Blu-ray'in geleceği karanlık! İşte nedeni...

HD-DVD'yi alt etti, tek format olmayı başardı. Peki Blu-ray neden hala popüler olamadı? İşte yanıtı.

Blu-ray'in geleceği karanlık! İşte nedeni...
HD DVD'yi alt etti, ancak yapılan araştırmalar Blu-ray'in geleceğini pek de parlak görmüyor.

CHIP Online'ın A'dan Z'ye Blu-ray rehberi... Tıklayın...

Format savaşını ezici bir üstünlükle kazanarak krallığını ilan eden Blu-ray, her ne kadar popülaritesini günbegün artırıyor olsa da, yapılan bazı araştırmalar, Blu-ray'in sanıldığının aksine kullanıcılardan pek de rağbet görmediğini ortaya koyuyor.

ABD'de Harris Interactive tarafından gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçları geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklandı. Bilindiği üzere Amerikan halkının neredeyse yarısının evinde yüksek çözünürlüklü bir televizyonu bulunuyor. Ancak bu elbette bu kullanıcıların bir Blu-ray'e sahip olduğu anlamına gelmiyor.

2401 kişiyle yapılan araştırmaya göre, araştırmaya katılanların %93 gibi ezici bir çoğunluğu, evlerine önümüzdeki yıl Blu-ray almayı düşünmediklerini beyan etti.

Araştırmanın sonuçları pek çok çevrede şok etkisi yarattı. Ancak söz konusu araştırmayı yapan şirkette danışman olarak görev yapan Milton Ellis'a göre sonuçlar pek de şaşırtıcı değil. Ellis, tüketicilerin günümüzde kolayca yüksek çözünürlüklü TV kanallarını izleyebildiğini ifade ederken, yakın gelecekte pek çok tüketicinin favori filmlerini yüksek kalitede internet üzerinden izleyebileceğini ve böyle bir durumda Blu-ray'e ihtiyaç kalmayacağına dikkat çekti.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

bu fiyata satmaya kalkarsan olacağı budur...

sony fiyatları yüksek tutmaya devam etisn.. inşallah bu tutumu nedeniyle batar bu formatta

sebep yüksek fiyat tabiki

bluray mükemmel bir teknoloji ama pahalıya satarsan iş yatar ucuza ver çok ver!

2 senedir fiyatlar yerinde sayıyor. artık yavaş yavaş dvd'nin de sonu gelmeye başladı ama blueray hep aynı yerde. blueray ayakta kalmak ve yaygınlaşmak istiyorsa firmaların bir an önce fiyatlarını uygun seviyeye çekmesi şart.

Boş disk pahalı, yazıcısı pahalı, bluray player pahalı, bluray filmler çok pahalı. DVD filmin biraz daha iyi çözünürlüğe sahip diye 60-70 lira para veremem kusura bakmasınlar.

Araştırma, Walter Reed hastanesi idi galiba, Pataloğunun yaptığı kadar saçma bir sonuca ulaşmış! Blue Ray tabii ki DVD'nin yerini alır, zaman ve fiat düşüşü ile! Herkes TV'den film seyrediyordu ama bu dünyada yüzlerce milyon VHS ve Betamax Player satılmasını engellemediki!

hep daha çok kar istiyorlar birazda sürümden kazanmak isteseler daha çok satarlar

kimin ne olacağı belli olamaz

pahalı, pahalı ve pahalı...

DVD'nin sonunun geldiği falan yok. CD bile hala kullanılıyorken!!!

Yaşasın DVD + DVD - formatı!!!

fiyatlardan dolayı gelişmiyor başka sebebi mi var

Ben size sebeplerini söyleyeyim. Not ediniz lütfen. :))

1 - Blue-Ray filmler çok pahalı.

2 - Ülkemizde her filmin hemen Blue-Ray formatı çıkarılmıyor.(çünkü az satılıyor)

3 - Blue-Ray oynatıcılar hâlâ yaygınlaşamadı. Çünkü insanları DVD nin verdiği çözünürlük fazlasıyla doyuruyor ve bulamayacağı ve pahalı olan filmleri oynatacak bir oynatıcı alıp da DVD oynatıcısını açığa çıkarmak istemiyor.

ÇÖZÜM

Blue-Ray filmler maksimum 20 lira olacak. Geri kalan herşey kendiliğinden çözülür.

Blue-ray mavi gösteriyor ondan gelişemiyor renkleri normal gösterse bence sorun yok hıhahahah

Blue-ray mavi gösteriyor ondan gelişemiyor renkleri normal gösterse bence sorun yok hıhahahah

bluray destekleyen media oynatıcılar çıktı bu sebeple artık bluray oynatıcı yerine media tank tarzı wdtv tarzı aletler ile bluray rip izlemek daha cazip geliyor.

blu ray güzel lafım yok ama yazıcısı 250 tl oynatıcı 1.000 tl üzeri filmleri dersen orj olarak pahalı ve birçok film bluray değil sebebi bu bir bluray izlemen için 2000 tl gözden çıkarman lazım...

bi kere saten blu-rayların kendisi pahalı ayrıca bide oynatıcıları nerden baksan 600 tl den az değil kim 200 tl ye bi dvd oynatıcı alıp tüm flimleri oynatmak yerine 600 tl verim bazı flimleri oynatır,helede bu krizde

alın bir ps 3 hem filim izleyin hemde oyun benim gibi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir