BlackBerry'yi Q10 da kurtaramadı!

Eski günlerine dönmek için yeni modellere güvenen cep devi, bu telefonuyla yine üzüldü!

  • Ercan Uğurlu
BlackBerry'yi Q10 da kurtaramadı!

Son dönemde işleri hiç yolunda gitmeyen BlackBerry'nin, geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberi hatırlayacak olursanız yetkililer tarafından tamamen satılması bile seçenekler arasında. BlackBerry'nin tüm umutlarını bağladığı BlackBerry 10 işletim sisteminin beklenen sonucu vermemesi ve yine büyük beklenti içine girdiği Z10 modelinin hayal kırıklığı yaratması şirketi her gün eritmeye devam ediyor. Son gelen haber ise BlackBerry'nin QWERTY klavyeli modeli Q10 hakkında.

Şirketin, BlackBerry 10 işletim sistemi ve Z10 ile darbe üstüne darbe yemesi sonucu rotayı yeniden QWERTY klavyeli modele çeviren BlackBerry yetkilileri, bir kez daha tam anlamıyla hüsrana boğulmuş gibi görünüyor. Zira Wall Street Journal tarafından hazırlanan bir rapora göre Q10 satışları beklenenin çok çok altında. Gerek ABD gerek Kanada satış kanalları üzerinden gelen haberler de bu raporu doğrular nitelikte. BlackBerry tarafında ise tam bir sessizlik hakim; şirket şu ana dek konuyla ilgili bir açıklama yapmadı, ancak durumun hiç iyiye gitmediği açık bir şekilde ortada. Bakalım BlackBerry yetkilileri, gelecek günlerde şirketi kurtarmak için ne gibi hamleler yapacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

fahiş fiyattan satarsanız tabi tutmaz...

çok mu zor adam gibi bi telefon ypamak eline yüzüne bulaştırdın şimdide bütün bedenine bulaştırıyosun rezaletini

@03 Eyl 2013 19:47 mükemmel telefon yaptılar ama çok pahalı satınca tutmadı...

@grezimonk ne mükemmelmi yuh be hadi samsung desen anlarım htc desen anlarım apple desen anlarım hepsinin kenine göre bir şeyi var ama blackberrynin hiç bir şeyi yok

windows phone yada android yapsaydın satardın. iki işletim sistemininde kendine göre hayranları var.

Başka işletim sistemi ve adam gibi Bi donanım koymaları lazım

Blackberinin de sonu Nokianınkıymış gibi gözküyor

Apple fanboyları konuya bekleniyor.

takoz telefonlar yaparsan olacağı bu.

Haber çok doğru değil aslında , BB Z10'u çıkardığında Q10 DA bir çok ülkede release oldu , yani o tutmadı bunu yapalım denmesi gibi bi durum yok. Ayrıca BB10 bana göre gayet başarılı bir işletim sistemi.

Nokia yi adim adim izlemek diye buna denir iste symbian gibi eskide kalan bir isletim sistemi olacaklar. Yenilige ayak uydurmayan tukenmeye mahkum ne yazik ki.

Batarsa çok üzülürüm çok kaliteli ürünleri vardı, son dönemdeki sıçramaya da bb10 gibi güzel bir yazılım z10 gibi güzel bir donanımla cevap vermişti. Nokia gibi bunun gibi döneminin liderlerini delikanlı çağında yaşayanlar biraz sempati duyuyor bence bu markalara. Eski Ceosunun ve kurucusunun Türk kökenli olmasını ekleyince insan istemiyor batmasını.

ben olsam turkiyeye telefinlari yapis fiyatndan koyar satarim en azndan zararimi kurtaririm

bence Windows phone a kendi patentleri ile destek vermeli, mail ve Office sistemleri iş amaçlı kullanıcıların daha fazla dikkatini çekecektir.

Hala Nokia battı diyenler var çok yazık artık Nokia Microsoft bünyesinde bir şirket oldu ve bence asıl yükselişi şimdi başladı. MS biraz eski kafadır ama sistemini bir oturttu mu milyonlarca satar Windows 98 ve XP gibi gerçekler var sonuçta. Ha BB ne olur bakacağız benim kanım hiç ısınmamıştı zaten bunlara tuşlu telefonla internette gezinmek aptalca geliyor bana Sony Ericsson K510i tekefonumu hatırlatıyor. Mk

Microsoft bunlarida alsın kurtarsın

bb de bence tizen çalışmalarına başlasın

Yazık dandroid fanları windowsun yükselişini hala kabullenemiyorlar. Nokia yı blackberry ile karşılaştırıyorlar. Oysa windows öyle sağlam geliyor ki çok değil 2-3 seneye dandroid in yerinde windows olacak. Çünkü ivmelenme bir başladı mı artarak devam ediyor (bkz. Dandroidin yükselişi). Ama windows bir yükseldimi kolay kolay kimse indiremez. Pc sektöründe biliyorsunuz yıllardır mac ve linux fanları windows u kötülerler fakat pazar payı %95 in altına düşmez. Çünkü tüm dünyada geçerli ve uyumlu olan bir sistemdir. Zaten microsoft da buradan hareketle aynı işletim sistemini pc-tablet-telefona entegre etti. Ve bunların birbiriyle uyumu ve de elbette müthiş hızlı-basit-sade olması sebebiyle windows geleceğin tek sistemi olacaktır. Aynı pc sektöründe olduğu gibi. Diğerleri %10 civarında kalacaktır. Yeni haswell işlemciler sayesinde ipad inceliğinde windows lu hibrit tablet-pc ler çıktığında (tahminen bir yıl içinde) rüzgar yön değiştirecektir. Bunun olması artık sadece bir zaman meselesi.

SAÇMA ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİNE YENİLEN GÜZELİM FİRMA ... YAZIK

22:21 Ula değişik o durumda yükselen nokia değil microsoft olur, adını bile bilmez gelecek nesil nokianın. Nokia artık bitmiştir.

@04 Eyl 2013 10:01 Kendi işletim sistemlerini geliştirir kullanımı kolay hale getirip güzel ve pratik çözümler bulursa, Nokia, Lumia döneminden daha çok satar.

işletim sistemi kullanıcının istediği gibi rahat bir kullanım sunmuyor

Bu sitede BB haberleri sadece battı çöktü vs diye yapılıyor başka türlü bb haberi yaptığını görmedim chip sitesinin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play