BlackBerry'den ilginç bir çıkış!

iOS ve Android'in gerisinde kalan BlackBerry, kendi platformu için uygulama yapmayanlara "salladı"!

  • Zeynel A. Öztürk
BlackBerry'den "internet tarafsızlığı" suçlaması!

İnternet tarafsızlığı tartışmalarına BlackBerry de katıldı. Firmanın CEO'su John Chen'in bir blog gönderisinde yazdığına göre Apple ve Netflix, internet tarafsızlığı prensiplerini çiğniyorlar. Bunun nedeni ise iMessage ve Netflix'i BlackBerry'ye getirmemiş olması.

Chen, BlackBerry'nin BBM'yi iPhone kullanıcılarına sunduğunu, ancak Apple'ın kendi kullanıcılarına BBM'yi indirme şansı vermediğini söylüyor. Benzer biçimde Chen, BlackBerry veya Android kullanıcılarının Apple'ın iMessage uygulamasından faydalanamadığını vurguluyor. Chen'e göre Netflix de akış hizmetini BlackBerry platformuna getirmeyerek ayrımcılık yapıyor.

Birçok uygulama üreticisinin benzer biçimde sadece Android ve iPhone'a hizmet sunması, Chen'e göre Android ve iPhone kullanıcılarının çok daha fazla içeriğe ve uygulamaya ulaşabildiği, iki katmanlı bir genişbant ekosistemi ortaya çıkardı. Chen'e göre "gerçekten özgür, açık, ayrımcılık yapmayan bir internet" için tarafsızlığın uygulama ve içerik katmanında sağlanması gerekiyor.

Chen'in söylediklerinin internet tarafsızlığıyla olup olmadığı konusu bir yana, geliştiricilerin her platform için uygulama geliştirmesi hiç de kolay bir iş değil. Sadece tek bir platform için uygulama geliştirmek bile zaman alıcı, pahalı bir süreç. Uygulamaların çoğunun sadece iOS ve Android'de olmasının nedeni de bu. Dolayısıyla Chen'in haklı olduğu noktalar olsa bile, BlackBerry'nin uygulama geliştiricilerinin ilgisini çekebilmek için muhtemelen başka yollar denemesi gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Sağ sola laf atacağına fiyat politikasını gözden geçirsin Blackberry

BBM altın günlerinde başka platformlar için çıkmıştı da sanki. Marka değeri artık yerin dibine girdiği için app çıkartıp ukala ukala konuşuyolar.

Black berry bence kötü ve saçma. En iyileri ios android ve Windows Phone başka işletim sistemine gerek yok gerisi hikaye.

internet paketini kullanmmak için bile bes abonesi olmak lazımdı bbm den mesaj yazmak için bile hey gidi hey :)

Adamın platformunda uygulama yok diye sataşıyor. Ki haklı insanlar blackberyde uygulama yok diye satın almıyolar. En azından faktorlerden biri bu. Windows Phone da satıyo yinede uygulama geliştirmiyolar. Adam neyapsın olmuyo işte. Geliştiriciler at gözlüklerini takmışlar sadece ios ve android.

@24 Oca 2015 21:50 yalnız bb10 platformunda android apk dosyaları kullanılabiliyor

lg nin de webos una samsung un tizenine nokia nın da symbian ına gelmemiş onları ne yapalım sevgili böğürtlencik?

BB ve Nokia fiziksel tuşlu telefonlarda ki kral iken kimse Samsung'un nede LG'nin yüzüne bakmazdı. Samsung ve LG şuan neden vazgeçilmezler arasında önce onun bir muhasebesini yapsın BB... yaptıkları çok basit Lunix tabanlı android işletim sistemine sahip telefonlar yaptılar. Playbook için BB10 betasını geliştiriciler için yayınladılar sonrada BB10 PB'ye uyumsuz olduğunu söyleyip vazgeçtiler 1 senelik PB'yi çöpe attılar. Chen bu kafa ile daha çok geliştiricilere sataşır'da suçu başkasından önce kendisinde arasın...

Chen aklını başına topla gelirsem Cheneni dağıtırım

Yuklenen apk aynı verimi veriyomu ?

Daha önce yazmıştım. Blackberry önce fahiş fiyfiyat politikasını ddeğiştirmelidir. Sonrasında ise yazılımcı arkadaşlara teşvik için iyi bir maddi olanak sunmalıdır. Örneğin bir yazılımcıya 5 - 50 bin dolar arası fiyat önermiş olsalar bugün onlarında marketinde bir sürü uygulama olurdu. Herşeyi başkasından beklemek en büyük hata oldu rim için.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play