BlackBerry'nin gidişatı iyi ama yeterli değil

BlackBerry'nin Android'li cebi Priv'den iyi sinyaller geliyor. Peki bu, şirketi kurtarmaya yeter mi?

  • Onur Seven
BlackBerry'nin gidişatı iyi ama yeterli değil

Kanadalı teknoloji devi BlackBerry'nin Android işletim sistemine sahip yeni telefonu Priv, şirketin kazançlarının artmasına katkı sağladı ancak bu dalgalanma, henüz BlackBerry'yi ayakta tutmak için yeterli olacak gibi görünmüyor.

Satışa sunulmasının üzerinden sadece birkaç hafta geçmesine rağmen BlackBerry Priv iyi bir başlangıç yapmış gibi görünüyor. Cuma günü açıklanan üç aylık kazanç raporu, şirketin iyi bir gidişatta olduğunun ilk ipuçlarını sundu.

BlackBerry CEO'su John Chen, satışların ilk 30 gününün çok olumlu geçtiğini söylerken, BlackBerry'nin çekirdek hedef kitlesi olan devlet kurumları ve büyük kurumsal müşterilerin hala ürün planlarına yoğun ilgi gösterdiklerini belirtti. Chen, güvenlik ve gizlilik odaklı Priv'in doğrudan bu hedef kitleye hitap ettiğini ifade ediyor.

BlackBerry Priv'in henüz satış rakamları açıklanmış değil. Bunun arkasında da henüz bir aylık satışların genel cihaz satışları üzerinde büyük bir etkisinin olmaması yatıyor. Kasım ayıyla birlikte Priv, ABD'de bir taşıyıcı ile sadece dört pazarda mevcut durumdaydı. Cihaz, Şubat ayıyla birlikte 31 pazarda satışa sunulmaya başlanacak.

Kendi yazılım işindeki güçlü satışları sayesinde BlackBerry, 557 milyon dolar gelir, hisse başına 3 cent kayıpla kazanç ve gelir beklentilerinin üzerine çıkmayı başardı. Yahoo Finance analistleri, şirketin 490 milyon dolar gelir ve hissse başına 14 cent kayıp yaşamasını bekliyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

O kadar pahalı yaparsan tabi öyle olur.

Blackberry os 10 ile çalışan tüm cihazlarına (Q10, Q5, Z100, Z30) da android romlar yayınlasa ileriye dönük ciddi bir adım atmış olur...

@24 Aralık 2015 21:19 Mantıklı ama önlerindeki kriz için güçlerini harcayacaklardır. Yazılım departmanına ekstra yük yükleyeceklerini sanmıyorum..

Blackberry'nin gizliliğe ve güvenliğe verdiği önemi herkes idrak etmiş değil. blackberry biraz radikal karar alarak android tabanlı privi üretti ve nokta atışı bir karar oldu ilerisi için BB 10 os ile ciddi bir yere gelir söz konusu android tabanlı üretti diye yıllardır emek harcadığı kendi işletim sistemini çöpe atmaz ki atarsa kalbine sıkmış olur .. bir blackberry kullanıcı olarak bu düşünüyorum

@24 Aralık 2015 22:02 Bence de. İşi bilmeyenlere 1-2 istedikleri özellikleri olan(büyük selfie kamerası gibi ergenlere özel vs.)telefon satıp paralarını almalı ama kendi işletim sistemi olan telefonlarını amiral gemileri yapmalı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost