Blogspot, HTTPS'yi varsayılan hale getirdi!

Google'ın HTTP'de kalan bir hizmeti daha şifreli HTTPS bağlantısını varsayılan hale getirdi!

  • Zeynel A. Öztürk
Blogspot, HTTPS'yi varsayılan hale getirdi!

Google, Blogspot sayfalarını varsayılan olarak HTTPS üzerinden sunmaya başladı. Ünlü blog hizmetinin tüm sayfaları, artık güvenli, şifreli bağlantı üzerinden sağlanıyor.

Google, web üzerindeki verilerinizin yol üstünde okunmaması ve modifiye edilmemesi için şifrelemeye önem veriyor. Blogspot ilk olarak Eylül'de HTTPS üzerinden sunulmaya başlanmıştı, ancak sadece isteyenler bu işlevden faydalanıyordu. Dileyen site yöneticileri, şifreli trafiği etkinleştirerek tüm ziyaretçilerin sitenin HTTPS sürümünü ziyaret etmesini sağlayabiliyordu.

Google'dan güvenlik yazılımı mühendisi Milanda Perera'nın konu hakkındaki açıklaması şöyle oldu: "HTTPS internet güvenliğinin temel bir parçası. HTTPS, web siteleri ile ziyaretçilerin web tarayıcıları arasında gönderilerin verilerin bütünlüğünü ve gizliliğini koruyor. Bu açılışın bir parçası olarak HTTPS Availability ayarını kaldırıyoruz. Bu ayarı daha önce etkinleştirmemiş olsanız bile bloglarınızda HTTPS sürümü etkinleştirilmiş olacak."

Google, bazı sayfalarda, kullanılan uyumsuz şablonlardan, araçlardan veya gönderilerden dolayı "karışık içerik" hatasının ortaya çıkabileceğini söylüyor.

Firma, Google Drive, Gmail, arama sonuçları gibi birçok hizmetinde HTTPS'yi kullanıyor ve diğer web sayfalarının da HTTPS'ye geçmesini istiyor. Örneğin Google'ın yeni arama algoritması, HTTPS destekli sitelere daha yüksek puan veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

İnsanların HTTPS'ye kesinlikle güvenmemelerini tavsiye ederim; çünkü bir sitenin HTTPS bağlantısı oluşturmak için kullandığı encryption sertifikası aynı zamanda da decryption sertifikasıdır ve decryption işlemi de herhangi bir browser ile rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Hat dinleniyorsa, HTTPS kesinlikle çözülür. Kısaca dinlenilen herşeyi aynı sertifika ile kolayca çözerler...

Bunu söylemek istemezdim ama açıkçası uçtan uca şifreleme private to public/public to private connection'larda hiçbir işe yaramayan bir teknolojidir...

Siz ne zaman geçeceksiniz?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost