Blackberry efsanesi geri dönebilecek mi?

Son yıllarda zor zamanlar geçiren bir dönemin cep devi, bomba gibi bir dönüşün peşinde...

  • Ertuğrul Süngü
Blackberry efsanesi geri dönebilecek mi?
CEO Heins, şimdilik güven veriyor

Bir dönem cep telefonu piyasasında büyük oyunculardan olan RIM, son yıllarda zor zamanlar geçiriyor. Firmaya çok yakın bir kaynaktan sızan habere göreyse, yeni jenerasyon BlackBerry 10 işletim sistemi, harika yeniliklerle karşımıza çıkacak ve bu durumu değiştirmeye çalışacak.

BB10 işletim sistemi için bir çıkış tarihi bile çoktan verildi: 30 Ocak. Uzun süredir sessiz kalan RIM, pazar payının artık çok küçük bir kısmını elinde tutuyor. Çokça eleştirilen eski CEO'lar, Jim Balsillie ve Mike Lazaridis ise ancak bu yıl konumlarını terk ettiler. Firmanın başına geçen yeni CEO Thorsten Heins ise, birçoklarının yapamayacağı bir işe baş koydu ve yok olmaya yüz tutmuş bir firmayı canlandırmaya çalıştı.

New York Times'a yakın zamanda verdiği röportajda; "İşlerin daha kötüye gideceğini zannetmiyorum" diyen Heins, bolca BB10 hakkında konuştu. En çok üzerinde durduğu konu ise yeni işletim sisteminin, birçok farklı programdan gelen mesajlara cevap verme opsiyonu oldu. Facebook, LinkedIn ve Twitter gibi uygulamaların mesajlarını tek bir potada toplayacaklarına değinen CEO, sonuç olarak hiçbir uygulamayı açmak zorunda kalmadan, istediğimiz platforma, istediğimiz gibi mesaj gönderebileceğimizi iddia etti.

RIM cephesinde büyük bir değişim olduğu su götürmez bir gerçek ama yeni CEO Heins ve BB10'nun gerçekten neler yapabileceğini görmeden de bir şey söylemek doğru olmayacaktır...

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

bence öldü bile kimsenin konuştuğu yok.

blackbery bence android dünyasına katılmalı nokia gibi inat etmemeli. ama bu pazarda artık çok fena rekabet var full hd ekranlar, 4 çekirdekli krait işlemciler, 2gb ramlar, adreno 320li grafik performanslı mobil grafik işlemciler full hd video çekenler, bunun üzerine bir de yüzbinlerin üzerinde uygulamaya sahip marketler, bunlar yetmiyor bunun üzerine malzeme kalitesi uzun pil ömrü de eklenince artık rekabet sadece fiyata kalıyor. iyi düşün blackbery karşındaki rakipler boş değil , saf yazılım üzerine yoğunlaşmak bence gereksiz sonuçta blackbery işletim sistemini sadece kendin kullanacaksın bence bir an önce vakit kaybetme android dünyasına terfi et bu saydığımız özellikleri kullan bir de uçuk bir fiyat anlayışıyla girmessen o zaman eski günlerine dönersin. bu saydığım özellikler artık bilgisayarlara kafa tutar, tabletlere bile savaş açmış türden.. bence boşa zaman öldürme !!!

tasarımda gerçekten çok başarılı ama yazılımda gerçekten çağ dışı ve yavaş kaldığı bir gerçek (bu yorumu uzun süre bb kullanıp sonra android kullanmaya başlayan birisi olarak yazıyorum)

Bütün Blackberryciler çil yavrusu gibi dağıldı. Hep dedim iş adamı değilseniz o telefon işinize yaramaz hele bu çağda hiç yaramaz. Akıl var mantık var. Uygulama yok, tasarım kötü. Sadece BBM varmış. Apple'da iMessage var. BBM buhar olup uçtu şimdi. Mac'lerle mesajlaşma. Apple varken, 40 fırın ekmek yemesi gerek.

Bence Samsung ve Htc ve Aplle hariç hepisi bitmiştir....

Android de neymiş ya ? bomba gibi geliyor bomba .. BB10 u herkes kullanmaya başlayacak , paralarınızı hazırlayın ;)

tek bir pota olayı şu an samsung lu androidlerin hepsinde var social hub olarak.. buraya yazıyorum "tutmaz"

Bence şunu yapmalı;senin uzmanlık alanın kriptolu mesaj hizmeti sunmak ''''DÜNYANIN EN GÜVENLİ E POSTASI'''bunu kendi yazlımını terkedip.android üzerinde çalışır şekilde uygularsan.bide üstüne şöyle sağlam bir tasarım ve güçlü fiyatı uygun cihazla geri dönersen niye olmasın...

bu devirde blackberry telefon almak cesaret ister hatta iyi fiyata bulunsa bile 2 kere düşünmeli çünkü satarken yarı fiyatına belki daha düşük fiyata satabilme riski var. şuanda piyasasını koruyan telefonlar samsung sony ve nokia. apple ürünleri hala türk piyasasında dolaşmıyorlar.

biackberryy 9900 kullanıyorum aldıgım güne lanet olsun nokta

Apple fanboyları her şeye maydanoz olmasa Blackberry çok daha iyi satış yapardı alacak potansiyel müşterileri korkutup Apple denen kurtlu elmanın tekno tuğlasını aldırtmaya çalışıyorlar...

çırpındıkça boğulacak android e geçse de rahatlasa bari zavallım

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play