BlackBerry efsanesi cep geri dönüyor!

İşleri bir türlü toparlayamayan cep devi, son çare olarak bu eski telefonunu yeniden üretecek!

  • Cem Şancı
BlackBerry efsanesi cep geri dönüyor!

BlackBerry, içine düştüğü çöküşten kurtulmak için, bir zamanlar çok satan BlackBerry Bold modelini geri getirmeye hazırlanıyor. Halihazırda dokunmatik ekranlı Blackberry 10 modeliyle ve 10. nesil işletim sistemiyle kullanıcılarının karşısına çıkan BlackBerry, bir türlü istediği başarıyı yakalayamayınca, 7. nesil OS ile birlikte gelen BlackBerry Bold modeline geri dönmeyi planlıyor.

Bold modelini yeniden üretim hattına almayı düşünen BlackBerry, böylece zaferlerle dolu eski günleri geri getirmeyi umuyor. Fiziksel klavyeye sahip olan BlackBerry Bold'un yeniden büyük ilgi görüp görmeyeceğini ise şimdiden kestirmek imkansız ancak şunu da unutmamak gerekiyor; BlackBerry'nin rakipleri karşısına kan kaybetmesinin asıl nedeni, dokunmatik ekranlı telefonlar üretmemek konusundaki ısrarı idi. Bu hatasını kabullenip BlackBerry 10'u ürettiğinde ise mevcut kullanıcılarının çoğunu Apple ve Samsung'a kaptırmıştı.

BlackBerry'inin bir diğer planı da, ayrı bir şirket olarak yoluna devam eden BlackBerry Messenger (BBM) servisinin mobil cihazların yanında masa üstü sistemlerde de çalışması. Bunun için de hazırlık yapan şirket Windows, OS X ve kesinleşmese de Linux sürümlerini da yayınlayacak. Fakat yayın tarihi belli değil.

BlackBerry 2013 yılı için 423 milyon dolar zarar açıklayarak, kötü gidişatını resmen tescillemişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

blackberry hayal kuruyor , artık blackberry devri sona ermiştir , blackberry bold un tutma sebebi o zaanlar düzgün telefonların olmamasıydı şimdi , şimdi iphone , galaxy serisi , nexus serisi , lumia serisi , xperia serisi , htc , general mobil vb.. markalar var blackberry telefonlara değil öncelikle mağazasına baksın sonra telefonu düşünsün zaten mağazaya bakınca hatasını anlar :)

@01 Nis 2014 14:40 Blackberry'nin o zamanlar satmasının sebebi nsa'in onu dinleyemiyor olmasıydı. Taa ki boş boğazlık yapıp birileri ayyuka çıkarana kadar...

keşke nokia da 3310 u tekrar çıkarsa

@01 Nis 2014 14:46 aynen symbian işletim sistemini kullanacak (efsane) , özelleri geliştirilmiş , dokunmatik ve tuşlu , snake oyunu aynı oynancak ama grafikleri güzel , telefon yine çok sağlam olacak o zaman nokia 3310 android , ios ve sp8'den daha çok tutar tabi nokia stmibanın mağazasını geliştirirse :)

@01 Nis 2014 14:46 Daha kotulerini cikarmisken onu ne yapacak?

@01 Nis 2014 14:46 çıkardı ya hata 41 megapiksel kamera da koymuş

@01 Nis 2014 14:46 çıkarttı zaten :D

@01 Nis 2014 14:46 1Nisan için çıkarttı...

Blackberry Android telefon üretsin. Tek kurtulus yolu bu...

Black berry de kendi işletim sisteminden vazgeçerse olur...

Bb 10 işletim sistemi gayet güzel ve akıcıdır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost