Bluetooth 4.2 tanıtıldı, yakında geliyor!

Her geçen gün önemini artıran Bluetooth teknolojisi, tanıtılan 4.2 sürümü ile "uçuşa geçiyor!"

Bluetooth 4.2 tanıtıldı, yakında geliyor!

Bluetooth 4.2, Bluetooth Special Interest Group (SIG) tarafından yapılan tanıtımla birlikte duyuruldu. Yeni versiyonla birlikte elbette bağlantıda pek çok yenilik geliyor. Bunlar arasında öne çıkanlar gizlilik önlemleri, veri transferinde daha yüksek hız ve Bluetooth Smart üzerinde yapılan güncelleme.

Yeni Bluetooth 4.2 standardı, teknolojide bağlantıyla ilgili yapılacak güncellemelerin yanı sıra daha düşük güç tüketimini de beraberinde getirecek, ayrıca IPv6 desteğini de sunacak. Yeni standartla birlikte özellikle Bluetooth Smart üzerinde durduklarını söyleyen Bluetooth SIG uzmanları, bu sensörler vasıtasıyla teknolojinin direkt olarak hayata yayıldığını ve ev içi teknoloji kullanımının yaygınlaştığını söylüyorlar. 4.2 standardıyla birlikte 4.1 sürümüne göre 2.5 kat daha hızlı veri transferi gerçekleştirilebilecek.

Yine Bluetooth 4.2 ile birlikte, akıllı cihazlar, ek bir uygulamaya ya da Wi-Fi bileşenlerine ihtiyaç duymadan, Bluetooth üzerinden internete bağlanabilecekler.

Bluetooth 4.2'yi 2015'in başında görmeye başlayabileceğiz.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Ben yeni çıkanları 4.2 sanıyordum yıllardır.:(

"bluetooth üzerinden internete bağlanabilecek" derken???

Ben 2 önceydi heralde bluetooth dan internete bağlanmıştım. Bu özellik zaten vardı da bluetooth artık gereksiz bence nerdeyse telimde hiç bluetooth kullanmıyorum.

Nfc varken bluetooth a hic gerek yok onun yerine radio olsa daha memnun olurduk

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir