Blu-ray'den sonra şimdi de Red-Ray

Format savaşını henüz kazanan Blu-Ray'in karşısına bu kez çok ciddi bir rakip geliyor: Red-Ray

Red-Ray, Blu-Ray'e karşı

Blu-ray ve HD DVD formatları arasında süren savaşı bundan aylar önce Blu-ray kazanmıştı. Toshiba, bu yenilgiden fazla bir kaybı olmadığını söylese de, Toshiba'nın HD DVD için ciddi bir yatırımı sözkonusuydu.

Blu-ray cihazları evlere yavaş yavaş girerken, teknoloji meraklıları daha şimdiden Blu-ray'in gelecekteki varisini tartışıyor: Red-Ray.

HD'nin ötesinde, Red-Ray cihazlarıyla ileride 4096x2048 piksel görüntü desteği elde edilebilecek.

Blu-ray cihazları için sıklıkla 'beyond HD' yani 'HD'nin ötesinde' tabiri kulanıllır ve bu şekilde pazarlanır. Bunun nedenini merak ettiniz mi? Aslında bu tanımlama doğru değil. High Definition (HD) yani yüksek çözünürlük 720p, 1080i ve 1080p çözünürlükleri şeklinde tanımlanır. Oysa Blu-ray sadece zaten 1080p'ye ulaşabilmektedir. O halde Blu-ray, kendisini nasıl HD formatının ötesinde görebiliyor?

HD'nin ötesine geçebilmek için, çözünürlük standartlarını oldukça yukarıya çekmek gerekiyor. 4096x2048 piksel görüntü deesteğiyle Red-Ray bunu başarmış gibi görünüyor.
SD ve Compact Flash kartlardan görüntü oynatmayı Blu-Ray ve HD DVD playerlar desteklemiyordu. Red-Ray player'da ise böyle bir sorun sözkonusu değil.

Red-Ray'in 2009'un sonlarına doğru çıkacağı konuşuluyor ancak Red-Ray player'ın fiyatının oldukça yüksek olacağını söylemek yanlış olmaz.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Biraz yavaşlayın yav. Daha Blu-Ray ancak yeni yeni girmeye başlıyor. Üstelik daha DVD devri henüz bitmedi. Hemen her yerde DVD'ler satılmaya devam ediyor. Bana sorarsanız DVD'nin devri 2010'da biter. Zaten o zamana kadar ancak Blu-Ray uygun fiyatlara düşer ve satmaya başlar. Red-Ray için daha çok erken. Ama 2009 sonu uygun bir tarih en azından. Büyük ihtimalle RedRay, Blu-Ray DVD (50 GB'lı olan)'in iki ya da dört katmanlı hâline benziyor.

ilerde yellow ray diye birşey çıkmaz umarım.Ben de yellow ray var diye başlayan şakalardan kurtulamayız.

Haydi hayırlısı....

format savaşları bitmez, sonra da green-ray ardından white-ray falan sürüp gider.

Peki bunu kim üretiyor?

zaten blue ray çok pahalı!!r ed ray çıksında tatmin edici bir fiyata çekilsin blue ray.. yalnız senesi gelmeden varisi gelen blue rayın, red ray la çarpışa dursun, bu kadar teknolojik hız insanları soğutacak vede tekno çöplüğe dönücek gibi geliyor bana artık herşey..

tamamdır. işte film indirme çılgınlığını bir nebze olsun yavaşlatabilmek için alınacak yegane yöntem de ortaya çıktı. filmler çok yer tutacağı için daha az sayıda film indirmiş olacağız. eh, her film de bu kalitede indirilmez ama etkili olacağı kesin son çarelerden biriydi bu. önemli değil, sonuçta karlı olan biziz :D

ha maşallah!..

Daha Blu-ray medyalar ve sürücüler evlere girmemişken Red-ray de nereden çıktı? -bahcesehirlileylek-

4096x2048 diyor nasıl gösterir kim bilir benim pc 720p hd de kasıyor bunu nasıl pc rahat oynatır blueray e 4096x2048 flim koyulmazmı anlamış değilim 1996 da 850 mb hard disk yeterliydi şimdide 500 gb yeterli ilerde 200 tb anca yeterli gelicek teknoloji durmuyor 2030 2040 arası neler olcak acaba 1024 tb ssd :)

way anaan babaan kemüğüne bu ne hızdır be yaww

flash bellekler ucuzladı 1 gb lıkları 8 veya 10 dolardan satılıyor atın içine divx sinizi taşıyın yanınızda veya xp cd sini usb den boot edin kurun işletim sisteminizi 8 gb lık olan flash belleklerde 35 , 40 dolar buda işinizi rahat görür kırmızı mavi uğraşmayın

Bu koşuşturma neden? Önce bi Blu-ray kullanmaya başlayalım ondan sonra onları araştırırız. Sanki Dünyadaki herkes Blu-ray kullanıyormuş gibi Red-Rey etc. gibi yeniler çıkmaya başlıyor. Yaklaşık 3 yıldı HD film izliyorum. Yaklaşık son 1 yıldır neyse sadece HD film izliyorum. (Usenet sağolsun). Fiyatlar düşmedikçe hepsi ancak raflarda örnek olarak kalır. Ayrıca Ultra HDTV var. 2005 yılından beri Japonya'da bu konuda araştırma yapılıyor. Çözünürlük 7680 × 4320 dir. Red-rey bahsettiği çözünürlüğü aşması gerekir. Yoksa arada kalıyor. //ScienceNET

mükemmel olur valla ama çok da pahalı olur yaw

4096x2048 pikselçözünürlüğün 1080p'den farkını algılayabilmek için herhalde 60" ya da üstü TV gerekir. Sonuçta 720p ve 1080p arasındaki fark ancak 42"'den sonra etkili olabiliyor. Bu çözünürlükteki TV'lerin piyasaya çıkması oldukça uzun zaman sonra olacaktır tahminimce. 2010 sonu, 2011 başı gibi...

player alma konusunda en büyük yanlışı vcd almakla yaptım. elinde patlıyor tabir cizse. zatı ondan sonra pc kullanım harici playere para virmem.

Neden 16:9'dan 2:1'e geçildi acaba? Zaten 16:9'a daha yeni alışmıştık(Yabancı diziler vs sayesinde). Şimdi neden yine oranları değiştirdiler ki?
Bu arada yeni yeni formatların çıkmasını destekliyorum. Çünkü bir format pazar payının ezici çoğunluğunu elinde tutarsa ilerideki süreç kısmen de olsa kullanıcının aleyhine işliyor.

Benim merak ettiğim insan gözünün görmüş olduğu görüntünün piksel değeri nedir acaba ? Gözümüz ile gördüğümüzün ötesinde bir görüntü vaadi bana pek gerçekçi ve anlaşılır gelmiyor. Kaldı ki bi de bunları dev ekranlarda seyredip şaşı olma ihtimali var. Gözlerden de olmayalım :)

Tekneloji durmuyor, sürekli ilerliyor. Her yeni çıkanı için aynı ifadelerle karşılıyoruz. "Yeter daha ne kadar geliştirilecek. Biz henüz daha öncekine alışmadan bir yenisi çıkıyor." Fakat, her zaman olduğu gibi, belli bir süre sonra kendini kabul ettiriyor ve kullanmamızı sağlıyorlar.
Teknoloji bu gelişmekte sınır tanınmıyor.

Bir arkadaş gözümüzün MP ilini sormuş. Bunu ölçmek tam olarak mümkün değildir ancak yapılan tahminelere göre digital bir cihaz olarak farzedersek gözümüzü, 576 MP...

4096x2048 pikselçözünürlüğün 1080p'den farkını algılayabilmek için herhalde 60" ya da üstü TV gerekiceğine pek katılmıyorum.Sonuçta Full hd 24" boyutunda monitörler var ve bu moniterler 4096x2048 gibi çözünürlükte olsa yine çok rahat farkı anlayabiliriz.En azında pikseller birbirlerine daha yakın olucak ve pikselleri çok çok zor görebiliriz.Mesela standart 32" bir monitörün 4096x2048 gibi bir çözünürlük verdiğini düşünelim elbette çok uzaktan anlaşılmaz ama çok yakından da nokta aracıkları çok yakın olduğu için pikselleri farketmemiz zorlaşır dolayısıyla da iyi olur.Yani ayrıntılara biraz önem veriyorsanız takıntılıysanız ne olursa olsun farkedersiniz :) İyide filmlerin dışında yakın zamanda pek işe yaramayacak bu çözünürlük.Şimdiden full hd yayın yok maalesef.

BEN BLU-RAY KULLANIYORUM SONY YALNIZ CIHAZ COK AGIR CALISIYO BEN FAZLA ANLAMAM SADECE KULLANICISIYIM AMA SIZCE BU NORMAL MI YOKSA CIHAZDA SORUNMU VAR COK COK AGIR CALISIYOR:(

Bakın aslında olay yanlış anlatılıyor.Bir cd ye yada bir dvd ye de 720p yada 1080p video yükleyebilirsiniz, ancak bir dvd ye 1080p formatında bir video ancak tahminim 15-20 dk sığması olacağıdır ki bazı ayrı sıkıştırma formatları ile (MKV) vs bir dvd ye sığabilecek 720p kalitesinde filmler internette isteyene mevcut. 4096 * 2048 formatına gelince teknoloji çok hızla ilerliyor ve bu çözünürlükte elbet günü gelicek standart olucak ama bana sorarsanız evlerimize girmesi için en azından 4-6 yılı var.

RedRay formatlarını merak ediyorum; ne olacak acaba?

teknoloji çılgınlığı bu ..
bluray iyi .. dev ekranı evin neresine koyarız aceba ?

bence hd - blu-ray teknolojisinden sonra red-ray gibi yüksek görüntü vaadeden yeni teknolojiler gereksiz ..
zira hd ve bluray gayet iyi ve bayaa da net ..
saygılar efenim..

Blu-ray patent alabilmek için ismini Blue deği de "Blu" yaptıysa* "Red" sözcüğünde niçin bir oynama yapılmamış anlamadım?
*Bunun nedeni günlük hayatta kullanılan terimlere patent verilmemesiymiş (herhalde)

4 k çözünürlüklü tvler yaklaşınca red-raysiz yaşayamayacaksınız 3 üncü HD teknolojisi HD ready,Full HD ve 3 üncü 4K

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir