kullanmaktayım ve her ihtiyacımı karşılıyor. Donanım olarak belkide Android e göre orta sınıf gücünde ama performansı Android le kıyaslanmaz bile. En ufak kasma yok kaldı ki uygulama olarak Android uygulamalarının da büyük bir kısmını çalıştırabilirsiniz.

Uygulama sıkıntısı çekenler cahildir

Son fotoğrafta "işte bu telefonlar elimizde patlayacak" der gibi.

Son fotoğrafta "işte bu telefonlar elimizde patlayacak" der gibi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir