Blog ve RSS: İnternetin yükselen değerleri

Yakından ilişkili olan bu iki kavram, son 10 yıldır internetin kullanılış şeklini değiştiriyor.

RSS'in kullanıcılara sunduğu avantajlar

RSS'in kullanıcılara sunduğu avantajlar

Diyelim ki internet üzerinde ilginizi çeken 10-20; belki de 100 kaynağa ulaştınız. Özellikle blog'ların yaygınlaşma hızını düşündüğümüzde, bu hiç de imkansız görünmüyor. Normalde internette gezindiğiniz şekilde bu sitelerde gezinerek teker teker sizi ilgilendiren başlıklara tıklamak, pek de kolay bir iş olmayacak; her şeyden önce çok fazla zamanınızı alacaktır. Buna ek olarak, ilginizi çeken kaynaklarla bir tür abonelik bağı kurduğunuzu ve bu kaynaklar her güncellendiklerinde, yeni içeriğe ilişkin başlıkların tek bir klasör içinde sizin için toplandığını düşünün. İşte RSS'in yaptığı da tam olarak bu.

Peki ama haber kaynaklarımızı takip etmek için neden eskiden olduğu gibi e-posta teknolojisini kullanmayı sürdürmeyelim? İsterseniz buna bir örnekle cevap verelim. İnternet üzerinde bir gazete aboneliğimiz bulunduğunu varsayalım ve her sabah bu gazeteden o günün başlıklarını içeren e-postalar aldığımızı... Yaşayanlarımız bilirler; bir süre sonra posta kutumuz, emlak ilanlarından pornografiye kadar tam bir mesaj yığınağına dönüşecektir. Her gün yeni bir virüsün ortaya çıktığı da düşünülecek olduğunda, bunun bilgisayarlarımız için pek de güvenli olmayacağı ortada.

Oysa RSS için durum oldukça farklı: Aggregator yazılımlarının ulaştığı içerik bildirimlerinin virüs içerme ihtimalleri yok denecek kadar düşük. Üstelik reklam duyuruları gibi posta kutunuzu çöplüğe çeviren yüzlerce hedefsiz e-postadan da muafsınız. Gelen başlıkların tamamıyla sizi ilgilendirdiğinden eminsiniz; çünkü onlara siz abone oldunuz. Yalnızca başlıklara göz gezdirebilir, içeriğin tamamını okuyabilir, sitenin kendisini ziyaret edebilir veya bu bildirimleri, sonra okumak üzere bir kenara kaldırabilirsiniz. Tek kelimeyle muhteşem; öyle değil mi?

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir